Dünya’da bir Sedat Çelikdoğan vardı. 10 Temmuz 2016 Pazar günü Rahmet’i Rahman’a kavuştu.
18.07.2016 12:49
7.883 okunma
Bir Dost Daha Göçtü
Hayrullah Başer

Dünya’da bir Sedat Çelikdoğan vardı. 10 Temmuz 2016 Pazar günü Rahmet’i Rahman’a kavuştu.

Hayat serüveni 1943 yılında Manisa’da başlamıştı. İ.T.Ü. Makine Fakültesi mezunu, Rahmetli Erbakan Hoca’nın asistanı, doçenti, danışmanı. Sonraki yıllarda TÜMOSAN ‘da genel müdür. Sanayici. Türkiye’de yerli motorun temsilcilerinden Yavuz Motor’un kurucusu…

            Ankara OSTİM, Organize Sanayi Yöneticilerinden olup, Türkiye’de yerli ve milli ağır sanayinin gelişmesi için mücadele veren beyin takımının ağabeylerinden.

            Ben, Ankara Gölbaşı’na yerleştikten sonra 2006-2007 yıllarında, bir külliye yapmak işinin organizesinde tanıdım.  Ama ne tanışma, kökleşerek gelişti, hayatın her türlü lütfunu, mihnetini paylaşan dost olduk.

            Yunus Emre Hizmet Derneğinde yönetimin resmi başkanı bendim, ama kurucu üyeler, yönetimde herkes uzmanlık alanına göre bir başkandı. Birçok hayır işine 10 yıldır birlikte imza attık. Sedat Ağabey Derneğin teknik kurul başkanıydı. İlkeli hayatı, munis, babacan tavrı, görev bilinci, bilimsel yaklaşımı, zarafeti ve tevazusuyla bizim için hep örnek bir insan bir ağabey oldu.

            Hayri ve sanayi, enerji dalındaki icracı niteliğinden dolayı profesörlüğünü hayatının son yıllarında aldı.

            Siyaseten Milli Görüş geleneğinden gelmesine rağmen, son siyasi - eğitim  –Sosyal- kültürel – sanayi- v.b. alanlardaki yanlış gelişmeler karşısında çok üzüntü duyuyordu, ama çevreye hep ümit aşılıyordu.

            Efendibaba dediği kayınbabasından gelen tasavvuf yönü vardı. Dini hayatı ve hayatının her alanında İslami kaynaklar ve ilkelerde tavizsizdi. Cemaat ve tarikatlarda son dönemde sekülerleşmenin ıstırabını duyuyordu. 

            Dört beş sene önce, bu konuda kendi endişelerini, Fethi ağabeyin de bulunduğu bir sohbette belirtmek istedim. Gelişmelerden benden çok daha muzdarip olduğunu gördüm.

            Bu sebeplerle bana, Anadolu Vakfı’nın çalışmalarıyla ilgili olarak “işi (Çalışmaları) bir geleneğe sıkıştırmayın. Devlet musluğundan istifade etmemiş bir gayret olarak, kucağınızı geniş açın, iyi çalışın, aksi halde vebalde kalırsınız”, sözü, hep faaliyetlerimizde ilkem olmuştur. Hedef gelenekler değil medeniyet inşası olmalı, diyordu. Çalışmalarında zarafetinden ödün vermeden her kapıyı çalıyor. Yerli sanayinin kamu kurumlarında kabul bulması için, başta OSTİM organize başkanı, dostu, arkadaşı, Orhan Bey ve ekibiyle ülke ülke, il il, kurumu kurum, tabiri caizse savaşıyordu.

Ama iş kendi ferdi işine gelince, bugünün iktidar mensuplarını yakından tanımasına rağmen, kimseye sancısını, sıkıntısını hissettirmiyordu. Yaşayıp gördüklerini karşısındaki kimseye açma yoluna gitmemesi gibi bir durum sahibi olduğunu görerek, tüm itirazına rağmen bir konuda müdahil oldum. Hikâye uzun ama ulaşılması gereken makamlardan meşru bir çözüm dahi üretemedik.

Tarihteki Ahilik ve Yonca teşkilatlanmasını bu güne uyarlamak kurumsallaşma ideali onun heyecanla yürüttüğü, bizlerle de paylaştığı bir uğraşıydı. İnşallah akim kalmaz.  OSTİM yönetimi tüm projelerine sahip çıkacağı gibi buna da sahip çıkacaktır.

            Sedat Ağabey’le tanıştığımız tarihten itibaren mesleki, ailevi, maddi ve manevi tüm hayatımızı paylaşmaya çalıştık. Vakıf akademik çalışmalarımızda, ekonomi komisyonu üyesi olarak aktif katkılar sunduğu gibi, sosyal ve kültürel faaliyetlerimizin hep içinde olmuştur. Yeni teklif ve önerilerle ufkumuzu açan Sedat Ağabey’in bıraktığı manevi mirasa sahip çıkmak vazifemiz olacaktır.

            Değerli dostuma, sizi görünce yoruldum diyemiyorum dediğim, Sedat ağabeyime rahmetler diliyorum.  Mekânın Cennet olsun diyor, İnanç, ideal ve ilkelerin, gayretin bize rehber olacak inşallah.

            Aziz ruhuna Fatihalar gönderiyoruz.

 

Anadolu Eğitim, Kültür ve Bilim Vakfı Başkanı
Hayrullah BAŞER

  

 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya