Ünlü sosyal tarihçi E. Hobsbawn, Devrimler Çağı’ndan bahseder. Aynı zamanda isyanın ilkel toplumsal temellerini de araştırır.
03.06.2020 01:24
923 okunma
İsyanlar Çağı
Ergün Yıldırım

Ünlü sosyal tarihçi E. Hobsbawn, Devrimler Çağı’ndan bahseder. Aynı zamanda isyanın ilkel toplumsal temellerini de araştırır. 19. yüzyıl Avrupası’nın köylü isyanları, devrimci isyanları ve anarşist isyanları üzerinde durur. İspanya ve İtalya’da bunların örneklerini gösterir. İsyan, bir tarihsel olgu olarak görülüyor. 1931 yılında İtalya’nın Malaga kentinde 43 kilise ve manastır yakılır. İsyancılardan birinin tasviri oldukça ilginç! Hem gözlemci hem de eylemci. “Onu tamamen yakıyorlar. Ve size söyleyeyim –taş üstünde taş bırakmayacak- hayır, dünyada başka kötülük kalmasın diye, herhangi bir bitki, hatta bir lahana bile yetişmeyecek orada (aktaran, Hobsbawn, İlkel Asiler).

İslam toplumlarında Babek İsyanı, Zenc İsyanları, Ebu Müslim Horasani İsyanı, Şeyh Bedreddin İsyanı gibi onlarca isyanlarla karşılaşıyoruz. Bugün de El-Kaide ve IŞİD, yeni post-modern isyan hareketleri. Yakıp yıkıyorlar her tarafı. Öfke bütün yıkıcı ve korku dolu dehşetiyle etrafa saçılıyor. Avrupa, Kafkasya, Uzak Asya ve ABD’den binlerce isyancı insan buraya koşuyor. Umutsuzluk, öfke, yoksunluk ve eşitsizlik karışımı bilinçler öfke kusuyor. Aslında toplumlar, tarih içinde birçok isyanlarla kendilerini anlatmışlar. Muhalefetlerini ve öfkelerini isyanlarla ortaya koymuşlar. Modern zamanlarda artık muhalefet demokrasi yoluyla gerçekleşiyor. Toplum meselelerinde siyasal düzeni ve merkezi etkilemek ya da değiştirmek için örgütlü bir muhalefet var. Bundan dolayı artık isyan, modern demokratik toplumlarda beklenilen bir olgu değil.

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya