Sanayi devrimleri, günümüze kadar üç aşamadan geçmiştir. Üretimde buhar gücünün kullanıldığıbirinci sanayi devrimi, üretim süresinde elektriğin kullanıldığıikinci sanayi devrimi, otomasyonun kullanıldığı ise üçüncü sanayi devrimi olarak tanımlanmaktadır.
24.02.2020 12:24
3.531 okunma
Nitelikli işgücüne ihtiyaç var
Erdal Tanas Karagöl
Sanayi devrimleri, günümüze kadar üç aşamadan geçmiştir. Üretimde buhar gücünün kullanıldığıbirinci sanayi devrimi, üretim süresinde elektriğin kullanıldığıikinci sanayi devrimi, otomasyonun kullanıldığı ise üçüncü sanayi devrimi olarak tanımlanmaktadır.

Şimdi ise siber-fiziksel sistemlerin üretim sürecine dahil edilmesi ile günümüzde dördüncü sanayi devrimini yaşamaktayız.

2011 yılında Almanya’da konuşulmaya başlanan dördüncü sanayi devrimi ve yeni ismiyle “Sanayi 4.0” kavramı, Türkiye’de de 2015 yılından sonra sanayi sektöründe etkisini göstermeye başladı.

Türkiye’nin sanayi seviyesi şu anda 2.5-3.0 seviyelerinde olduğu ifade edilirken, büyük ölçekli firmaların bu süreçte rekabet şartlarına uyum sağlamaya başladıklarını görüyoruz.

EN ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİK İŞGÜCÜNDE OLACAK

“Sanayi 4.0” dolayısıyla üretimde yüksek teknolojinin kullanılmaya başlanması işgücü piyasasının yapısında değişimlerin yaşanmasına yol açıyor. Çünkü sanayi süreçlerinde geçirilen bu aşamalar işgücünün manuel ya da kas gücü ile yaptığı işlerin akıllı makinalar ile ikame edilmesine yol açıyor.

Ancak “Sanayi 4.0” süreci insan kaynağına olan ihtiyacı azaltmıyor aksine yüksek nitelikli insan kaynağına olan ihtiyacı arttırıyor.

Ayrıca veri analisti, robotik sistemler ve yapay zeka alanlarında uzman işgücüne ihtiyaç da giderek artmaktadır.

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahabergazete@gmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya