60’lı, 70’li, yıllardı. Hepimiz için zor zamanlardı. Ülkemiz kuzeyden ve batıdan gelen şiddetli fırtınalarla sarsılıyordu.
22.05.2020 00.55
5 yorum
1.607 okunma
Gurbetten sılaya “göç edenler”
Rıfat Yörük

Ölüm güzel şey, budur perde ardından haber

Hiç güzel olmasaydı ölür müydü peygamber?

...

Öleceğiz müjdeler olsun, müjdeler olsun!

Ölümü de öldüren Rabbe secdeler olsun!

(Necip Fazıl)

 

60’lı, 70’li, yıllardı. Hepimiz için zor zamanlardı. Ülkemiz kuzeyden ve batıdan gelen şiddetli fırtınalarla sarsılıyordu. Kardeş kardeşe düşmüş, gözleri kan bürümüştü. Bizler de henüz 18’li, 20’li yaşlarda gencecik filizlerdik. Gücümüz az, sayımız az, tecrübemiz azdı. Fakat ıstırabımız büyüktü. Birikimi ve misyonu büyük bir milletin köleleştirilmesine karşı başkaldırmış asil yüzlerdik. Anadolu’nun dört bir yanından harekete geçmiş ve Allah’ın lütfu sayesinde buluşup kardeş olmuştuk.

“Hep birlikte Allah’ın ipine (Kur’an’a) sımsıkı sarılın. Parçalanıp bölünmeyin. Allah’ın size olan nimetini hatırlayın. Hani sizler birbirinize düşmanlar idiniz de o, kalplerinizi birleştirmişti. İşte onun bu nimeti sayesinde kardeşler olmuştunuz. Yine siz, bir ateş çukurunun tam kenarında idiniz de o sizi oradan kurtarmıştı. İşte Allah size âyetlerini böyle apaçık bildiriyor ki doğru yola eresiniz.”

(Al-i İmran Suresi, 103)

Melek tabiatlı bir kuşaktık. Sevdamızı; sıktığımız her ele, baktığımız her göze, kucakladığımız her omuza ve bastığımız her toprağa nakleden bir gönül ordusuyduk. Aramıza dünya giremezdi, girmemeliydi.

Soframız her gün bereketlenen bir "Hendek sofrası"; duamız, milletimiz için "Yunus’un duası"ydı. Rahmet yağsın diliyorduk istikbale... "Milletim Uyan" diyor ve Anadolu’yu gergef gergef dokuyan bir aşkla memleketi mektep haline getiriyorduk.

İşte bizi o gencecik yaşlarda buluşturup güzel işler yaptıran Allah’ın yardımıyla birlikte inancımızdı, samimiyetimizdi. Ve bu samimiyetimiz biz toy filizleri, şiddetli fırtınalara karşı ayakta tuttu. Zor günler geçirdik, sallandık ama birbirimize dayandık, yıkılmadık.

 

UMMADIK

Ummadık zerre ikbal; milletin kavgasından
Kan dondu yüreklerde bir kıvılcım ummadık.
Dünyamız şekillendi yükselmek hülyasından,
Çileyi zevk edindik bir tebessüm ummadık!

Olmadı hiç arzumuz mevki, makam ve şandan;
Göğsümüzde iz yoktu, hak olmayan nişandan,
Şükür ki nasipliydik, bir kutsi heyecandan
Davayı meşk edindik, bir iltifat ummadık!

Gördük büyük çatlağı düzenin temelinde
Gömlek gövdemize dar; mühür iblis elinde.
Beden küçük, kalp büyük; hep zafer emelinde
Yürüdük yorulmadan, bir menfaat ummadık!

Hak davası davamız, Hak yoluydu yolumuz
En hoyrat elde bile hiç solmadı gülümüz
Eminiz şeref ile anılacak adımız,
Siyaset, ilim dedik, bir şatafat ummadık
Şimdi gayret günüdür, halkta ümit tükendi
Sanma bitti bu azim, mücadele tükendi
Söktük prangaları, zulmün gücü tükendi
Yürüdük hiç durmadan, istirahat ummadık.

(Tevfik Yaşar Tekeli, Şubat 2003)

Yıl 2020. Buluşmamızın üstünden yarım asır geçti. Belki yolda dökülenlerimiz, araziye uyanlarımız oldu. Ama birbirimizi hep kardeşçe sevdik. Yıllara rağmen, bizi ayıran yollara rağmen, ağaran saçlarımıza sakallarımıza rağmen sevgimizden, bağlılığımızdan, heyecanımızdan bir şey kaybetmedik.

Ancak zaman içinde kaybettiğimiz başka şeyler vardı. Yol arkadaşlarımızdan, kardeşlerimizden bir kısmını kaybettik. En son, İzmir Yüksek İslam Enstitüsü’nden tanıdığım Afyon’lu İlahiyatçı Hüseyin Bayram Hocamızı ‘Korona Günleri’nde toprağa verdik.

Ama onlar için bunun kayıp değil ebedi kazanç olduğunu düşünüyor, Rabbimizden bizi Cennet bahçelerinde tekrar buluşturmasını niyaz ediyoruz.

Yeryüzü boşaldı habersiz miyiz?
Güneşe göç var da kalan biz miyiz?

                                                     (Necip Fazıl)

Aramızdan ayrılıp asli vatanlarına göçen can kardeşlerimiz... Her biri iman ve gönül eri olan güzel insanlar... Geride kalanlara rehber olan yılmaz “Mücadele” erleri. Onlar meçhul bir kahraman, isimleri herkesçe bilinmez; onları ancak can dostları, dava arkadaşları, gönül dostları tanırlar, daha çok... Sayıları kaç olursa olsun gönlümüzde her biri bir destan eridir onlar...

"Sıra dağlar gibi duran erdiler/
Bir kara sevdaya gönül verdiler.
Ermediler dünya muradlarına
Yüceler yücesi dosta erdiler.
(Şairi: MUSTAFA YILDIZ)

NOT: Anadolu Eğitim, Kültür Ve Bilim Vakfı’nın, Rahmana kavuşan abilerimiz, kardeşlerimizle ilgili çalışma başlatıp web sitemizde bölüm açmasını çok önemsiyorum. Tanımak şerefine eriştiğim merhumlarla ilgili hatıra ve kanaatlerimi zaman zaman aktarmaya çalışacağım inşallah.

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
5 yorum yapıldı
Teşekkür
Duygulandım. Çok teşekkür ediyorum
Yorum Ekleyen: HÜSEYİN ÖZKAYNAKCI     22.05.2020 10:41:43
Tatlı dil
Sıra dağlar gibi birer erdiler Bir kutlu sevdaya gönül verdiler Ermediler dünya mutadlarına Yüceler yücesi dosta erdiler M.Y. Allah razı olsun sevgili kalem ve kelam üstadı
Yorum Ekleyen: Mustafa Yıldız     22.05.2020 08:43:08
Dava
Allah senden razı olsun kardeşim ne kadar güzel anlatmışsınız.Teşekkürler.
Yorum Ekleyen: Ahmet Tekin     22.05.2020 05:38:24
7
Unutulmaz hatıralar, doyulmazkadeşlik ve.mücadele günlerimizi bir bir destansı anlatımla dile getiren Rifat Yörük kardeşimi tebrik ediyorum.Bir bir sahur vaktinde okuduğum bu güzel yazı sahur üstüne bir kahve gibi geldi Teşekkür ederim. Kalemine.diline, gönlüne sağlık güzel kardeşim Hep güzellikler içinde kal. Selam ve dua ile...
Yorum Ekleyen: Mehmet tutar     22.05.2020 04:32:16
Teşekkkür
Rıfat bey enfes bir yazı olmuş Allah razı olsun . özellikle Yaşar Tevfik Tekkeli Arkadaşımızın yazdığı şiir de enfes..Emeğinize , gönlünüze sağlık.. yeni yazılarını da bekliyoruz..Şimdiden hayırlı Ramazan bayramı diliyorum. Bursadan..Tabiiki Rahmana Kavuşan Mücedelecileri de rahmetle anıypruz.
Yorum Ekleyen: Mehmet Necip     22.05.2020 02:55:40
YAZARLAR
...

sanalbasin.com üyesidir

© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya