Kadir: Şeref-şan ve azamet değeri büyük olan, yüce olan demektir. Kur'ân'da adı geçen tek ay Ramazan ayıdır; tek gece de Kadir Gecesidir. Bu bereketli saatlerin şeref ve kıymetini Kâinatın Rabbi olan Allah, Sevgili Habibine haber vermektedir.
16.05.2020 02:26
1.840 okunma
KADİR GECENİZ MÜBAREK OLSUN
Ahmet Sargın

Kadir: Şeref-şan ve azamet değeri büyük olan, yüce olan demektir.  Kur'ân'da adı geçen tek ay Ramazan ayıdır; tek gece de Kadir Gecesidir. Bu bereketli saatlerin şeref ve kıymetini Kâinatın Rabbi olan Allah, Sevgili Habibine haber vermektedir.

Bu gecenin faziletine o kadar değer verilmektedir ki, o vakitlerde tecelli edecek rahmetin ve ruhanî hâdiselerin anlatılması için müstakil bir sûre inmiştir. Bu sûre Kadir Süresidir: Rahmân ve Rahîm (olan) Allah’ın adıyla: “ Biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi, bin aydan hayırlıdır. O gecede, Rablerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail), her iş için iner dururlar. O gece, esenlik doludur. Ta fecrin doğuşuna kadar..” O gecede melekler ve Cebrail Rablerinin izniyle her iş için arka arkaya inerler. O gece, tan yerinin aydınlanmasına kadar bir selâmettir.

Kadir Gecesinin en önemli özelliği, Kur'ân-ı Kerimin bu gecede dünya semasına indirilmeye başlanılmış olmasıdır. Yine bu mübarek gecede insanlığın ebedî refahına sebep olacak, ona bereketli bir ömrü kazandıracak bir fırsat verilmesidir. Bu geceyi dua, zikir ve ibadetle geçiren kişi, ancak seksen sene gibi uzun bir ömürde kazanabileceği ecir ve sevabı bir gecede elde etme bahtiyarlığına erişmiş olacaktır.

Leyle-i Kadir, Kur'an’ın bildirmesiyle bin aydan daha hayırlı olduğu bu sırra kati bir delildir. Kadir Gecesi hüküm gecesi demektir. Bu anlamda Kadir Gecesine takdir gecesi diyenler de vardır.

Bir hadiste, "O gece yeryüzüne inen meleklerin sayısı çakıl taşlarının sayısından çok daha fazladır" buyrularak buna işaret edilmiştir

Her geceyi Kadir Gecesi bilip, her gece çokça ibâdet etmemiz gerekir. Kadir Gecesi’nde hava berrâk ve güzel olur. O gece herşey Allah’a secde eder. Denizlerin suyu bir an için tatlılaşır. Mü’minler afv-ı ilâhi ve mağfiret-i sübhânîye mazhar olurlar.

Kadir Gecesinin Ramazan'ın hangi gecesine rastladığı hususunda pek çok rivayet bulunmakla birlikte, Ramazan'ın son on gününde aranması tavsiye edilmiştir. Bazı hadis-i şeriflerden de 27. gecesine denk geldiği bildirilmektedir. "Onu yirmi yedinci gecede arayınız" mealindeki hadis bu hususa işaret etmektedir...

Kadir Gecesini değerlendirmek ve o vaktin feyiz ve bereketinden istifade etmek için Namaz kılınır, Kur'ân okunur, Kur'ân tefsirleri tilavet edilir. Zikredilir, salavat-ı şerife getirilir. Dualar edilir, Allah'a niyaz ve tazarruda bulunulur. Fakir- yoksul ve kimsesizler doyurulur, bol bol sadaka verilir. Anne ve babanın gönlü hoşnut edilerek duası alınır. Hâsılı her vesileyle vakit nurlandırılır.

Bu geceyi ihya için ilim öğrenmeli, mesela ilmihal okumalı, kaza namazı kılmalı, Kur’an-ı kerim okumalı, dua, tevbe etmeli, sadaka vermeli, Müslümanları sevindirmeli, bunların sevaplarını ölü diri bütün müminlere göndermeliyiz.Zikir ve tesbihatta bulunmalıyız. Peygamberimize ve ashabına salat ve selam getirmeliyiz.

Kadir gecesini ihya edenin, Ramazan orucunu tutanın, haccı kabul olanın, bütün günahları affolunsa da, namaz, oruç ve kul hakları ödenmiş olmaz. Bunları kaza ederek, borçları ödeyerek, hak sahipleri ile helalleşerek borçtan kurtulmaya çalışmak gerekir.

Peygamber Efendimiz buyuruyor: “Kim inanarak, sevabını ancak Allah'tan bekleyerek Kadir Gecesinde kıyam üzere olursa (uyanık kalıp ihya ederse) geçmiş günahları affedilir."(Riyazüs-Salihin 2.Cilt- S.464)

Bu gecede nasıl dua edelim? Bunu da Hazret-i Âişe (r.a.) vasıtasıyla yine Peygamberimizden, öğreniyoruz: "Dedim ki, 'Yâ Resulallah, Kadir Gecesine rastlarsam nasıl dua edeyim? Resulullah Aleyhissalâtü Vesselam "Allahümme inneke afüvvün tuhibbü'l-afve fa'fu annî (Allahım, Sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affeyle) dersin' buyurdu"

Ramazanı Şerifiniz hayırlı Olsun!..Kadir Geceniz de Mübarek olsun!...İnşallah Affedilenlerden oluruz!.. Mevla cümlemizi affeylesin! Saglık- sıhhat içinde hayırlı bayrama ulaşmanız dileğimle...

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahabergazete@gmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya