Ruslar Kaynarca anlaşmasından 14 yıl sonra tekrar yani 1788 yılında savaşı başlattılar. Kısa sürede Özi ve Hotin kalelerinin düşmesiyle sonuçlanmış ne yazık ki Ruslar tam bir vahşet sergileyerek Özi'de 25.000 Türk kılıçtan geçirilmiş, olayın üzüntüsünden dönemin Padişahı felç olarak ölmüştü.
13.02.2020 13.57
1.694 okunma
ÖZİ'DE TÜRK SOYKIRIMI
Abdurrahman Zeynal

Ruslar Kaynarca anlaşmasından 14 yıl sonra tekrar yani  1788 yılında savaşı başlattılar. Kısa sürede Özi ve Hotin kalelerinin düşmesiyle sonuçlanmış ne yazık ki Ruslar tam bir vahşet sergileyerek Özi'de 25.000 Türk kılıçtan geçirilmiş, olayın üzüntüsünden dönemin Padişahı felç olarak ölmüştü.

 "Karlofça" antlaşmasından sonra Osmanlı artık büyük toprak kayıplarına uğramaktadır.Artık "Karlofça'dan" sonra Osmanlı İmparatorluğu büyük Türk nüfusunun kaybıyla karşı karşıya kalmıştır.  Yollarda;  göçle,  hastalıkla veya düşman kılıcıyla ölmektedir. Osmanlı artık vatanını koruyamamaktadır.

Bu kayıplardan biride" Özi" kaybıdır. Özi yüreklerdeki acıdır. İnsanların işkencenin şiddetiyle bağırmalarının gök yüzüne ulaştığı acıklı bir sahnedir. Yirmi Beş Bin Müslüman Türkün hayatını kaybıyla sonuçlanmış acı bir vakıadır.

Özi Karadeniz'in kuzeyinde bugünkü Ukrayna sahillerindedir. Tahkimatlı bir kaledir. Kaleyi Vezir Mehmet Ali Paşa savunmaktadır. Yıl 17 Aralık 1788. Kaptan-ı Derya Cezayirli Gazi Hasan Paşa donanmayla denizden savunmaktadır. Bu ünlü, ünlü olduğu kadar namlı Türk kalesi Rus Prens Potemkim komutasında  80.000 kişilik ordunun kuşatmasına şiddetle direnmiş, ne yazık ki  17 aralıkta şehir düşmüştü.

Rus Prens kalede bulunan sivil, kadın , çocuk, yaşlı ve asker demeden hepsini feci bir şekilde öldürtmüştü. 17 aralık 1788 tarihinde Özi'de şehit edilen Türk sayısı tam 25.000 kişi idi. Rus komutan şehirde katliam yaptırmış ve şehri yağmalatmıştı.

 Özi'den sonra Hocapaşa’da(Odesa) düşmüş,  peşine Podolya'daki Hotin kalesinin düşmesiyle birlikte Kuzey Karadeniz tamamen elden çıkmıştı.

Sonuç olarak bu kadar acı kaybın yaşandığı Özü olayı ne edebiyatımıza, nede tarihsel analizlere konu olmamış acı sadece yüreklerde kalmıştı. Elbette tarih düşmanlık üzerine bina inşa edilmemeli ama gerçekleri ve alınacak dersleri de ortaya ilim erbabı ortaya koymalıdır. Yoksa tarih; iflas etmiş bakkalın defterine döner.

HATIRLATMAK İSTEDİM. 

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
YAZARLAR
...

sanalbasin.com üyesidir

© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya