Türkiye uzun süredir içerisinde bulunduğu seçim sürecini 31 Mart yerel seçimleriyle beraber geride bıraktı. Seçim dönemlerinde ülkede birinci gündem maddesinin seçim olması nedeniyle, ekonomiye ya da diğer alanlara odaklanmak zorlaşıyor.
01.04.2019 16.34
518 okunma
Yerel seçimler sonrası ekonomiden beklentiler
Erdal Tanas Karagöl

Türkiye uzun süredir içerisinde bulunduğu seçim sürecini 31 Mart yerel seçimleriyle beraber geride bıraktı. Seçim dönemlerindeülkede birinci gündem maddesinin seçim olması nedeniyle, ekonomiye ya da diğer alanlara odaklanmak zorlaşıyor.

Bu açıdan Türkiye’de önümüzdeki 4 yıllık süre, olağanüstü bir gelişme olmazsa seçimsiz bir dönem olarak değerlendirilebilir. Bu durum hem kısa dönemde oluşan belirsizliklerin giderilmesi hem de uzun dönemde yapılması gereken ve hayata geçirilmesi gereken yapısal reformlar için kritik bir önem taşıyor.

Bu seçimsiz dönem Türkiye ekonomisi için birçok açıdan önemli fırsatlar sunmaktadır.

SEÇİM SONRASINDA EKONOMİDE NELER YAPILABİLİR?

Ekonomide Ağustos ayında yaşanılan kur şoku ve sonrasında seçim süreci nedeniyle yaşanan belirsizlik nedeniyle herkesin seçim sonucunu beklediği bir yatırım ortamı vardı. Bu yüzden seçim sonrası, başta belirsizliklerin giderilmesi için önemli ve kritik bir dönem olacak.

Yeni Ekonomi Programı’nda belirlenen hedeflerin gerçekleşmesi içinözellikle dış finansman açısından yeni yol haritası ve çıkış yolu için seçim sonrası dönem son derece hassas bir önem taşıyor. Türkiye’nin dış piyasalarla uyum içinde olması ve kolayca erişim sağlaması için bu dönemi iyi değerlendirmesi lazım.

Seçim sonrası dönem, Yeni Ekonomi Programı’nda yer alan “değişim” kapsamında yapılması gerekenlere işaret ediyor. Çünkü değişim ekseninde üretimde dışarıya bağımlılığın düşürülmesinden, ihracatta yüksek teknolojili ürün payının artırılmasına kadar birçok adımın hayata geçirilmesi planlanmaktadır. Bu açıdan değişim için seçimsiz dönem yeterince uzun bir dönem.

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
YAZARLAR
...

sanalbasin.com üyesidir

© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya