Fransız Başkanı Makron, “Türkiye, Libya’da tehlikeli oyun oynuyor” diye açıklama yapıyor. Fransız gazeteler son bir haftadır ilginç haberler yapıyorlar. “Türk gemileri Fransızları rahatsız ediyor”, “Erdoğan’ın silahlanma aktivizmi Avrupa’yı rahatsız ediyor”
25.06.2020 05:14
1.061 okunma
Türkiye, köle efendi düzenine meydan okuyan bir isyandır
Ergün Yıldırım

Fransız Başkanı Makron, “Türkiye, Libya’da tehlikeli oyun oynuyor” diye açıklama yapıyor. Fransız gazeteler son bir haftadır ilginç haberler yapıyorlar. “Türk gemileri Fransızları rahatsız ediyor”, “Erdoğan’ın silahlanma aktivizmi Avrupa’yı rahatsız ediyor”, “Türkiye Libya’yı Suriyelileştiriyor”, “Türkiye Suriye ve Irak’taki Kürtlere saldırıyor”… Bu kadar yoğun bir Türkiye karşıtı haberlerin güncel karşılığı var elbette. Çünkü Türkiye, Fransa’nın Mağrip İslam coğrafyasının hegemonyasına çomak sokuyor. Onun sömürge bölgesine müdahalede bulunarak özgürleşmeye kalkan siyasetlere destek veriyor. BM tarafından meşru görülen ve hatta oluşumunda desteklenen Serraç Hükümeti’nin yanında yer alıyor. Libya halkının, zenginliğinin ve tarihi derinliğinin Fransız hegemonyasında yağmalanmasına ses çıkarıyor. Akdeniz’de efendilerin Türkiye’yi boğma hamlesini boşa çıkarıyor. Türkiye, köle-efendi diyalektiğinin Batı düzeni tarafından kurulan post- Osmanlı düzenine isyan ediyor.

Osmanlı sonrası dönemde Kuzey Afrika ve Mezopotamya’da yeni bir köle efendi düzeni kurulduğunu hatırlayalım. Skyes-Picot Antlaşması Fransız ve İngiliz efendilerin kurduğu bir köle düzenidir. Askeri cunta ve darbelerle bu düzenler devam etti. Rejimler değişti, kadrolar değişti, ideolojiler değişti. Ama bir şey değişmedi. Batılı köle-efendi düzeni. Fransızlar ve İngilizler, daha sonra da Amerikalılar efendi oldu. Siyasal elitler ve azınlıkçı düzenin bekçileri de bunların kölesi. Saddam’ın ayaklanması, bir köle ayaklanmasıydı. Yıllarca efendilerine hizmet ettikten sonra özgürleşmeye yönelen bir adım attığında efendiler tarafından kellesi alındı. Mursi de en büyük ayaklanmalardan birinin liderliğini yapmıştı. Bir de bunu demokrasi ile yapıyordu. Efendilerin oyunuyla efendileri alt etme…Affedilecek bir suç değildi. Sonra Kürtlerin yeni yükselen PKK ve PYD siyasetlerini de bu köle düzenine katmak istedi efendiler. Bütün siyasal seçkinler Batılı efendilerine imrendiler. Her yıl onların başkentlerine “kutsal ziyaretlerde” bulunarak büyülendiler. Onlar gibi kalkınmak, onlar gibi eğlenmek, onlar gibi rüya görmek istediler. Ama bu hiçbir zaman olmayacak bir şey. Çünkü köleler olmazsa Batı düzeninin efendi köle diyalektiği süremez. Batı küresel düzeninin efendiliği, bu kölelerin varlığına bağlı. Bundan dolayı da her zaman isyanlar, darbeler ve ayaklanmalarla yaşadı Ortadoğu. Büyük hapishaneler çalıştı. Mısır’da, Libya’da, Suriye’de, Irakta her zaman işkenceyi rutin bir biçimde yapan çarklar döndü. Kölelerden isyana tevessül edenler, özgürleşme cesaretinde bulunanlar ezildiler, yok edildiler, çöllerin umutsuz yalnızlığına gömüldüler.

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya