Evlerimizde kapalı kaldığımız şu mübarek Ramazan günlerinde düşünme ve hissetme mekanizmaları daha iyi çalışıyor.
06.05.2020 02:36
2.803 okunma
NAMAZ BİR AŞKDIR
Mustafa Yıldız

Evlerimizde kapalı kaldığımız şu mübarek Ramazan günlerinde düşünme ve hissetme mekanizmaları daha iyi çalışıyor.

Âlemlerin Efendisi, boşuna Hira uzletini tercih etmemiş. En yüce ve en derin hikmetlere orada ulaşmış.

Evet, namaz bir aşkdır,  dedim.

Önce aşkı anlamaya çalışalım.

Çocukluk veya delikanlılık çağında aşk yaşamayan var mıdır, bilemem. Hemen herkes karşı cinsten birine açık veya gizli âşık olmuştur. Bunu yaşayanlar, onun nasıl bir tutku ve yürek yangını olduğunu bilirler.

Bizde beşerî aşkların en güzel örneği, Mecnun'un Leylâ'ya olan aşkıdır.

Leylâ için çölleri ayaklarının altında tüketen Mecnun, ona kavuştuğunda, onun herhangi bir kızdan çok farklı biri olmayıp kara kuru bir kız olduğunu görür ve " Benim hayalimdeki Leylâ daha güzeldi" diyerek bırakıp gider; araya araya gerçek aşkı olan Mevlâ'sını bulmuş, derler.

Evet gerçek budur. Maşuk, yani sevgili, ne kadar sevgilidir? 

Beşerî aşk, serap gibidir. Kavuşunca biter. Mecnun'un, Leylâ'yı görünce bittiğini gördüğü geçici ve kalıcı olmayan aşk gibi.

Peki, gönüldeki aşk biter mi? Hayır. O, öyle bir sevdadır ki güneşe can atan pervanelerin, güneşe kodlanmış ebedî aşkı gibidir. Çünkü aşk, bitmiş gibi olsa da bitmemiştir.

Âşık, maşukunun yanında her saniye o buluşmanın bitmesinin korkusunu, gönül titreyişi içinde yaşar.İster ki o buluşma hiç bitmesin. En çok sevdiğinden ayrı düşmenin nasıl yürek erittiğini bilir. Fakat ayrılmamaya imkân var mı? İnsan fâni, dünya hayatı fâni. Geçip gider de hoş ve boş bir hayal olur.

O halde bitmeyen bir aşk lazım.

En çok sevilmesi gereken, ALLAH'dır. Zira bizi o yaratmış; el, ayak, göz, kulak, yürek, mal mülk, hayat, sağlık...Saymakla bitmeyecek nimetler veren sahibimiz O'dur. O'ndan çok sevilmeye lâyık hiç bir varlık yoktur. Gerçek aşk da O'nu sevmek ve O'nun huzurunda olduğunu derinden hissetmektir.

Âşık, maşukunun yanında gönül titreşimlerine gark olduğu gibi kul da namazında, rükuunda, secdesinde sonsuz bir aşkla Yaradanının aşkını hissetmelidir. Ondan ayrı düşmenin, acı bir firak olacağını düşünerek ruhunu namaza yapıştırmalıdır. Böyle kılınan bir namazın Miraç makamı olduğunu hissetmeli ve ondan ayrılmanın hüzün verici olduğunu düşünerek  o neşvenin içinde kalmayı, ömrünün en müstesnâ anları bellemelidir. Namazın her saniyesini, her nefesini, sevgiliden ayrılmak istemeyen bir âşık edasıyla değerlendirmelidir. Böylesi bir namaz, hayatın bütün mutluluk yollarının ve selâmetin kapı anahtarlarını mümine hediye edebilir.

Ömür, akıp giden bir ırmak.  Beş vakit namaz, günde beş kez susuzluğumuzu gidermek için ondan aldığımız beş tas su mesabesindedir. Susuz kalmak, insanı öldürdüğü gibi namazsız kalmak da ruhu öldürür. O nedenle yeryüzünde ölü gezen sağlar çoktur. Aşk ile namaz kılan yüce ruh sahipleri ise azdır.

Bütün bunları bir mantık ve hissediş içinde söylememe rağmen böyle namaz kıldığımı  söyleyemem.

Rabbimden niyazım, bizi, namazı aşk ile kılan kullarından eylemesidir. 

Hayırlı Ramazanlar dileğiyle selam ve duada kalın.

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Mustafa Yıldız
DİĞER YAZILARI

MUSTAFA YILDIZ KİMDİR?

Mustafa Yıldız 1951 yılında Konya'nın Kulu İlçesinin Hisar köyünde doğdu.1963 yılında İlkokuldan mezun olduktan sonra birkaç yıl Arapça okudu.

1967–1968 ders yılında Ankara İmam-Hatip Okulu'na girdi. 1973–1974 yılında bu okuldan mezun olduktan sonra Ankara merkezinde İmam-Hatip olarak memuriyete başladı. Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesi'ne girdi. Bir yandan memuriyetini sürdürürken diğer yandan öğrenimini sürdürerek mezun oldu.

1981 yılında Erzincan'da kısa dönem askerlik görevini yaptı.

1983 yılında Diyanet işleri Başkanlığı adına Almanya'ya Din Görevlisi olarak gitti. 1988 yılında yurda dönen Yıldız, Diyanet İşleri Başkanlığı'nda Süreli Yayınlar bölümünde Diyanet Gazetesi, Diyanet Çocuk Dergisi... Gibi yayınların hazırlanmasında çalıştı ve adı geçen yayın organlarında yazılar yazdı.

Bir yıl sonra1989 Eylülünde istifa ederek serbest ticarete atıldı. Bu tarihten sonra aktif siyasete atılarak, belediye başkanlığı adaylığı, milletvekili adaylığı ve on yıl boyunca bir partinin Ankara İl Başkanlığını yaptı.

2003 yılında ticaret ve siyasetten ayrılan Mustafa YILDIZ, açıktan atama ile Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Daire Başkanlığı nezdinde göreve başladı. 2 yıl sonra adı geçen dairede Kamuoyu Değerlendirme Şube Müdürü olarak 12 yıl boyunca anket çalışmalarını ve sanat sergilerinin yöneticiliğini yaptı. Petek adlı şiir kitabını bu görevinde iken yayımladı.

Belediyedeki görevine başladıktan kısa bir süre sonra Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Bölümünde master yaptı.

Mustafa Yıldız’ın yayımlanmış 2 kitabı ile yayımlanmamış 5 kitabı; çok sayıda dini, sosyal ve kültürel içerikli yayınlanmış makalesi bulunuyor.

60’lı yıllardan beri muhtelif yayın organlarında şiirler ve yazılar yazmaktadır. Yeniden Milli Mücadele ve Pınar dergilerinde şiir ve yazıları yayımlanan Yıldız, AnaHaberGazete internet gazetemizin de köşe yazarıdır.

Mustafa YILDIZ, Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı mütevelli heyet üyesidir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığında Şube Müdürü görevinden emekli olan Mustafa Yıldız, 4 çocuk ve 7 torun sahibidir. Ankara’da ve Konya’nın Kulu ilçesinde ikamet etmektedir.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahabergazete@gmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya