Tıp otoriteleri KORONA virüsünün en çok "EL TEMASI" ile geçtiğini söylüyorlar. Bunun için de "ellerin sık sık yıkanmasını" tavsiye ediyorlar.
13.03.2020 11.43
2.437 okunma
KORONA VİRÜSE KARŞI ABDEST ALMA TEDBİRİ !
Kemal Cengiz

Tıp otoriteleri KORONA virüsünün en çok "EL TEMASI" ile geçtiğini söylüyorlar. Bunun için de "ellerin sık sık yıkanmasını" tavsiye ediyorlar.

Peygamber Efendimiz de bir hadis-i şerifinde, " Günde beş vakit namazını (abdestini alarak) kılan kimsenin durumunu; evinin önünden akan nehirde günde beş defa yıkanan kimsenin durumuna benzeterek;  Ashabına, "böyle bir kimsede KİR / MİKROP" olarak birşey kalır mı?" diye sormuştur. Yanındaki ashabı, "vallahi kalmaz ey Allah'ın elçisi!" deyince; Peygamberimiz, "İşte beş vakit namaz da böyledir; Allah onunla hatalarınızı temizler" (İttifaklı / R.Salihin, 2/ l046. hadis) buyurmuştur..

DİKKAT edersek bu hadis-i şerifte, "Müslümanın maddi ve manevi mikroplardan temizlenmesi" çok mantıklı bir misal ile anlatılmaktadır.  

Namaz için aldığımız ABDEST ile, mikropların en çok ve en kolay geçiş yolları olan, "eller, yüz, gözler, burun" gibi vücudun dıştan içe açık olan ve açıkta duran kapıları ile; "kollar, ayaklar ve saçlar" gibi mikropların saklanıp barınabileceği bölgeleri "günde beş defa" hem de sünnete göre "her organı, her abdestte üçer defa" yıkanmaktadır. Ayrıca, abdestli olsak bie yeniden abdesti tazelemek. " nur üzerine nur" olarak belirtilmiştir.

Nitekim, Dünya Milletleri arasında "ellerini günde en çok yıkayan milletlerin" TÜRKLER ile bir de Bosna-Hersekli BOŞNAK MÜSLÜMANLAR olduğu ; milletler arası istatistiklerle tespit edilmiştir. Bunu biz değil, bütün dünya söylüyor; tespiti yapan da onlardır. Tabii ki bu tespit DİNİ açıdan yapılmadığı için sonunda "dinin etkisi" belirtilmiyor.

Ancak biz anlıyoruz ki, bu ÖVÜNÜLECEK sonucun, "abdest almayı, gusül yapmayı ve taharetlenmeyi dini bir yaşam tarzı olarak benimseyen" müslümanlara dinleri İSLAM'ın sağladığı açıktır. İslam, bütün çağların, dolayısiyla çağımızın dini İSLAM'dır.

Buradan bütün İnsanlığın çıkarması gereken sonuç şudur:

İLİM İLE DİNİN birleştiği bu noktada, İnsanlığın kurtuluşunun İSLAM'da olduğu anlaşılmaktadır. İnsanlık erinde-gecinde şu İLAHİ SESE kulak verecektir:

"Ey insanlar! Gerçek şu ki, sizi bir erkekle bir dişiden (anne ile babadan) yarattık, tanışıp kaynaşmanız için sizi kavim kabilelere ayırdık. Şüphesiz Allah katında en değerliniz, O'na itaatsizlikten ençok sakınanınızdır" ( Hucurât, 49/13) buyurulmaktadır.

Kemal CENGİZ

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Kemal Cengiz
DİĞER YAZILARI

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbulh-Haseki) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

YAZARLAR
...

sanalbasin.com üyesidir

© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya