Ramazan ayına başlarken Efendimizin (sav): “Başı rahmet, ortası mağfiret ve sonunun da cehennemden kurtuluş” olarak müjdelediği bu özel ve güzel ayın son halkasına girmiş bulunuyoruz. Yani cehennemden kurtuluş dönemine. Ramazanın bir manası yanmak demektir.
19.05.2020 12:47
2 yorum
1.504 okunma
CEHENNEMDEN KURTULUŞ
Mevlüt Ayhan

Ramazan ayına başlarken Efendimizin (sav): “Başı rahmet, ortası mağfiret ve sonunun da cehennemden kurtuluş” olarak müjdelediği bu özel ve güzel ayın son halkasına girmiş bulunuyoruz. Yani cehennemden kurtuluş dönemine. Ramazanın bir manası yanmak demektir. Bu aya “Ramazan “ denmesinin bir sebebi; bu ayın günahları yaktığıdır. Bu ayda açlık, susuzluk hararetinden ıstırap çekilir. Veya oruç hararetinden günahlar yakılır. Ramazanın bir manası da yağmur demektir. Yaz sonunda güz mevsiminin başlangıcında yağıp yeryüzünü tozdan temizleyen yağmur manasına gelmektedir. Şehr-i Ramazan da müminleri günahlardan yıkayıp kalplerini temizlediği için bu isim ile isimlendirilmiştir. İnşallah Mübarek Ramazan sonunda günahlarımızı yakmış ve günahlarımızdan yıkanmış, arınmış olarak çıkarız

Her dinin kendine göre kutsal saydığı zaman dilimleri ve mekânlar vardır. Mekânların başında Beytullah olarak andığımız Mekke şehrindeki KÂBE, Medine’de bulunan Peygamberimizin Mescidi ve Kudüs’teki Mescid-i Aksa gelmektedir.  İslam’a göre mübarek zamanları da şöyle sıralayabiliriz: Cuma günü, Ramazan ve Kurban bayramları ile Kandillerimizdir. Bunlar Mevlid, Regaip, Miraç, Berat ve Kadir geceleridir. Bu yazımızda geçmiş olan diğer geceler üzerinde değil de Kadir Gecesi üzerinde duracağız. Kadir Gecesi dışında diğer mübarek gecelerin Hadis-i Şeriflerle önemi vurgulanmış, sadece Kadir Gecesi, Kuran’ı Kerimde bir sure ile bizlere bildirilmiş ve ne olduğu açıklanmıştır. Kadir Gecesinin zamanı konusunda Efendimiz(sav):Ramazanın son on gününde aranmasını bildirmiştir.

Son on gün! Yani cehennemden kurtuluş dönemi… Kadir Gecesinin Mübarek Ramazan ayının yirmi yedinci gecesi olduğu hakkındaki rivayet İslam Âlimleri arasında kuvvetli bir kanaat oluşturmuş ve bu gece Kadir Gecesi olarak kutlanmış ve kutlanmaya devam etmektedir.

Kadir Gecesi, gecelerin en feyizlisi, manevi olarak en bereketlisi. Kadir Gecesini feyizli ve bereketli kılan nedir acaba? İnsanlığı karanlıktan aydınlığa çıkaran, dalaletten hidayete eriştiren Kuran-ı Kerimin bu ayda nazil olmaya, indirilmeye başlanmasıdır. Bu gece insanlığın üzerine çökmüş olan karanlık bulutlar dağılmış, yerini Kur’an’ın aydınlığı almıştır.

Bu gecede yapılan ibadet, içinde Kadir Gecesi bulunmayan bin ayda yapılan ibadetten daha hayırlıdır. İsterseniz bu gecenin önemini İlahi Kelamdan mealen beraber okuyalım:” Biz onu (Kur’an-ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilirmisin? Kadir gecesi, bin aydan hayırlıdır. O gecede Rablerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail), her iş için iner dururlar. O gece, esenlik doludur. Ta fecrin doğuşuna kadar.” el-Kadr : 1-5

Hz. Peygamber (sav) Ramazanın son on gününde mescitte kurduğu küçük bir çadır içinde itikâfa girer, kendisini tamamen ibadete verirdi. Bizler de Efendimizin (sav) yolundan yürüyerek onun sünnetlerini yerine getirmeye çalışmalı ve örnek olarak ta sadece O’nu kendimize örnek almalıyız. Aslında zamanı iyi değerlendirenler için her zaman Kadir gecesidir. İnsan yeterki kendisini yaratan ve sayısız nimetler veren Cenab-ı Hakkın rızasını kazanma gayretinde olsun.

Kadir gecesiyle ilgili özel bir ibadet yoktur. Bu geceyi Kur’an-ı Kerim okuyarak, namaz kılarak, dua ederek ve tövbe istiğfar ederek geçirmeliyiz. Hz.Aişe Validemiz Peygambere (as) şöyle bir soru yöneltti:

Ey Allah’ın Resulü Kadir gecesine tesadüf edersem nasıl dua edeyim? Efendimiz: “Allah’ım sen affedicisin affetmeyi seversin beni de affeyle.” Diye dua et buyurdu.  Yazımızı Hz. Peygamberin (as) bir Hadis-i Şerifiyle bitirelim: “Kim, faziletine inanarak ve mükâfatını umarak Kadir gecesini ihya ederse geçmiş günahları bağışlanır. “ buyurmuşlardır.

Kadir gecesinin milletimize ve İslam âlemine hayırlar getirmesini diliyor, gecenin feyiz ve bereketinin üzerimize olmasını Cenab-ı Haktan niyaz ediyorum.

Mevlüt Ayhan

 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
2 yorum yapıldı
Kutlarım
CEHENNEMDEN KURTULURUZ İNŞAALLAH: ELİNİZE DİLİNİZE GÖNLÜNÜZE SAĞLIK
Yorum Ekleyen: Mustafa Yıldız     19.05.2020 13:27:03
LEYLE-İ KADİR
Çok güzel akıcı şekilde, tere yağından kıl çeker gibi konuyu anlattınız hocam. Teşekkür eder, Kadir gecenizi tebrik eder, Allah'ın affından, bağışından, ihsanından, ikramından, feyiz ve bereketinden bol bol istifade edenlerden olmamız dua ve niyazımız ile. Amin.
Yorum Ekleyen: Hüseyin AYAZ     19.05.2020 11:46:32
Mevlüt Ayhan
DİĞER YAZILARI
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya