Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını, ekonomiler üzerinde oldukça ağır etkilere neden oldu. Bu dönemde salgın nedeniyle uygulanan kısıtlamalar sonucu kapanan iş yeri sahiplerine, işini kaybeden çalışanlara, sosyal yardım ile geçinen ve gelirini kaybeden tüm kesimlere ise sosyal politikalar yetişti.
29.06.2020 11:52
2.178 okunma
Sosyal politikalar neden çok önemli hale geldi?
Erdal Tanas Karagöl

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını, ekonomiler üzerinde oldukça ağır etkilere neden oldu. Bu dönemde salgın nedeniyle uygulanan kısıtlamalar sonucu kapanan iş yeri sahiplerine, işini kaybeden çalışanlara, sosyal yardım ile geçinen ve gelirini kaybeden tüm kesimlere ise sosyal politikalar yetişti.

Koronavirüs ile beraber sosyal politikaların daha fazla öne çıktığı ve bu alana verilen önemin arttığı aşikar. Yeni dönemde de insanların yaşayacağı olası gelir kayıpları, gelir dağılımındaki bozukluklar, vaka artışları dolayısıyla olası kısıtlamalar ve pandeminin neden olduğu ve olacağı sosyal hasarların etkisini azaltmak için sosyal politikaların daha çok gündemde olacağı kesin.

Türkiye’de son yıllarda sosyal politikalarda meydana gelen değişim ve dönüşüm, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın güçlü veri altyapısı ve uygulanan mevcut sosyal politika uygulamalarıyla bir araya gelince, bu alanda yeni kesimleri dahil etme konusunda çok zorlanılmadı.

Dolayısıyla sosyal yardımların dışında işini kaybeden ve gelirini kaybedenlere verilen kısa çalışma ödeneği ve diğer ödemeler sayesinde, sosyal yardım ile bildiğimiz sosyal politikanın kapsam alanı ve uygulamaları farklı bir alana taştığı görüldü. Artık geniş bir hedef kitle ve kapsamı genişlemiş toplum kesimleri var.

SOSYAL YARDIMLAR VE YEREL YÖNETİMLER

Sosyal yardımların artan önemi ve toplumun geniş kesimlerine dokunması nedeniyle yerel yönetimler bu alanda daha çok görünmek ister ve dolayısıyla mevcut kaynakları daha çok bu alanlara aktarmaları beklenir. Bu nedenle, sosyal yardımları kim vermelidir tartışması yeni dönemde de öne çıkamaya aday önemli bir konu.

Her ne kadar yerel yönetimler, sosyal yardımları kendilerinin vermelerinin daha doğru olduğuna inansalar da yerel yönetimlerde veri altyapısının olmaması, verilecek yardımlarda objektif kriterlere uymamaları ve sosyal yardımlarda mükerrerliğe neden olmaları nedeniyle yerel yönetimlerin bu alanda bulunması, kaynakların etkinliği açısından birçok soru işaretini taşımaktadır.

Ayrıca, kullanılacak kaynakların merkezi hükûmetler ve yerel yönetimler arasında bir rekabet unsuru haline gelmesi nedeniyle birbirine tamamlamaktan ziyade birbirlerini ikame etmelerine neden olabilir. Bu da önemli miktarda kaynak israfı ve artacak sosyal riskler demek.

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahabergazete@gmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya