BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ KUVVETLENDİRMEK İÇİN NE YAPMALIYIZ ?
Değerli okuyucular, bu konu insan sağlığı açısından çok önemli bir konudur. Konunun birçok boyutu var. Bu yazıda hepimizin uygulayabileceği bilgiler verilecektir.
01.04.2020 10.19
1.108 okunma
BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ KUVVETLENDİRMEK İÇİN NE YAPMALIYIZ ?
Necdet Ergün

Değerli okuyucular, bu konu insan sağlığı açısından çok önemli bir konudur. Konunun birçok boyutu var. Bu yazıda hepimizin uygulayabileceği bilgiler verilecektir.

Şifalı bitkiler denince genellikle kekik, adaçayı, ıhlamur, zencefil, zerdeçal gibi bitkiler anlaşılır. Aslında şifalı bitkiler denince bütün sebzeler ve meyveler anlaşılmalıdır.

Asıl olan dengeli beslenmektir. Vücudun ihtiyacı olan bütün gıdalardan yeterli miktarda almaktır. Ayrıca düzenli spor yapmaktır.

Bu günlerde bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirmek için neler yapmalıyız? Sorusu herkesi meşgul ediyor.

Doktorlar sağlıklı ve dengeli beslenen bir kişinin fazladan bağışıklığı güçlendirici maddeler alırsa zararının olacağını bildiriyorlar. Hiçbir şeyi gereğinden fazla almayacağız. Doktor gerekli görür yazarsa alacağız.

Bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirmek için Allah’ın yarattığı çeşitli gıdalardan yiyeceğiz. Çünkü her gıdada bize faydalı bir besin grubu vardır.

Beslenmemizde besin öğelerinin hepsinden almaya çalışmalıyız. Tek bir besin grubu ile beslenmemeliyiz. Bir gün içinde hangi besin grubundan ne kadar alacağız? Hangi besin grubunda hangi gıdalarda var? bunları bileceğiz. Bu makalelerde bu konular detaylı bir şekilde anlatılacaktır.

Değerli okuyucular bu güne kadar bu tür makaleleri es geçtiniz. Ancak bu koronavirüs bize dengeli beslenmemiz gerektiğini öğretti. Bağışıklık sistemini nasıl güçlendireceğimizi öğrenmemiz gerektiğini öğretti.

Konu aslında son derece basit, dikkatlice okursanız anlayacaksınız. Konuyu öğrenirsek her gelir grubundan olan insanlar alternatif gıdalarla bu eksiklikleri nasıl gidereceğini bilir. Ancak bilmeyenler bunu başaramaz. Öğrenmenin zararı olmaz. Hiçbirşey bilimsel temellere oturmadan kafadan bilgilerle başarılamaz.

İnsan Vücudunun bileşimi ( besin Maddeleri)

İnsan ve hayvanların % 60-85’ini(ort %60 ını) su oluşturur.

Yeni doğanda vücudun % 75’i

Yetişkinlerde vücudun % 60-70’i

Yaşlılarda vücudun % 50-55’i sudur.

İskeletin  % 22’si, yağ dokusunun % 15’i, kanın % 79 ve kasın % 77’si sudur.

Ortalama %16’sı proteindir.

Ortalama % 18’i yağdır.

Karbonhidratlar: % 1’in altındadır.

Karbonhidratların başlıca görevi enerji sağlamaktır. Vücutta kullanılan günlük enerjinin çoğu karbonhidratlardan sağlanır.

Mineraller: Yetişkin insan vücudunun ortalama % 4-6’sı minerallerden oluşur.

Bir gün içinde 1 kg canlı ağırlığımız için 1 gr protein almalıyız. 60 kg için 60 gr protein almalıyız

İnsanın günlük alması gereken proteinlerin 2/3’ü(%70-75’i)  bitkisel, 1/3’ü (% 25-30’u)  hayvansal protein olması istenir.

Alınan proteinlerin yarısının hayvansal, yarısının bitkisel olmasının gerektiğini savunanlar da vardır.

Hayvansal proteinlerin sindirilme oranı % 100’e yakındır.

Bitkisel proteinlerin sindirilme oranı ise % 80-90’dır.

1 kg ağırlığımız için, günde 1gr yağ tüketmeliyiz.

Yeterli ve dengeli beslenme sonucunda organizmada büyüme, hücrelerde onarma ve vücut fonksiyonlarında devamlılık sağlanır.

Vücudumuzun ihtiyacı olan proteinler, karbonhidratlar, yağlar, vitaminler ve mineral maddeler, besinler ve içecekler vasıtası ile alınır.

Metabolizma: Yeterli besin maddesinin vücuda alınması, besinlerin sindirilmesi, ince bağırsaklardan kana geçmesi, hücrelere taşınması, solunumla alınan oksijen vasıtasıyla enerjiye dönüştürülmesi ve bazı besin maddelerinin hücre onarımı ve yapımında kullanılmasına “metabolizma” denir.

Katabolizma: Vücuda alınan yağ, karbonhidrat ve proteinlerin yapı taşlarına ayrılıp oksijen, mineral ve vitaminlerin yardımıyla yakılıp enerji oluşturulmasına “katabolizma” denir.

Anabolizma: Karbonhidrat, yağ ve proteinlerin yapı taşlarının yine vitaminler ve minerallerin yardımıyla birleştirilerek yeni hücrelerin üretilmesi olayına “anabolizma” denir. 

Bir besin maddesinin tek başına etkinliği yeterli değildir. Vücudun ihtiyacı olan besin maddelerinin hepsi birlikte alındığında, vücut normal büyür, gelişir, güçlü ve sağlıklı olur.

Bir insanın 1 günde alması gereken besin maddeleri

Protein                  : %10-20     Ortalama: % 15

Karbonhidrat         : %50-70     Ortalama: % 60

Yağ                     : %20-30     Ortalama: % 25

Dengeli beslenmede, et, sebze ve karbonhidratlı besinler alınmalıdır.

Sağlıklı yaşamda spor ile dengeli beslenme birbirini tamamlamalıdır.

Eğitim en önemli faktörlerden birisidir. Beslenme konusunda eğitimin yetersizliği sonucunda şişmanlık, şeker hastalığı, damar sertliği, kalp, beyin ve böbrek hastalıkları oluşur. Çünkü bilerek beslenmek her zaman önemlidir.

Burada bir gün içinde almamız gereken besin gruplarını bilmeliyiz.

Sadece et yemek, sadece ekmek yemek veya sadece sebze-meyve yemekle sağlıklı ve dengeli beslenmiş olmayız.

Besinler üretilirken besin içeriği açısından da zengin olması istenir. Türkiye zengin bir besin deposu olmasına rağmen, insanlarımız yeterli ve dengeli beslenememektedir. Bu nedenle kronik hastalıklar artmaktadır.

Bizim toplumumuzda tahıl tüketimi fazla olmaktadır. Bu da fazla kilolu olmaya sebep olmaktadır.

Et, hayvansal protein bakımından zengin bir gıdadır.

Proteinler, eski ve yeni yıpranan dokuların onarılması, büyüme ve gelişme için gereklidir. Hamile kadınlar için önemlidir. Çocuklar için önemlidir. Gençler için önemlidir.

Sosyal ve ekonomik koşullar, özellikle toplumun beslenme alışkanlıkları, satın alma gücü ve bireysel beslenme önemlidir.

Doku ve organların onarım ve canlılığı için, proteinlere, yağlara, karbonhidratlara, vitaminlere, suya ve mineral maddelere ihtiyaç vardır.

Enerjice yüksek olanlar (kalorisi yüksek olanlar) sırasıyla yağlar, karbonhidratlar ve proteinlerdir.                 

1 gr karbonhidrat vücutta yakılınca:   4 kalori verir.

1 gr protein             “               “      :    4   “        “

1gr  yağ                    “               “      :   9   “        “

Değerli okuyucular ülkemizde tabildotta çıkan yemekler (hastanelerde, askeriyede, okullarda, fabrikalarda v.b) sağlık açısından yeterlidir. Bu yemeklerin besin değerleri iyi hesaplanmakta ve ona göre hazırlanmaktadır.

Ben 1970 yılında Ege üniversitesi Ziraat Fakültesine girdim. 1970’li yıllarda yurtlarda çıkan yemekler de son derece iyi idi.

Ülkemiz uzun yıllardan beri bu işi iyi biliyor. Ülkemizi hep kötüleyip durmayalım. Ülkemizin hep olumsuzluklarını gündeme getireceğimize biraz da iyi yönlerimizi öne çıkaralım. 

Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için yememiz gereken yeşillik ve salata konusunu ikinci makalede anlatacağım.

Besin öğeleri proteinler, yağlar, karbonhidratlar, vitaminler ve mineral maddelerin hangi gıdalarda bulunduğu daha sonra ki makalelerde detay olarak anlatılacaktır.

 

Necdet ERGÜN
Ziraat Yüksek Mühendisi
Mail:necdet@necdetergun.com

 


 

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
YAZARLAR
...

sanalbasin.com üyesidir

© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya