Türkçemizde, "Kır atın yanında duran, ya tüyünden, ya huyundan…" şeklinde bir deyim vardır. Atalarımız bu sözleriyle, "hayvan bile olsa insanın yanında bulunandan bir şekilde huy kapıp etkileneceğine" işaret etmişlerdir.
09.02.2020 09:30
1 yorum
2.504 okunma
KUZEY KIBRIS'TA SESLERİN EN ÇİRKİNİ!
Kemal Cengiz

Türkçemizde, "Kır atın yanında duran, ya tüyünden, ya huyundan…"  şeklinde bir deyim vardır. Atalarımız bu sözleriyle,  "hayvan bile olsa insanın yanında bulunandan bir şekilde huy kapıp etkileneceğine" işaret etmişlerdir. Bilindiği gibi, Türkiyemizin güneyinde bulunan KIBRIS adası hayvan türü (zooloji) örtüsü bakımından yabani EŞEKLERİ ile meşhur bir adamızdır. Eşekler buraya yüzerek gelemeyeceklerine göre; çevresindeki insanlar işe yaramayan eşeklerini kesip öldürmek yerine, merhametlerinden buraya getirip bırakmış olmalılar. Sonrasında eşekler de buranın havasını-suyunu ve tabiat şartlarını sevmiş olmalılar ki, burada yeniden "neşv-ü nemâ" bularak üreyip çoğalmışlar ve buranın "Tabiat Simgesi" olmuşlardır.

Tarih boyunca KIBRIS, fethedildiği Osmanlı / Kanuni dönemlerinden beri,  -bu tabiatından mıdır bilinmez-  hep bize problem olmuştur. Bugünlerde Cumhurbaşkanlarının beyanatı ile yine gündem olmuşlardır. Aynı kişinin daha önce de -hatırlarsınız- "anavatan-yavruvatan" tabirine de bir takıntısı olmuştu. Demek ki, insanın baziları da  bu tabiatın bir parçası olan hayvanlardan etkilenmiş olabileceklerini affınıza sığınarak ifade etmemi lütfen anlayışla karşılamanızı istirham ederim. Zira bu itadelerim haklı bir tepkinin sonucudur.

Bilhassa Türkiye'ye karşı engin gönülleriyle ve sevgileriyle Kıbrıs'ın gerçek sahibi olan kardeşlerimizi bu nitelemeden tenzih ediyorum.

İnsan, edepli mahlukların başında gelir. Ama hayvandan çok etkilenirse, bu duygusu körelir. Büyüklerimiz,

"Ahlâk iledir nizâm-ı âlem,

Edep iledir kemâl-i âdem = Evrende düzen ve nizam güzel huy ve davranış ile sağlanmıştır. İnsanın olgunluğu da edep iledir"

Dün medyada bütün dünyanın gözleri önünde böyle bir edepsizliğe şahit olduk. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde önümüzdeki Nisan ayında yapılacak olan "Cumhurbaşkanlığı" seçimlerinde aday olan ve hâlen de bu devletin mevcut Cumhurbaşkanı olan kişi, Türkiye ile ilgili böyle bir duruma  düştü. Yazıklar olsun. Yaklaşık 50 yıldır beslediğimiz karga, gözümüzü oyamaz ama, başımıza pislemeye kalkışıyor. Onun gibilere sormak lazım;  "beslenemeseydin şimdi neyi kusacaktın? Senin kim olduğunu,  nereden ve nasıl, kim bilecekti?"

Arapların Cahiliyye devrinde, meşhur olmak için ZEMZEM kuyusuna işeyen edepsizi gibi; seçimler öncesi dikkat çekebilmek için VELİNİMETİNİZ TÜRKİYE CUMHURİYETİ'ne saygısızlığınız Cehâletinizden değilse, İH NETİNİZDEN VE NANKÖRLÜĞÜNÜZDEN OLABİLİR. Yüce Allah kitabında böyle kankörlükler için, "Kahrolası insan ne de nankördür!" (Abese, 80/17) buyuruyor.

Üstelik bu açıklamalarını bu adam, bütün dünyanın gözü önünde "EZELİ DÜŞMANI GÜLDÜRÜP  EBEDİ DOSTU ÜZECEK ŞEKİLDE YAPIYOR. Atalar boşuna dememişler; "Dostunu bilmeyen, düşmanını da tanıyamaz".

Aslına bakarsanız; böyle bir adamın, böyle bir mevkiye kadar  gelebilmiş olması da Kuzey Kıbrıs lçln bir talihsizliktir. Bu durum,  orada bu adamın arkasında onu buraya kadar taşıyıp hammallığını(!) yapan aynı cinsten ve aynı düşüncede

daha  bir çok insanların da bulunduğunun ifadesidir. Bu potansiyel, bugüne kadar burada DİNİ VE MİLLİ EĞİTİMİN İHMAL EDİLDİĞİNİ de gösteriyor. KARNI doyurulan insanın KALBİ doyurulmaz ise, AKLI şeytanlığa çalışır. Kuzey Kıbrıs'ın Ortadoğu'nun eğlence ve SEFAHAT (bar-pavyon, kumar)  merkezi oluşu da bunu gösteriyor. Ben Kuzey Kıbrıs'a hiç gitmedim. Ancak, orada görev yapıp dönmüş birçok dostlarımın kanaati de bunu doğruluyor. Orada Ciddi bir DİYANET TEŞKİLATI da olmadığı anlaşılıyor.

Buradan Sayın Cumhurbaşkaımızın riyasetindeki, ilgili tüm Devlet Kurumlarımızın yetkililerine ve yeni seçilecek olan Cumhurbaşkanına sesleniyorum!

Kıbrıs'ta seçimlerden sonra ilk yapılacak hamle, "DİNİ VE MİLLİ EĞİTİM HAMLESİ"  olmalıdır. Gözlerimizi oyacak kargalar beslemeyelim! Bu adamın söyledikleri, ihânetin ayak sesleridir. Kırılıp kesilmezse,  (Selânik'ten gelen İhânet "Hareket Ordusu" gibi) hafife alınırsa -Allah korusun-  MILLİ BEK AMIZIN önüne çıkarlar, . yolumuzu  kesemeseler bile  hızımızı keserler. İhânete fırsat verilmemelidir. Maraz mikrobu hafife alınırsa, ne büyük tehlikelere yol açacağının yeni bir örneğini bugünlerde Çin'de görüyoruz. Bunlar gibilerin ACEMİ,TIFIL ve MACERACI "muhalefet ruhuyla" koskoca bir İMPARATORLUĞU kaybettik. Tarihi tecrübemizle böyle baykuş seslerinin nasıl kesileceğini biz artık iyi biliyoruz.

KUZEY KIBRISLI KARDEŞLERİM !..

Hele şu seçiminizi  hayırlısıyla bir yapın. Sonuçları bir görelim. Bu baykuşun sesini krseceğimize inanıyoruz. Yine de söylemeden edemem:

Siz kesemezseniz, biz kesmesini biliriz!
Kıbrıs'ın gerçek sahibi olan kardeşlerimizi selamlıyorum.

Görelim Mevlâ neyler;
Neylerse güzel eyler!

Kemal CENGİZ

 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
1 yorum yapıldı
Mayasiz
Ot kökün üstünde biter koku bozuk demekki
Yorum Ekleyen: Ayhan ozcelik     10.02.2020 00:02:11
Kemal Cengiz
DİĞER YAZILARI

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbulh-Haseki) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya