Suriye'nin başkenti Şam, eskiden beri tatlı imlâtı ile meşhurdur. Arapların güvenilmez karakterini ifade için kullanılmıştır.
06.03.2020 12.39
1.791 okunma
ATALARIN SÖZLERİNDE ARAP ALGISI!
Kemal Cengiz

1-   "NE Şam'ın şekeri gerek ne ARAP'ın yüzünü görek!"

Suriye'nin başkenti Şam, eskiden beri tatlı imlâtı ile meşhurdur.  Arapların güvenilmez karakterini ifade için kullanılmıştır.

 

2-   "Dimyat'a pirince giderken, evindeki bulgurdan olma!"

Dimyat, Mısır'ın Nil deltasında pirinç ürünüyle meşhur bir şehridir. Ticaretinin garantili olmadığını ifade eder.

 

3-   "Bundan sonra hacı hacıyı Şam'da görsün!"

Osmanlı döneminde Şam, İslam Dünyasının üçüncü Mukaddes Ma'bedi olan KUDÜS'e yakınlığı dolayısıyla hacıların "uğrak yeri"

olarak karşılaştıkları bir merkez idi. Bir daha görüşmek istenilmeyen durumları ifade için söylenmiştir.

 

4-   "Halep oradaysa, arşın burada!"

Osmanlı döneminde Halep, devletin önemli bir askeri merkez şehriydi. Burada askerliğini yapmış olan uyanık bir palavracı, "nasıl olsa oraya kimse gidememiştir" düşüncesiyle: Halep'te bir sıçrayışta  70 arşın (yaklaşık 5 metre") atladığı porumınu atar. Yapısından yalancılığı bilinen bu kişiyi mahcup etmek için akıllı biri de, o zamanki ölçü birimi olarak kullanılan 68 cm.lik arşını getirip önüne koyarak; "Al bakalım, Halep oradaysa arşın burada, atla da görelim!" der.

5-  " Ana gibi yâr, Bağdat gibi diyar bulunmaz!"

Dicle ile Fırat nehirleri arasında Abbasiler döneminde kurulan Bağdat, yeşilliği ve bereketiyle görenlerin hayran kaldığı bir şehir olarak Osmanlı döneminde de tabiat güzelliği ile meşhur idi.

6-   "Hacı hacıyı MEKKE'de, derviş dervişi tekkede bulur"

Gayeleri ve düşünceleri aynı olan insanların aynı merkezde bulunacağını ifade eder.

DEYİMLER:

7-   "Medine fukarası gibi önüne gelene el açar."

Peygamber şehri Medine her devirde İslam Dünyasından müslüman fakirlerin bir şekilde gelip hacıların himmetine sığındığı merkez olmuştur. "Hz.Peygamberin fakirleri" kabul edilerek her dönemde korunup kollanmıştır. Mahallin resmi makamları dahil bugün de aynı anlayış devam etmektedir.

8-   "Mal bulmuş mağribi gibi hemen kapar."

Mağrib, bugünkü FAS devletinin milletler arası ulusal adıdır. Ticaret anlayışı, halk arasında KELEPİR tabir edilen avantajları kollayıp  değerlendirmek şeklinde dikkati çektiğini ifade eder.

9-  " Yemen çöllerinde çaresiz mi kaldın?"

0smanlı döneminde Birinci Dünya Savaşı yıllarında ordumuz en zor şartlarda mücadele vermiştir.

Yemen çölleri;

"Şu yemen elleri ne de yamandır!

Aho yemendir gülü çemendir,

Giden gelmiyor acep nedendir?.." ifadeleriyle  halk türkülerimize kadar işlemiş hüzün ve çile yıllarının geçtiği yerlerdir.

10-   "Ba'de harâbi'l Basra / Basra harap olduktan sonra ne kıymeti var!" anlamında.

Bu söz herşey olup bittikten sonra çare arayışının gereksiz ve faydasız olduğunu ifade için "darb-ı mesel" olarak kullanılmıştır. BASRA, Irak'ın körfez sahilinde  çok eski bir liman kentidir. Birinci dünya savaşında yoğun çatışmalarla defalarca yıkıma uğramış çilekeş bir şehirdir.

Kemal CENGİZ

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Kemal Cengiz
DİĞER YAZILARI

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbulh-Haseki) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

YAZARLAR
...

sanalbasin.com üyesidir

© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya