Bir adam iyice yaşlandığında, köyün en ihtiyarı olduğunda, hiç akranı kalmadığında, yani akran-ı yetim kaldığında, aynı zamanda en yalnız adamdır.
07.07.2020 06:35
2.877 okunma
“ Amca !. Senin amca dediğin adam var mı hiç ?..”
Av. Sabri Turhan

Bir adam iyice yaşlandığında, köyün en ihtiyarı olduğunda, hiç akranı kalmadığında, yani akran-ı yetim kaldığında, aynı zamanda en yalnız adamdır.

Hiç asker arkadaşı kalmamıştır. Çocukken çellik-çomak oynadığı  arkadaşları, yayla yayla birlikte göçtüğü  diğer obaların  gençleri de yoktur artık.

Onlara herkes, “amca” veya “dede” dese de, onların amca diyeceği ,hatta abi diyebileceği  bir başka yaşlı yoktur. 96 yaşındaki Durmuş Çavuş’un amca diyebilmesi için 100 yaşını geçmiş bir ihtiyara ihtiyaç vardır. Ama o da yoktur.

Bu durum kadınlar  için de geçerlidir.87 yaşındaki Ümmügülsüm yengenin hala, teyze veya yenge diyebileceği bir kadın varsa, onun da en azından 90 yaşında olması gerekir..Maalesef o da yoktur.

İhtiyarlıkta bir de hastalık gelmişse, yaşlının hali çok yamandır. Hem kendine ,hem de bakanlarına  büyük zorluklar vardır.

Yıllar önce arkadaşımız Yaşar’ın babası o amansız hastalığa yakalandı. Nuri Amca’yı hastane hastane dolaştırdılar. Bir türlü iyileşemiyordu.İlaçların ve uygulanan tedavilerin  çaresi ve faydası yoktu. Yaşamasından  umut kesilmişti. Yaşar’a “.baban nasıl oldu” dediğimde; “.ilaçlar fayda vermiyor.Şimdi iki iyilikten birini bekliyoruz” demişti.

İki iyilik nedir ?Birisi tedaviler  sonucu iyileşmesi  ve onun aramıza dönmesi. Bu, sevindiricidir.Diğer iyilik nedir? Ölümdür. Ölüm bazen hasta için iyiliktir.Hastalık çekmek,sürekli inlemek,yeme-içmeden kesilmek, onun için bir işkencedir.

Şimdi bir de “çoklu organ yetmezliği” diye bir şey çıktı. Adamın her yeri hasta.Her yerleri ağrıyor. Sadece kanser değil.Klosterol var, şeker var,kalp var, mide sıkıntısı var.Her hastalık var.Bu hastalıklar organları mahvediyor. Organların hiç birisi fonksiyonunu yerine getiremiyor. Yaşlı adam, bir çok hastalığın verdiği rahatsızlık ile ölüyor. Bunun adı: Çoklu organ yetmezliğinden ölmek.

Ümmügülsüm Yenge(bizim oralarda Ümmügülsüm’e Ümüsün  denir) kardeşim Hüseyin’in kayın validesi idi.Hediye’nin anası..Gençliğini bilirdim. Doğurup  büyüttüğü 7 çocuğuna baktığı gibi  tarladaki ekine ve tütüne de yetişmiştir.İnekleri ve koyunları da sağmış, sütünden yoğurt ve yağ çıkarmasını da  bilmiştir.O,bütün işleri  yapmış, evini çekip çevirmiştir. Öyle cabbar bir kadındı Ümüsün yenge. Kocası Veli Amca’yı bile çekip çevirecek kadar..

 Çoklu organ yetmezliği O’nda da vardı.6-7 ay kadar önce  verilen yemekleri ağızdan almamaya başladı.İnsan yemek yemezse,su içmezse nasıl yaşar?Doktorlar,ağızdan almıyorsa ,mideye uzanan bir delik açacağız,oradan beslenecek demişler. Son zamanlarda öyle besleniyordu.

Kızı Hediye ile damadı Hüseyin, ABD’ye gitmişti. Sanki dönüşlerini bekliyormuş gibi onların gelmesinden iki gün sonra rahmetlik oldu.

Ümüsün Yenge iki iyilikten birine kavuştu. Hem kendi kurtuldu,hem de hizmetini görenler kurtuldu.

İnsanın ahir  ömrü önemlidir. Ölümün bile hayırlısı istenir. Kimseye muhtaç olunmak istenmez.”İki gün yatak 3.gün toprak”denmiştir.

Ne arkadaşlarımız, ne tanıklarımız öldü.. Dr. Hamdi’yi 3 ay önce ,Yusuf Çalışkan’ı  da 15 gün önce kaybettik. Her ikisi ile de   benim dolu dolu hatıralarım vardır. Erzurum’da asker iken Dr Hamdi benim sağındığım  kapı idi. Yusuf Çalışkan ile l976 ve 1977’de Bizim Anadolu Gazetesi’nde  beraber çalıştık. Kemal Yaman Abi Genel Yayın Yönetmemiz, Yusuf Çalışkan da Yazı İşleri  Müdürümüz idi.

Allah,vefat eden arkadaşlarımıza  ve yakınlarımıza rahmet , kalanlarımıza da sıhhat ve  afiyet versin..

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahabergazete@gmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya