Gerek seçimlere yüksek katılım oranı ile gerek kazasız ve belasız sükûnet içinde bir seçim geçirmemiz nedeni ile ve de SEÇMEN tercihlerinin çok BİLİNÇLİ yapılması itibari ile her şeyden önce SEÇMENE bir teşekkür borcumuz olduğunu ifade etmeliyiz.
02.04.2019 05:56
1 yorum
1.444 okunma
Seçmen Davranışı Üzerine
Şazeli Çügen

Öncelikle 31 Mart 2019 MAHALLİ seçimleri ülkemiz için hayırlı ve uğurlu olsun.

Gerek seçimlere yüksek katılım oranı ile gerek iki kişinin ölümüyle sonuçlanan birkaç istenmeyen olay dışında kazasız ve belasız sükûnet içinde bir seçim geçirmemiz nedeni ve SEÇMEN tercihlerinin çok BİLİNÇLİ yapılması itibari ile her şeyden önce SEÇMENE bir teşekkür borcumuz olduğunu ifade etmeliyiz.

REFERANDUM seçimlerinden bu yana, birisi CUMHURBAŞKANLIĞI hükümet sistemini oylamamız ve bu günkü YEREL seçimleri yaparak iki SEÇİM daha yaşamış olduk. Üst üste yapılan bu üç seçim dikkate alındığında seçmen DAVRANIŞI diye bir gözlem yapmamız mümkün gözükmektedir.

Her ne kadar seçim tutanaklarına İTİRAZ süreci ilçe ve il seçim kurullarına yapılmasına rağmen ÜLKE geneli seçmen oyları CUMHUR ittifakı ile MİLLET ittifakının aldıkları kümülatif oylar yüzde doksan dokuz nispetinde tutanaklara yansımış bulunmaktadır.

Yüksek Seçim Kurulu’nun tüm itirazları sonuçlandırarak son RESMİ açıklamayı yapması, seçilen yerel başkanlara MAZBATALARINI vermesi, takvim itibariyle bir AY kadar daha süreceği varsayılmaktadır.

Analizimizi, seçmen DAVRANIŞI üzerine odaklandığımızda; ÜÇ ana DAVRANIŞ sürekli olarak gözlemlenmektedir.

İlkini partilerin kemikleşmiş, tabir caiz ise fanatik seçmen taraftarları oluştururken, ikinci kütleyi hiçbir partiye fanatik olarak bağlı kalmayan ve daha objektif kalabilen sağduyu gösterebilen kesimleri ile üçüncü olarak her seçimde ya sistemi protesto edenler ile ya da partilere olan küskünler teşkil etmektedir.

Oranlar itibariyle baktığımızda, ülkemiz seçmeninin yaklaşık yarısı partiler açısından kemikleşmiş taraftar kitlelerini teşkil ederken, yaklaşık yarısı da kemikleşmemiş seçmenlerin oluşturduğunu seksen yıllık siyasi hayatımız bize net olarak göstermektedir. Sistemi protesto edenler ile partilere küskün seçmen kütleleri ise seçimleri etkileyecek derecede çok fazla bir yekûn teşkil etmemektedir.

Bu tespitimizin delili seksen yıllık siyasi hayatımızda nice partiler iktidar olmuşlar görevlerini ve hizmetlerini yaparak tarih sahnesinin hatıralar bölümünde yerlerini almışlardır.

Dememiz odur ki; seçmen DAVRANIŞI, yeni bir SİYASİ hareket olmasını çok büyük bir İHTİYAÇ hali hissettiğinde, liderini de partisini de siyasetin KIRKPINARINA gönderip başpehlivan olarak kemeri omuzlarına takmakta tereddüt etmezken, aynı zamanda devrini doldurmuş, hizmetini tamamlamış partileri de işi yokuşa sürmeden yumuşak bir inişle uğurlamayı da bilmektedir. Bu nedenledir ki, hiçbir siyasi hareket ÇEYREK asrı aşkın bir sürecin dışında bu güne kadar yaşamayı başaramamıştır.

SEÇMEN zaman, mekân ve sosyolojik dinamiklerin etkisi ile hareket etmekte, TERCİHİNİ şekillendiren ana unsur olarak SİYASİ ve İKTİSADİ istikrarını dikkate alarak güvenlik, huzur ve refah içinde kalkınmayı amaç edinmekte, her seçimde genel seçmen DAVRANIŞI olarak ortaya koyabilmektedir. Yani kısaca seçmen kütlelerinin yarısı körü körüne OY kullanmamakta ÜLKE yararını her daim dikkate almaktadır.

Burada dikkate almamız ve de altını çimmemiz gerekli olan husus SEÇMEN davranışı olarak her daim karşımıza çıkan sağduyu refleksi her seçimde ortaya çıkmaktadır.

Bazen iktidar ve muhalefete tam omuzlama ile tam destek verirken UMUT vadetmeyen siyasal hareketlere de OMUZ vermezken bazı zamanlarda ise kibar bir sesle ve seçmen davranışı ile İKTİDAR ve MUHALEFETE gerekli İKAZLARI DA yapmaktan çekinmemektedir.

31 Mart 2019 yerel seçimlerinin en karakteristik seçmen DAVRANIŞI NI ortaya koyarak başkent Ankara’mız ile imparatorluğumuzun payitahtı olan İstanbul da çok ince bir AYAR çekerek iktidara da muhalefete de kibarca İKAZINI yapabilmekten hiç çekinmemiştir.

Ne demek istiyorsunuz dediğinizde; Başkent Ankara ve payitaht İstanbul’da yerel yönetimin başkanlığını MUHALEFETE verirken, MECLİS üyeliklerini de İKTİDARDAN yana kullanması dikkate değer, manidar bir seçmen davranışı olarak karşımızda durmaktadır.

Bu seçmen DAVRANIŞININ anlamı, Başkanlığı MUHALEFETE vererek, Eğer iktidar olmak istiyorsan istikametini doğru tayin edip, kendini yönetime çok daha iyi hazırlaması gerektiğini ifade ederken, İKTİDARA kırmızı ikaz ışığı yakıp, kendisini fabrika ayarlarında çek etmesini isterken, YEREL yönetim meclislerini de İKTİDARA verip, iktidara yeşil ışık yakarak yeni SİSTEME uygulama imkanı sunmak adına siyasi bir kaos ve iktisadi bir kriz istemediğinden dolayıdır ki, dört buçuk yıl gibi seçimsiz bir HİZMET süreci kredisini iktidara gönül ferahlığı ile sunabilmektedir.

Payitaht İstanbul ve başkent Ankara SEÇMENİ ülkenin genel seçmen DAVRANIŞININ ana omurgasını teşkil ederken seçmen DAVRANIŞI olarak kırmızı ve yeşil ışık ile yumuşak ikazlarını üç seçimimde de yakmaya devam etmektedir.

Böylesine şuurlu bir seçmen DAVRANIŞI gösterebilen, sağduyulu aziz MİLLETİMİZİ bir sivil toplum örgütü üyesi ve sade bir vatandaş olarak kutlamayı da borç bilmekteyiz.

Vesselam

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
1 yorum yapıldı
Sistem Arızası
Derin analizleriniz kıymetlidir. Sistem bağlamında tespitler doğru yare oturuyor. Lakin başı ayrı ayakları ayrı bir bir yönetim, hilkat garibesidir. Ortak aklın bu sistem arızasını çözmesi gerekir.
Yorum Ekleyen: Mustafa Yıldız     7.04.2019 22:05:18
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya