Allah insanı yaratmadan önce kainatın diğer elementlerini yaratmıştır. Dağları, taşları, bütün cansız alemi.. Sonra bitkiler alemini, sonra hayvanları..
04.05.2020 12:16
2.996 okunma
Allah’ın boyası ne renktir?
Av. Sabri Turhan

İlk insanın nasıl yaratılmasına karar verildiği Bakara Suresinin 30. ayetinde anlatılır.

Allah insanı yaratmadan önce kainatın diğer elementlerini yaratmıştır. Dağları, taşları, bütün cansız alemi.. Sonra bitkiler alemini, sonra hayvanları..

Allah kendini anlayacak ve kendinden bir şeyler verdiği bir varlığı daha yaratmak istedi. Bu insandı. “Şüphesiz ki ben, yeryüzünde bir halife kılacak olanım.” dediğinde, melekler; “Orada fesad çıkaracak ve orada kanlar dökecek bir kimse mi kılacaksın?” demişlerdir.

Burada, bazı müfessirlerin Adem peygamberden önce de “Ademlerin” yaşadığını anlattığını zikretmek gerekir.

Allah, insanı yaratacağını ( bir halife yaratacağını) söylediğinde melekler; “.. fesad çıkaracak ve orada kanlar dökecek” dediğine göre, önceki dönemdeki diğer “ademlerin” hali mi hatırlatılmak istenmiştir?

Tefsirciler önceki dönemde Ademler olduğunu, onların devri bittikten sonra ( Onların kıyametinden sonra) Hazreti Adem’in yaratıldığını söylerler. İbnül Arabi bunlardan birisidir. Arabi, Hz Adem için “ Bizim Adem” der. Çünkü ona göre Hz. Adem’den önce başka Ademler de yaşamıştır. Ve İbnül Arabi “ Bizim Adem son Adem’dir.” der. Yani son Adem’in nesli..

Şimdi burada Hz Adem’den önceki Ademlerin ve onların nesillerinin yeryüzünde kaç yüz  bin yıl yaşadığını, onların nesillerinin de şimdikiler gibi dünya üzerinde 150- 200 devlet kurup kurmadığını, onların birbirleriyle savaşlar ve ticaretler yapıp yapmadığını hayal alemimizden geçirebiliriz…

Ama bu, sadece ayetin tefsirinden ibarettir. Ve tefsirciye özgüdür. “ Kan dökecek, fesad çıkaracak” denmekle demek ki, daha önce böyle şeyler olmuş yorumu yapılmaktadır. Daha önce Ademler yaşamışsa bile, bunlara dair hiçbir kayıt yoktur. Doğrusunu Allah bilir…

Konuyu çok uzatmayalım.. Allah, insanı kendisinin anlaşılması için yarattı. Ve insana Hıcr suresinde dendiği gibi ona “ ruhundan üflediği”  seyler, kaynağı Allah’ da olan vasıflardı. Mesela merhamet duygusu.. Allah merhamet duygusundan insana küçük bir zerrecik verdi. Ve insan o küçük bir merhamet zerreciği ile harikulade bir varlık oldu. Trenin altında kalma tehlikesi karşısında yavrusunu kurtarmak isteyen,can havlı ıle kendini de trenin altına atan annenin halini düşünün.. Hasta kızının başında avucunu açıp; “ Rabbim benim ömrümü ona ver, onun değil benim canımı al!” diyen diğer annenin yüreğindeki sızıya bakın.

Allah, insanlar iyi yaşasın diye kendi vasıflarının tümünden birer parça kullarına vermiştir. “Halife yaratacağım dediğine göre” halife de onun gibi olan demek olduğuna göre Allah’ın insana kendinden birer parça verdiği izahtan varestedir.

Adalet duygusu, iyilik, dürüstlük, akıl, ilim, cömertlik, sevgi, affedicilik, şefkat, alçakgönüllülük, yardım, merhamet, acıma ve saymakla bitmez vasıflar Allah bunlardan da insana birer nebze vermiştir. Bu ve diğer vasıfların ana kaynağı Allah’tır. Bizdeki bu vasıflar numuneliktir. Allah bunları ve diğerlerini yani kendi ruhunda olanları kullarına üfledi.

Hıcr suresinde “ Ruhundan üfledi” denen şey, Allah’ın vasıflarından küçük parçacıkları insana vermesidir.

İnsan, Allah’tan ruhuna üflenen hasletleri iyi kullanırsa, hem o hasletlerin asıl kaynağına daha yaklaşır. Hem de diğer insanlarla daha iyi geçinir.

Kuranın yine Bakara suresi 138. Ayetinde bahsedilen “Sıbgatullah” yani Allah’ın boyası budur. Bu boya başka bir boyadır. Rengi yoktur. Yani Allah’ın boyası yukarında saydığımız ve sayamadığımız vasıflardır. Merhamet, cömertlik, adalet, iyilik, akıl, ilim, sevgi, affedicilik, şefkat, alçak gönüllük, dürüstlük vd…

Allah’ın boyası ile boyananlar iyi yaşarlar. Ve Allah’ın yanında da derece alırlar. Ve O’na yaklaşırlar. Onlar zaten Allah’ın emrine uyarlar. Ve Allah’ın boyasıyla boyananlar onu daha iyi anlarlar. Zaten yaratılışın gayesi insanların Allah’ı tanımaları içindir.

Yazının sonuna gelirken, bizdeki vasıflar, Allah’taki vasıfların küçük bir numunesi demiştik. Peki Allah’ın bize vermediği vasıfları da var mıdır? Evet, vardır. Onun için ölüm yoktur. Ve o doğmamıştır ve doğrulmamıştır. Ama biz faniyiz. Ve biz birer anadan babadan meydana geldik. O mekandan münezzehtir. Biz değil…

Peki, Allah öfkelenir mi? Evet, öfkelenir. Buna “ Allah’ın gazabı” denir. Peki Allah ne zaman ve niçin gazaba gelir? Cevabı çok basit, Allah’ın boyasını değiştirdiğimiz zaman..

Ama Allah’ın gazabı, yine insanların iyiliği içindir. İyiliklerden ve güzelliklerden sapmamak, tekrar aynı boyayla yaşamaya çalışmayı sağlamak içindir. Ne demişler; “lütfuna kahır elbisesi giydiren rabbim! Ne büyüksün!”

 Boyamız dökülmesin… Allaha emanet.

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya