Türkiye salgına karşı çok başarılı bir mücadele veriyor. Bunun çok boyutlu bileşenleri var. Sağlık Kurulu da bunlardan biri. Ortak akıl bu defa sağlık konusunda çalıştı. Kamuoyu doğru bir biçimde aydınlatıldı, tarafsız çalışan bir bilimsel akıl çeşitli kararlar aldı.
06.05.2020 10:55
1.989 okunma
Sosyologlar, toplumbilim kurulu ve salgın
Ergün Yıldırım

Türkiye salgına karşı çok başarılı bir mücadele veriyor. Bunun çok boyutlu bileşenleri var. Sağlık Kurulu da bunlardan biri. Ortak akıl bu defa sağlık konusunda çalıştı. Kamuoyu doğru bir biçimde aydınlatıldı, tarafsız çalışan bir bilimsel akıl çeşitli kararlar aldı. Kutuplaşma diye söyleyip dururken Türkiye kutuplaşmayı aşan akılla, bilimle ve izanla hareket eden önemli bir adım attı bu kurul aracılığıyla. Tıpçılarımızın bu ilmi, akli ve gayretli çalışmalarıyla gururlandık. Sağlık ve bilim salgınla baş etmeye çalışırken aslında aynı zamanda bize bir şeyi daha gösterdi. Bütün kutuplaşma çabalarına rağmen devlet ve toplum sorunu çözmek için kutuplaşmaya takılmadı ve ortak bir akıl ortaya koydu.

Sağlıkçıların salgına salt sağlık üzerinden giderek yoğunlaşmalarından daha tabii bir şey yoktur. TÜBİTAK dergisinde doktorların Covid-19 ile ilgili hazırladıkları makaleleri de okudum. Tamamen tıpsal sınırlarda yürüyen bulgular, gözlemler ve önermelerden oluşuyor. Ki doğaldır bu. Halk sağlıkçıları da olsa yine sağlık bilinci merkezdedir. Sonuçta alınan tıp eğitimi ve buradan kazanılan ana vizyon sağlıktır. Oysa salgın salt bir sağlık meselesi değil. Ciddi anlamda bir fert ve toplum meselesi. Bedenin biyolojik sağlığı kadar bu bedenin psikolojisi ve bedenlerin beraber yaşadığı sosyolojik koşullar da önemli. Salgın, ciddi bir sosyolojik dünyayla beraber varlık kazanıyor. O nedenle sosyal mesafe, sosyal izolasyon, sosyal kapatma, ev, çalışma hayatı gibi konular tartışmaya girdi. Hatta sosyal medya bile bu bağlamda önemli. Bütün bunlar salgının sosyolojik veçhesini gösterir. Bu veçheyi görmek, anlamak ve yönetmek sosyolojik ufku, bilgiyi ve analizi gerektirir. Bu açıdan da sosyologların rolü önemli. Daha şimdiden birçok sosyolog meslektaşımız yeni kavramlar ürettiler. Araştırmalar yaptılar ve metinler yazdılar. Toplumun salgındaki tepkisi, yayılımı ve sorunlarını anlamaya çalışıyorlar.

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya