Güzel Türkçemizin mantığında uzun kelimelerin ömrü kısadır.Adanın adını unutturmak yerine geçmiş tarihiyle yaşatmak gerekirdi. Bunun için de adaya YASLIADA denilmeliydi ki, MİLLİ MATEMİ dâimâ hatırlatsın. Gelecek nesiller buraya niçin böyle bir ad verildiğini unutmasın!
28.05.2020 04:21
498 okunma
Yassıada'nın Adı YASLIADA Olmalıydı !
Kemal Cengiz

Güzel Türkçemizin mantığında uzun kelimelerin ömrü kısadır.Adanın adını unutturmak yerine geçmiş tarihiyle yaşatmak gerekirdi. Bunun için de adaya YASLIADA denilmeliydi ki, MİLLİ MATEMİ dâimâ hatırlatsın. Gelecek nesiller buraya niçin böyle bir ad verildiğini unutmasın!

Adaya yapılan çok VEFALI hizmetleri milletçe TAKDİRLE  karşılıyoruz. Ancak; bunca yatırım ve hizmetten sonra adaya, "Demokrasi ve Özgürlükler Adası" adının verilmesi; gelecekte burada yapılacak olan Uluslararası boyuttaki "Kültür ve Kongre Merkezi" niteliğindeki hizmetler için uygun görülse de; GEÇMİŞİ UNUTTURACAKTIR.

Ayrıca, "Demokrasi" Türkçe kökenli bir kelime değildir;  Yunancadan dilimize girmiştir.  "Özgürlükler" kelimesi ise adanın tarihine ve yaşanan MAKÜS TALİHİNE uygun düşmüyor. Yüzlerce masumun SUÇSUZ yere aylarca "mahkum ve mahpus yattığı" yerlere "Özgürlükler Adası" denilmesi, vicdanları tatmin edici değil; tırmalayıcıdır. Böyle bir isimlendirme, idamdan sonra gelen affa benziyor.

Tam HAKKI ile olacaksa, adanın adı YASLIADA olmalıydı!

 

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Kemal Cengiz
DİĞER YAZILARI

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbulh-Haseki) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahabergazete@gmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya