2019 sonunda Çin’de coranavirus bulaşıcı olarak çıktı. Bütün dünyaya yayıldı ve ölü sayısı bu yazının yayınlandığı tarih itibariyle 200 bini geçti. Bu virüs için kimi Çin’de yarasa ve yılan yiyen insanlardan çıktığı, kimisi de uluslararası bir takım ilaç şirketlerinin laboratuvar ürünü olduğu iddia edilmektedir. Henüz ne şekilde başladığı net belirlenmiş değildir. Bu bulaşıcı hastalığın ilacı da, aşısı da hali hazırda bulunmamaktadır.
19.05.2020 12:00
5 yorum
2.790 okunma
Her zaman O’nun rehberliğine muhtacız!
İbrahim Kumaş

 

Selam üzerinize olsun. 

Allah (c.c.) insanı yarattıktan sonra, insanların yaradılışına uygun yaşamaları için, yine insanların içinden seçtiği peygamberlerle emir ve yasaklarını bildirmiştir. Onlar da insanlara Rehber ve en güzel Örnek olmuşlardır. İlk peygamber Hz. Âdem (a.s.) son Peygamber Allah’ın âlemlere rahmet olarak gönderdiği Hz. Muhammed (s.a.s.)’dir. Hıra’da Ramazan ayında Kur’ân âyetleri inmeye başlamış ve 23 yıla yakın bir sürede tamamlamıştır. Çok çetin bir mücadele veren Hz. Peygamber(s.a.s.), Allah’ın yardımı ile aldığı görevi yerine getirmiştir.

Allah Teâlâ şöyle buyuruyor:

 Ey Peygamber! Biz seni bir şahit, bir müjdeleyici, bir uyarıcı; Allah'ın izniyle kendi yoluna çağıran bir davetçi ve aydınlatıcı bir kandil olarak gönderdik. (Ahzab 33/45-46)

 İçinizden Allah’ın lütfuna ve ahiret gününe umut bağlayanlar ve Allah’ı çokça ananlar için hiç şüphe yok ki Resûlullah’ta güzel bir örneklik vardır. (Ahzab 33/21)

Peygamberimiz de Ben, (başka değil, sadece) iyi ve güzel ahlâkı tamamlamak (uygulamak) için gönderildim buyurmuştur.

O, şöyle dua ederdi:  “...(Allah’ım!) Beni güzel ahlâka eriştir. Senden başka güzel ahlâka eriştirecek yoktur. Kötü ahlâkı benden uzaklaştır. Senden başka kötü ahlâkı benden uzaklaştıracak yoktur!

Hz. Aişe annemiz de, peygamberimizin ahlâkını soran arkadaşlarına  Peygamberimizin ahlâkı Kur’an’dı demiştir.

Sevgili peygamberimizin görevi, sadece Allah’ın emirlerini bildirmek değildir. Hayatında onları uygulamak, Müslümanlara rehberlik yapmak ve örnek olmaktır. Peygamberimiz bir hutbesinde Sözün en güzeli Allah’ın Kitabı’dır. Rehberliğin en güzeli ise Muhammed’in rehberliğidir,” buyurmuştur.

Kur’an’ı anlamak için O’nun hayatını bilmek; O’nun ahlâkı ile ahlaklanmak ve O’nu tanımak hepimizin üzerine bir borçtur. Bu sebeple O’nun hayatını bilmeli ve O’nun yolundan gitmeliyiz. Dünya ve ahiret kurtuluşumuz için bu şart. Her zaman O’nun rehberliğine muhtaç olduğumuz gerçeğini asla akıldan çıkarmamalıyız.

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
5 yorum yapıldı
teşekkü
Kalemine gönlüne sağlık güzel insan
Yorum Ekleyen: Ahmet kada     23.05.2020 00:31:27
Amin
“...(Allah’ım!) Beni güzel ahlâka eriştir. Senden başka güzel ahlâka eriştirecek yoktur. Kötü ahlâkı benden uzaklaştır. Senden başka kötü ahlâkı benden uzaklaştıracak yoktur!”
Yorum Ekleyen: ibrahim alp     22.05.2020 15:08:20
Tesekkur.
Guzel degerlendirmeniz icin teşekkürker.Peygamberimizin rehberligine ihtiyacımız var.
Yorum Ekleyen: Mehmet Kiraz     21.05.2020 23:01:04
Rehber
Rabbim bize onu anlamayı ve onu anlatıp onun sünnet üzere olanlarla beraber olmayı Nasib etsin.
Yorum Ekleyen: Tebuk     21.05.2020 15:02:25
Takdir ve öneri
Peygamberin mücadelesi mekke de tanıdık tanımadık herkese doğruyu anlatmak olmuştu.
Yorum Ekleyen: Bys     21.05.2020 14:59:39
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahabergazete@gmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya