Büyük Devlet Nasıl Olunur?
Bilinen en eski devirlerden günümüze kadar insanlar, toplumlar, devletler yeryüzünde hükümran olmak, yönetmek, kendilerinin dışındakilerini idare etmek arzu ve iştiyakıyla yanıp tutuşmuşlardır.
29.03.2019 11.26
858 okunma
Büyük Devlet Nasıl Olunur?
Abdurrahman Zeynal

Bilinen en eski devirlerden günümüze kadar insanlar, toplumlar, devletler yeryüzünde hükümran olmak,  yönetmek,  kendilerinin dışındakilerini idare etmek arzu ve iştiyakıyla yanıp tutuşmuşlardır.

Mısır Firavunları, Roma Lejyonları, Bizans Tekfurları, Çin, Japon İmparatorları, Emevi, Abbasi Halifeleri,  Selçuklu ve Osmanlı Sultanları hep bu arzuyu taşımışlardır.

19 ve 20 yüzyılda İngiliz Kraliçeleri,  Fransız  yöneticileri,  Alman Şansölyeleri,  Rus Çarları ve ABD başkanları dünyayı tek başlarına yönetme arzu, istek ve hevesleriyle yanıp tutuşmuşlardır.

İbni Haldun'un ifadesine göre;  tarihi süreçte her devletin bir "çıkış,  yükseliş ve yıkılış süreci" olmuştur. Bu kural tarihin şaşmaz kuralıdır.  Hiç bir güç ilanihaye devam edememiştir.

Çok acılar çekiyoruz!

1990'da başlayan yeni durumda özellikle Türk ve İslam coğrafyasında çok acılar çekilmiş halen çekilmeye devam etmektedir. Bosna'da,  Kafkasya'da, Türkistan'da,  Afrika'da, Ortadoğu, Suriye  ve Türkiye'de kan akmaya devam etmektedir.

Kendi coğrafyamızda akan kanın durdurulması elbette büyük devlet olmayla,  kadir,  sözü dinlenir ve adalet dağıtabilen ülke olmakla mümkün olabilir.

Büyük devlet nasıl olunur?

1-Büyük devlet sözle olunamaz.  Çok konuşarak hiç oluşamaz.  Dünya ölçeğinde yeni vizyon ve misyon üstlenmeden ise asla.  

2-Büyük devlet olmanın ilk şartı kendi içinde maddi ve manevi birliğini tam ve kâmil anlamda sağlamasıyla mümkün olur.

3-Büyük devlet,   ziraatını geliştirmiş,  tarımsal üretimini en üst düzeye çıkarmış ,  sanayisini kurmuş, büyük ölçüde dışa bağımlı olmaktan çıkmış olmak olunmalıdır.

4-Köylüsü,  şehirlisi,  sanayicisi çok üreterek,  az tüketerek depoları dolu, ihracatı ithalatından çok olmakla ancak büyük devlet olunabilir.

5-Silahlı kuvvetleri; dünya ölçeğinde operasyon yapacak,  bilgi,  teknik,  taktik, stratejik komutanlık  öğelerini üzerinde taşınarak sağlanabilir.

6-Yer altı ve yer üstü kaynaklarını maksimumum kullanabilen,  evrensel üretim kapasitesinde üretim yapan fabrikalara kavuşmakla olabilir.

7-"Sosyal barışı sağlamış; din-devlet, devlet-toplum,  aydın-devlet ,  aydın- toplum arasındaki pürüzlerin giderildiği" bütün bunların evrensel barış kurallarına göre    oluşturulduğunda büyük olunabilir.

8-Bütün bunların sağlandığı "adalet  mülkün temelidir" veya" mülk adaletle kaimdir " evrensel gerçeğinden yola çıkarak  "Fırat kenarında bir koyunu kurt kaparsa Allah onun hesabını Ömer'den sorar" anlayışının çizdiği bir bakışla olur.

9-"Bir insana,  bir topluma,  bir millete olan kininiz sizi adalet yapmaktan alıkoymasın" ilahi buyruğu beyinlerde ve gönüllerde  yerleştiğinde büyük devlet olunabilir.

10-Dağdaki çoban ile en üst makamdaki insanın toplumsal olaylarda asgari birlikteliğinin sağlandığı,  yönetenlerin benim değil devletimin, milletimin dediği,  her şeyin insanının refah ve mutluluğuna yöneldiği anda büyük devlet olunabilir.

11-Ülkeyi yönetenler; kendilerine göre değil, toplumun huzuru ve güvenliği için kanunları çıkardıklarında büyük devlet olunabilir.

12-Ülkeyi yöneten insanların "büyük vizyon, misyon sahibi olduklarında"  bulundukları bölgenin mitolojisinden, insanlarının sosyo-politik,  sosyo-ekonomik   kültürlerini bildiklerinde büyük devlet olunabilir.

13-Büyük devlet olabilmek güçlü bir ekonomiye, bilimsel düşünen beyinlere, dünya politikasını iyi bilen hariciyecilere,  güçlü, seyyal,  malzemesini kendi üreten silahlı kuvvetlere sahip, milli politikaları uygulayabilecek "uzak görüşlü"  devlet adamlarına sahip olunduğunda  büyük devlet olunabilir.

14-Hukuk devleti olmadan büyük devlet olunamaz!

Netice itibarıyla "İster isen sulh-u selâh hazır ol cenge" anlayışı olmadan büyük devlet olunamaz!

Bunların dışında söylenecek her söz "havanda su dövmeye" benzer.

Bizden hatırlatması...

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
YAZARLAR
...

sanalbasin.com üyesidir

© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Ahmet Revanlı