BU METODUN EN ÖNEMLİ KURALI ÜÇ ÖĞÜNDE BİRER DİLİM(25-30 gr) TAM BUĞDAY EKMEĞİ YEMEKTİR.
20.05.2020 03:29
765 okunma
NECDET ERGÜN SAĞLIKLI YAŞAM METODU-4
Necdet Ergün

BU METODUN EN ÖNEMLİ KURALI ÜÇ ÖĞÜNDE BİRER DİLİM(25-30 gr) TAM BUĞDAY EKMEĞİ YEMEKTİR.
Beyaz ekmek ve diğer ekmeklerden fazla yenmeyecek:
Türk toplumunun kilo almasının temel sebebi her gün 3 öğünde fazla ekmek yemesidir. Öncelikle beyaz ekmek yemesidir.
Bu metodda sağlıklı beslenmede CÜMLENİN ÖZNESİ 3 öğün fazla ekmek yenmeyecek.
Burada önemli olan kişinin kilolarının ve hastalıklarının altında yatan asıl nedenin “fazla ekmek yemek” olduğunu beyninde kabul etmesi veya etmemesidir. Bu iş asıl beyinde bitiyor. Ben herşeyi fazla yiyorum onun için kilo alıyorum diyen kişi öncelikle ekmeği azaltmayı düşünmediğini gösterir. Bilhassa beyaz ekmek yemek sigara tiryakiliği gibi bir alışkanlıktır. Burada irademize güvenmek zorundayız. Ekmeği fazla yediğimiz zaman kilo alırız. Kilonun getirdiği hastalıkların birinci sebebi fazla ekmek yeme sonucu oluşmaktadır.
Her öğün 1 dilim (25-30 gr) tam buğday ekmeği yiyeceğiz. Çavdar ekmeği veya kepekli ekmek te olabilir. Asıl olan tam buğday ekmeği yemektir. Marketlerde satılan somun şeklinde yassı dilimli ekmekler. Yuvarlak ekmeklerin dilimleri büyüktür.
7 gün 21 öğünde yediğimiz EKMEK çeşidi ve miktarı kilo almamızın bir numaralı sebebidir. Her öğün beyaz ekmekten istediğimiz kadar yemeyeceğiz.
Beyaz ekmekten vazgeçeceğiz. Diğer ekmeklerden de fazla yemeyeceğiz. Çünkü hangi ekmekten yerseniz yiyiniz fazla yerseniz kilo alırsınız. Bu organik istediğin kadar yiyebilirsin kilo aldırmaz sözü yanlıştır. Bal gibi de kilo aldırır. Çünkü 1 gram karbonhidrat vücutta yakılınca 4 kalori verir. Bu beyaz ekmeği az yiyince olur. Tam buğdayı fazla yiyince olur.
Köy ekmeği, bazlama, yufka hangi çeşit ekmek olursa olsun sabah kahvaltısında 1 dilimi 25-30 gram olan ekmekten 2 dilim öğle 1 dilim akşam 1 dilim yenecek. O zaman kilo almadığınızı ve kilo verdiğinizi göreceksiniz.
Ekmek yemeyelim de ne yiyelim o zaman? Diyebilirsiniz. Az yemeye alışırsınız. Damak zevkiniz ona göre oluşur. Bilhassa ülkemizde ekmekten başka yenecek o kadar gıda var ki. Bu ülke ekmekten başka gıda yiyemeyen ekonomik durumu ancak buna elveren ülke değil. Herkes bir şekilde çare bulur.  
Sadece beyaz ekmek yemeyip tam buğdaydan 1 dilim yemekle zayıflanır mı? Diyebilirsiniz. Evet, öncelikle bu kurala uyarsanız kesinlikle zayıflarsınız. Uygulayacağımız diğer kuralları da anlatacağım.
Beyaz ekmeğin kilo aldırma sebepleri;
Birincisi kalorisi yüksektir, ekmek kalori deposudur. 
İkincisi fazla yenir. Az yiyeyim dersin mutlaka fazla yersin.
Üçüncüsü beyaz ekmek yemeği de fazla yedirir. Bir kuru fasulye yemeğinden beyaz ekmekle 2 tabak yiyebilirsin ekmek olmazsa 1 tabak yersin. Fazla yediğin yemeğin de enerjisi yüksektir. Fazla kalori almış olursun.
Bu metodu diğerlerinden ayıran en önemli özelliği böyle bir mihenk taşının olmasıdır.
Yani metodun temel özelliği sabah kahvaltısında her dilimi 25-30 gram olan tam buğday ekmeğinden 2 dilim yenecek.
1 dilimi ile haşlanmış yumurta + 5 yeşil +5 siyah zeytin + 30-60 gr kadar beyaz peynir yenecek.
1 dilim ile de bal, çikolata veya reçel yenecek. Bunlar da 1 dilim tam buğday ekmeğinin üzerine fazla olmamak şartıyla sürülecek. Fazla yenirse fazla kalori alınmış olur. 2 tatlı kaşığı yeterlidir. Fazla hareketli kişiler fazla yiyebilir.
Öğle yemeğinde tam buğday ekmeğinden 1 dilim(25-30 gr) yenecek. Yemek te tabildotta çıkan kadar yenecek.
Akşam yemeğinde tam buğday ekmeğinden 1 dilim(25-30 gr) yenecek. Yemek te tabildotta çıkan kadar yenecek.
Daha önce yarım veya daha fazla ekmek yiyen bir kişi her öğünde 1 dilim tam buğday ekmeğine düşürmesi zordur. Önce her öğün 3-4 dilim yenebilir. Her hafta 1 dilim azaltarak 1 dilime düşülebilir. Bu hemen birden olmaz. İnsanın şekeri düşebilir. Dikkat etmeli ve hemen tedbir almalıdır.
Diğer kuralları uygulamak daha kolaydır. Öncelikle bu ekmek kuralına uyulacak.
Eğer her gıda ile ilgili kalori hesapları yapar, şundan şu kadar bundan bu kadar yiyeceksin dersen. Neyi fazla yediğimiz zaman kilo aldığımızı tespit etmemiz zordur.
Siz eğer ekmekle ilgili temel bir kısıtlama getirmezseniz, ekmeğin insanı cezbeden bir özelliği olduğu için insan yemek sırasında ne kadar ekmek yediğini bilemez. Az yediğini zanneder.
Tanıdığım bir kişinin kilo aldığını gördüm. Ekmeği azaltmasını söyledim. Ben zaten az yiyorum dedi. Her öğünde ne kadar yiyorsun dedim. Beyaz ekmekten yarım bazen üççeyrek bazen de 1 somun oluyor dedi. Yani yarım ekmek, üççeyrek ekmek veya 1 somun yemek ona göre az.
Bu metodda ise üç öğünde yenen ekmek miktarı toplam 75-90 gr kadardır. 
Ekmek üzerinde neden bu kadar duruyorum? Çünkü ekmeğin kalorisi oldukça yüksektir. Ayrıca ekmeğin kilo aldırma özelliği olduğuna inanıyorum. Bunu nereden biliyorsun ben kendim deniyorum. Ekmeği fazla yediğim zaman hemen kilo alıyorum.
Beslenme programı 1 hafta 21 öğün üzerinden yapıldığına göre 21 öğünde yarımşar ekmekten kaç ekmek yediğinizi düşününüz.
Ekmek derken beyaz veya tam buğday unundan yapılan börekler ve pastalar da buna giriyor. Hamburgerler, pizzalar, tostlar, dürümler ve undan yapılan diğer yiyecekler de beyaz undan yapılmaktadır.
Birçok beslenme uzmanı karbonhidratı sıfırlayınız kilo verirsiniz diyor. Bunu söylemek kolay uygulamak zordur. Bu metotta hiç birşeyi sıfırlamak yoktur.
Bu metodun ortaya çıkmasında 1991 yılında İtalya’ya gittiğim zaman bir İtalyan ziraat mühendisinin” her milletin insanlarının kilo almalarının bir sebebi vardır. İtalyanlar pizza ve diğer unlu mamulllerini fazla yer, Almanlar yemeği fazla yer, Amerikalılar ise pizzayı fazla yer dedi.
Ayrıca bir vatandaşa kilonu nasıl verdin diye sorduğumuz zaman “3 öğünde yediğim ekmeği sıfırladım. Ancak diğer zamanlarda ne yediysem aynen yemeye devam ettim. Hafta sonu börek yiyorsam fazla olmamak şartıyla 1 adet böreğimi de yedim. Ancak ekmeği sıfırladım diye yemeği 1 tabak daha fazla yiyebilirim demedim. Diğer zamanlarda da daha önce yediklerimden farklı fazla birsey yemedim. Her zaman yediklerimi yedim. Böyle olunca hemen kilo verilmiyor. Fazla kilolarımı bir yıl içinde verdim. Sen kiloları verdiğinin farkında bile olmuyorsun” dedi.
TV’de nasıl kilo verdiğini anlatan bir kişi, “kilomu 1 yıl içinde verdim, ancak düzenli bir şekilde spor yaptım. Bu yaptığım spordan dolayı kaybolan yağların yerine kas yaptım. Vücudumda deri sarkması olmadı” dedi.
Ben ekmeği sıfırlamadım. Çünkü ekmekte, hububatta B grubu vitaminlerinin çoğu bulunmaktadır. Bu vitaminlerin vücutta birçok fonksiyonları vardır. Ayrıca hububatların içinde birçok mineral, protein ve vitaminler vardır.
Ayrıca psikolojik olarak ekmek yediği hissinin oluşmasıdır. Herkes ekmek yerken kendisi hiç ekmek yemezse bu sürdürülebilir bir olay olmamakta ve belirli bir süre sonra başa dönülmekte ve tekrar beyaz ekmek yenmektedir. Çünkü Türk toplumunda hamur işleri çok yapılmaktadır. İnsanlar her gittiği yerde bunlarla karşılaşıyor. Hiç yememek değil az yemesini öğreneceğiz. 
Değerli okuyucular günlük yapmamız gereken egzersizleri de yapacağız. Ancak her öğün 1 beyaz ekmeği götüren bir kişi hangi sporu yaparsa yapsın kilolarından kurtulması imkansız gibidir. Ancak ne yerseniz yiyiniz egzersiz yapmaktan vazgeçmeyiniz. Kilo veremeseniz bile vücuttan toksik maddelerin atılmasını sağlamış olursunuz. Bunun da sağlığınıza büyük faydası vardır.
Daha sonraki yazılarımda egzersiz konusuna da değineceğim.
Bu kural bir yaşam tarzı olmalıdır. Kiloları verinceye kadar uygulayıp sonra tekrar fazla ekmek yemeye geçilmeyecek.
Zaten bu metodda bütün gıdalardan az veya çok yiyebiliyorsun.
Bu bir diyet programı değil, elma, portakal bütün meyvelerden, bütün etlerden, bütün sebzelerden, bütün baklagillerden yiyebiliyorsun. Bütün hamurlu gıdalardan az olmak şartıyla yiyebiliyorsun, bütün tatlılardan haftada 1-2 defa yiyebiliyorsun.
Hemen uygulamaya başlayın sağlığına kavuşun.
İnsanlardan para istemediğimiz için, şunu al iç, ye ne yersen ye göreceksin zayıflarsın gibi gerçeklerle ilgisi olmayan şeylere sizi yönlendirmiyorum.
Ben sabah sirke içtim basenlerim eridi, akşam limon suyu içtim göbeğim eridi diyenlere inanmayın. Aldığınız kalori verdiğiniz kaloriden fazla olduğu sürece kilo veremezsiniz. Her şey çalışarak, irademize güvenerek elde edilir. 
 
Necdet ERGÜN
Ziraat Yüksek Mühendisi
Mail:necdet@necdetergun.com

 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahabergazete@gmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya