Defalarca ifade ettiğim gibi, üzerinde yaşadığımız coğrafyada yaşamak, tutunmak büyük bedeller ödeme karşılığında olmuştur. Günümüzde durumun değişmediğini, ülkemizin içinde ve sınır komşularımızda – TARİHİ HİNTERLANDIMIZ- karşı karşıya kaldığımız olaylarla anlamaktayız.
16.12.2018 01:33
586 okunma
Coğrafyamızda Bizi Bekleyen Tehlike
Hasan Mutluoğlu

Defalarca ifade ettiğim gibi, üzerinde yaşadığımız coğrafyada yaşamak, tutunmak büyük bedeller ödeme karşılığında olmuştur. Günümüzde durumun değişmediğini, ülkemizin içinde ve sınır komşularımızda – TARİHİ HİNTERLANDIMIZ- karşı karşıya kaldığımız olaylarla anlamaktayız.

Görünen ve bilinen tehlikelerle, düşmanlarla mücadele etmek nisaptan kolay. Tespitinde zorlandığımız veya anlayamadığımız tehlikelerle mücadele etmek oldukça zor olabilir.

Sahip olduğumuz coğrafyanın üzerinde yaşamanın oldukça zor olduğunu unutmak, ihmal etmek gibi EYLEM DUYARSIZIĞI durumunda olmamız, geleceğimizi tehlikeye atmak demektir.

Coğrafyamızda bizi bekleyen en büyük tehlikelerden biri, ÜLKEMİZDE YETİŞMİŞ GENÇ BEYİNLERİN BAŞKA ÜLKELERE GÖÇ ETMESİDİR.

UMRAN dergisinin ARALIK ayı sayısında, Metin ALPASLAN “ GENÇLİK NİÇİN GÖÇ EDİYOR” başlıklı makalesinde önemli tespitlerde bulunmuş.

Mücadelenin başarısı, mücadele edilmesi gereken alanların bilinmesi gerekir. Geleceğimizin teminatı gençlerin yetişmeleri, ülke için ne anlam ifade ettiklerinin şuurunda olabilmeleri için önemlidir.

“Kafamızı kumdan çıkarıp yeni bir ekonomi anlayışı, yeni bir eğitim anlayışı, memleket sevdalısı yeni bir nesil, yeni bir siyasi anlayış oluşturmamız, yeni fikirler, yeni ufuklar açmamız gerekiyor… İstihdama, teknolojiye, eğitime, kültüre yönelik yeni projeler üretmemiz gerekiyor. Aksi halde yarınımız için kaçan fırsatları ÜLKEYİ TERK ETMEK İÇİN SIRAYA GİREN GENÇLERİMİZE, gelecek nesillere anlatmakta güçlük çekeriz.” (*)

Türkiye Gençlik STK’ları Platformu, 15 – 30 yaş arası gençliğin içinde bulunduğu durumu ortaya koyucu bir araştırma anketi yaptırmış.

GENAR Araştırma tarafından 8.000 denek kullanılarak yapılan ‘TÜRKİYE GENÇLERİ ARAŞTIRMASI’nda ….. ‘hayatta mutlu olmak için en önemli faktörler’ sorusuna verdikleri cevapta sırasıyle ‘PARA, STATÜ, GÜÇ ‘ yer almış, %46 gibi bir seviyede olması, Türkiye’nin gelecekteki sosyal dokusunun sıkıntılı olacağını göstermektedir.” (*)

Ülkemizin nitelikli insanları başka ülkelere göç ediyorlar. Çevremizde tanıdığımız bu tür gençlerin olduğuna mutlaka şahit olmaktasınız. Zahmetsiz ve yetişmiş hazır elemanlara hangi ülke kapılarını açmaz ki?

“Eğer bir ülke… beşeri sermayesini beyin göçü ile elden kaçırıyorsa o ülke kaybediyor demektir… Ülkemizde büyüttüğümüz, bu ülkenin, bu coğrafyanın bu ümmetin değerleri olan gençlerimiz niçin gidip başka ülkelere hizmet etsinler? “ (*)

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Yıllardır yetişmiş insan kaynağımızı adeta bir beyin göçü ile maalesef kaybediyoruz.” dediğine göre, probleme neşter mi vuruluyor diye bir beklenti içine girilmekte.

Gidenleri suçlamak kolay. Önemli olan, bundan sonra, bu konu ile ilgili yapılması gerekenleri süratle yapmak.

Gençlerin düşüncelerini, hayallerini ve beklentilerini kendilerinden öğrenerek, çözümü beraberce ortaya koymanın yollarını mutlaka bulmalıyız.

Ayrıca; ülkemizin devasa iki çeşit beşeri gücünü harekete geçirmenin yolunu mutlaka bulmalıyız. Bu iki beşeri gücün birincisi, tecrübe ve bilgi yumağı EMEKLİLER ordusu, ikincisi ise ENERJİ YÜKLÜ GENÇLER ORDUSU.

Bu iki gücün ortak zeminlerde buluşması, tecrübe ile enerjinin işbirliğinin sağlanması, ülkemizi nerelere götürebileceğini düşünmek bile ne kadar MUHTEŞEM.

Bu konuda devletin yanında, Sivil Toplum Kuruluşlarının da yapabilecekleri önemli şeyler vardır. Ülkemizin ve Milletimizin yarınlarında rol alacak evlatlarımızın yetişmesinde rol alabilmeleri önem arz ediyor.

ANADOLU EĞİTİM, KÜLTÜR ve BİLİM VAKFI çatısı altında gençlerle yapılan çalışma ve buluşmalarda, her türlü görüş sahiplerinin endişelendiği “KÜLTÜREL YOZLAŞMA” tehlikesine karşılık mücadele edilmektedir.

VAHİY ve RISALET aydınlığında, “MEDENİYETİMİZİN YENİDEN İNŞASI”nda rol alabilecek GENÇLİK yetiştirmeye gayret ediyor. TECRÜBE ile GENÇLERİ buluşturarak, bir SİNERJİNİN ortaya çıkmasına vesile olmakta.

Yaşadığımız coğrafyanın yeniden ŞAHLANIŞINI görebilmek DUA ve DİLEĞİMİZ olsun.

 

(*) UMRAN aralık 2018

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Hasan Mutluoğlu
DİĞER YAZILARI
Özgeçmiş
1954 yılında Trabzon/Çaykara Taşören köyünde doğdu. 
Evli 4 çocuk babasıdır.
 
Öğrenim durumu:
Kulu Merkez İlkokulu, Kulu Orta okulu,
Akşehir Erkek İlk Öğretmen Okulu,
Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Sosyal Bilgiler Bölümü
 
Görev tanımı ve yerleri:
Yozgat Delihasanlı Köyü İlkokulu öğretmeni/müdürü
Kulu Karacadağ köyü İlkokulu Öğretmeni
Kulu Cumhuriyet İlkokulu Öğretmeni
Almanya Türkçe, Türkçe Kültür Dersleri Öğretmeni/Bölge idarecisi
Kulu Halk Eğitmi Merkez Müdürü, 
1998 Temmuz ayında emekli,
Konya Özel Gençlik İlköğretim Okulu Müdürü,
Konya Özel Armağan Koleji Müdürü, 
2014 Temmuz Aktif Eğitim sahasından ayrılış,
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı Konya Şubesi Başkanlığında aktif çalışmaya devam.
Konya Yeni Haber Gazetesinde ve AnaHaberGazete İnternet gazetesinde haftalık yazılar.

 

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahabergazete@gmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya