Ramazan olur da bu mukaddes beldelerden söz açılmaz mı? Daha geçen yıl, Kudüs’ten, Mescid-i Aksa’dan ramazan yayını yapan televizyonlar vardı.
09.05.2020 05:58
1.113 okunma
Kudüs-Mekke-Medine ve ramazan
D. Mehmet Doğan
Ramazan olur da bu mukaddes beldelerden söz açılmaz mı? Daha geçen yıl, Kudüs’ten, Mescid-i Aksa’dan ramazan yayını yapan televizyonlar vardı. 

Geçen sene, bir haftaya yakın Kudüs’te bütünüyle ruhumuza işleyen bir ramazan geçirdik. Mescid-i Aksa’da hem vakit namazları hem cuma, teravih kıldık. Konakladığımız yerle eski Kudüs şehrinin surları içindeki Mescid’e kısa sayılmayacak bir mesafeyi yürüyerek giderek, bu toprakların iklimini daha fazla hissetmek istedik. Mukaddes mekânlarda, tefekküre daldık, açık alanlarda kalabalıktaki yalnızlığımızı derinleştirdik. Kudüs’ten döndükten sonra da o hava devam etti. Mekâna sinmiş maneviyat bizi takip etti. 

Bu sene Kudüs’ün hayâlini bile kuramıyoruz!

Oysa işgal altında bir beldede idik. Her tarafta işgalci güçler, kontroller, yıldırıcı tavırlar, sınırlamalar…

Şunu söylemeden edemedik: Mekke’de, Medine’de işgal Kudüs’ten daha keskin hissediliyor. Bu mübarek beldelerde dokunulmamış hiçbir mekân ve tabiat unsuru yok. Mescid-i Haram’ın tepesinde Amerika’nın, İngiliz’in devasa putları Kâbe’yi gölgeliyor ve görünmez kılıyor. Mekke’nin fizikî coğrafyası talan edilmiş, dağlar, tepeler hunharca düzlenmiş. En çirkin hâliyle modernizm saltanat sürüyor. 

Son yüzyılın tarihi bu bölge için en rezil, en kahpe ihanetlerin tarihidir. 

Hüseyin, tarihî kırılmanın, İslâm beldelerinin emperyalizmin kontrolüne geçişinin en sefil figürüdür; zelil olarak ölmüştür. İngilizler Osmanlı’ya karşı Hüseyin’i kullanarak bu beldeleri kontrol altına aldılar. Müslüman bayrağı altındaki bir ülkede doğan Hüseyin, İngilizlerin çizdiği “Arap” bayrağı altında can verdi. Büyük Arap kırallığı ve hatta hilafet ummuştu. Bu vaadlerle kandırılmıştı. Ona bu vaadleri yapanlar, Hicaz’daki hâkimiyetini dahi uygun bulmamış ve başka bir “Arap” emirinin yolunu açmıştır. 

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya