Bütün dünyayı tehdit eden KORONA ile mücadelede TIP OTORİTELERİ, alınması gereken tedbirlerin başında, TEMAS ve SOSYAL MESAFENİN KORUNMASI geldiğine dikkat çekmektedirler.
13.04.2020 07:19
2 yorum
2.268 okunma
Koronadan Korunma Bağlamında
SOSYAL TEMAS ve MES FE YAKLAŞIMI!
Kemal Cengiz

Bütün dünyayı tehdit eden KORONA ile mücadelede TIP OTORİTELERİ, alınması gereken tedbirlerin başında,  TEMAS ve SOSYAL MESAFENİN KORUNMASI  geldiğine dikkat çekmektedirler. 

BEDEN ve RUH (halk ve hulk)  olarak iki farklı yapının birleşiminden oluşan insanoğlunun biyolojik ve fizyolojik (Beden) sağlığı için önemli olan bu iki kural, TEMAS ve MESAFE AYARI, ruh ve ahlâk sağlığı için de aynıdır.
 
Peygamber Efendimiz bir hadis-i şerifinde, "Kişinin davranışları dostunun gidişatı üzeredir; kiminle dost olduğuna dikkat etsin" buyurmuştur. Bu NEBEVİ ikaza göre; bugün Korona mikrobunun bulaşmaması için en çok sevdiklerimize bile mesâfeli durduğumuz gibi; huyunu beğenmediğimiz dostlarımıza da hayat boyu mesâfeli durmalıyız. Zirâ, insanı insan bozar; insan, arkadaşından azar. 
 
Biyolojik / fİzyolojik ve sosyal  /ahlâki alandaki  münasebetlerin TEK FARKI var:
Biyolojik ve fizyolojik  temaslarda KORONA yaşlı-genç gözetmeden herkese bulaşıyor. Fakat, ruhi ve ahlâki olan sosyal münasebetlerde ise, ahlaksızlık mikropları daha çok ve kolay, ÇOCUK ve GENÇLERE bulaşır. Belli yaştan sonra, bilhassa kırkından sonra karakteri, kazandığı şekilde katılaşmış  insanın, iyi veya kötü yönde değişmesi zordur. Atalarımızın bir insan için, "Kırkında ne ise, yetmişinde öyledir" sözü bunu ifade eder. Bu nedenle, şimdilerde çocuklarımızı ve gençlerimizi anne-babaları olarak KORONA'dan koruduğumuz gibi; karakterlerinin oluşumunda onlara mikrop bulaştıracak kötü alışkanlıkların mübtelâsı olmuş arkadaş münasebetinden de  korumalıyız. Onların kimlerle gezip dolaştıklarına, kafalarında ve gönüllerinde NE TÜR düşünce ve görüşlerin oluşmaya başladığına da dikkat etmeli ve yanlış belirtiler hissettiğimizde TEDAVİSİNE  bakmalıyız. "Geçtir düzelir..." deyip geçmeyelim. Unutnayalım ki, insanın düzelmesi de, bozulması GENÇLİKTE başlar!
 
Peygamber Efendimiz, insan karakterinin belli bir şekil aldıktan sonra değişmesinin, imkansız denecek derecede ZOR olduğuna işaretle; "Bir dağın, bir şekilde  kaybolup yerinin dümdüz olduğunu duyarsanız mümkündür inanın; ama bir insanın huyunun değiştiğini, bambaşka bir insan olduğunu söylerlerse inanmayın!" buyurmuştur. 
Bunun için, karakterlerini kazanma ve oluşturma dönemlerinde olan çocuklarımıza ve gençlerimize daha çok dikkat etmemiz gerekmektedir.
 
Korona ile mücadelede biyolojik ve fizyolojik temastan kaçınmanın yeterli olmadığı; aynı zamanda SOSYAL MESAFENİN de korunması gerektiği gibi; ruhi ve ahlâki münasebetlerde de, SOSYAL YAKLAŞIM MESAFESİNİN korunması gerekmektedir. 
Buna işaretle yine Peygamber Efendimiz bir hadis-i şerifinde, "Dostunuzu ölçülü sevin, birgün düşman olabilirsiniz; düşmanınıza da ölçülü kızın, birgün dost olabilirsiniz" buyurmuştur. İnsanlara, ihânetlerini düşünmeden DOST diyerek, kendimizde kalması gereken sırlarımızı emânet edersek; ihânetlerini gördüğümüz zaman önce KENDİMİZİ yargılamalıyız! Suçlamak gerekiyorsa, "böyle birine nasıl itimad ettim?" diye kendimizi suçlamalıyız! 
En yakın hayat arkadaşımız olan eşlerimizden bile gizlediğimiz sırlarımız yok mudur ki;  "DOST" olduk diye her şeyimizi ortaya dökeriz! 
Trafik düzenimizde bile; önümüzdeki aracı takip ederken, hızımıza göre ayarlamamız gereken ve "takip mesafesi" denilen bir aralık bırakarak yolumuza devam etmemiz gerekiyor.  Ani bir refleks gerektiren tehlikeli durumlarda bu mesafe, kazayı hasarsız atlatmakta bize kolaylık sağlayacaktır. İnsanlarla birlikte yaşadığımız sosyal hayat yolculuğumuzda da bu SOSYAL MESAFEYİ aynı şekilde korumamız gerekmektedir.
Bizin için Trafik kuralları gibi hayat rehberimiz olan Kur'an-ı Kerim'de Yüce Allah, "Kötülere yanaşmayın, ateşi size de dokunur, yanarsınız!" (Hud, 11/113) buyuruyor!
 
Kemal CENGİZ
Emekli Müftü
...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
2 yorum yapıldı
fevkalade guzel
muhterem kemal hocam 13.4.2020 tarihli yazınızı okudum çok güzel kaleminize ve mücadeleci ruhunuza sağlık bir musibet bin nasihatten evlâ demiş atalarımız insanlar sosyal mesafe insana saygı devlete itaat in allahın emri olduğunu bilmezlikten geliyorlar bu durum hem islami hemde insanı ğorevimiz vazifemiz olduğunu ayet vehadislerleizah etmişsin inşallah bu yazın içerini vebu vuruş 'le allahın ne.kadar böyuk oldunu anlatmışsın teşekkürler kardeşim kalemine lisanına veruhuna sağlık.....
Yorum Ekleyen: isa şahin     14.04.2020 21:43:24
Sosyal hayatın sağlığı için sosyal çevrede seçici olmak
XSayın Hocam, İlahi bir emir olması nedeniyle müslüman için sosyal çevrede seçici olmak her yaşta önemlidir. Ancak şahsiyet oluşumunun büyük ölçüde meydana geldiği çocukluk ve gençlik yıllarında çok daha önemlidir. Sosyal hayatın sağlığı için hayati bir konuyu izah eden yazınızı ilgiyle okudum. Kaleminize sağlık.
Yorum Ekleyen: Hüseyin Gazi YILDIRIM     13.04.2020 23:24:51
Kemal Cengiz
DİĞER YAZILARI

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbulh-Haseki) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahabergazete@gmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya