Ayasofya'mızın yeniden ibadete CAMİ olarak açılması için Danıştay'ımızın aldığı kararın 10 Temmuz 2020 günü (dün) açıklanması üzerine; aynı gün Cumhurbaşkanlığımızın icranın başı olarak bu kararın gün geçirilmeden yürürlüğe girmesi için yayınladığı tarihi bir kararname ile bu "Ulu Mabed" CAMİ olarak hizmete girmiştir. Bu amaçla Ayasofya Diyanet İşleri Başkanlığı'mıza aynı kararname ile devredilmiştir.
11.07.2020 01:43
1.542 okunma
AYASOFYA HÜRRİYETİNE KAVUŞTU !..
Kemal Cengiz

Ayasofya'mızın yeniden ibadete CAMİ olarak açılması için Danıştay'ımızın aldığı kararın 10 Temmuz 2020 günü (dün) açıklanması üzerine; aynı gün Cumhurbaşkanlığımızın icranın başı olarak bu kararın gün geçirilmeden yürürlüğe girmesi için yayınladığı tarihi bir kararname ile bu "Ulu Mabed" CAMİ olarak hizmete girmiştir. Bu amaçla Ayasofya Diyanet İşleri Başkanlığı'mıza aynı kararname ile devredilmiştir.

Bütün dünyada yankı bulan bu TARİHİ olayın heyecanı,  ulusal basınımızda da çeşitli manşetlerle yer almıştır. Bu manşetlerin her biri, 86 yıllık MİLLİ ve DİNİ HASRETİN yüreklerimizdeki heyecanını ifade ediyor. Bu heyecana katkı olarak ben de yazımın başlığını, "AYASOFYA HÜRRİYETİNE KAVUŞTU" olarak belirledim. Milletimizi bu hasretine kavuşturan Rabbimize ŞÜKÜRLER, yargıdan yürütmeye kadar vesile olanlara TEŞEKKÜRLER ediyoruz !

Şahsen taa..1971 yılında, o zamanki adıyla "Ankara Merkez İmam-Hatip Okulu", şimdiki adıyla "Tevfik İleri İmam-Hatip Lisesi" olan okulumuzun 4.sınıf öğrencisi iken; AYASOFYA için yazdığım ve bugün bu heyecanın coşkusuna sosyal medyada paylaştığım, "FETİH SEMBOLÜ AYASOFYAM!"

başlıklı şiirimin son dörtlüğünde;

"Hatırası tarihimin, Sembolüsün sen fethimin;

Kapındaki kilit kimin?

Seni MAHKUM gösteremem!" demiştim. Allah'a şükürler olsun ki bugün Ayasofyamın Mahkumiyeti sona erdi; kapısındaki kara kilit kırıldı ve Ayasofyam yeniden hürriyetine kavuştu. Bana bu günleri gösteren Rabbime binlerce "hamd ve senalar"olsun!

Hasret ateşi yüreklerde söndürülmez, alevi sürekli canlı tutulursa; işte böyle 86 yıl sonra VUSLATI gerçekleşiyor. Bu durum bize, ateşi sönmeyen ideallerden ümit kesilmeyeceğini de göstermiştir.  Gençlik heyecanımızla suladığımız hasret güllerini bir bir derleme zamanı artık gelmiştir. Müjdeler olsun! Darısı KUDÜS'ümüzün başına olsun ve olacaktır İNŞAALLAH.

Günümüzde, programı karışıp tıkanınca kapatılıp yeniden açılarak resetlenen digital aletler gibi; Türkiye Cumhuriyeti olarak batı ile ilişkilerimizin yeniden resetlenme zamanı artık gelmiştir. Ayasofya'nın 86 yıl önce ibadete kapatılıp şimdi yeniden açılması ile bu resetlenme butonuna basılmıştır. Bu butonun adı AYASOFYA'dır. Artık batı ile bu yeni dönemde ilişkiler yeni bir yaklaşımla yeniden başlayacaktır. İstanbul'un fethi, nasıl tarihin yeni bir başlangıç çağı (YENİÇAĞ) olmuş ise; fethin sembolü Ayasofya'nın yeniden açılışı da Modern Çağın miladı olacaktır. Doğu-batı sentezinin kubbesinde kilitlendiği  AYASOFYA'nın açılışı, bu ilişkilerin yeniden yeni bir başlangıç

 ile devamınının başlaması olacaktır.

Biliyoruz ki, bu gerçekliğin hazmedilmesi, eski kafalı hııistiyankara zor gelecektir. Ama biraz da onlar bizim 86 yıldır yaşadığımız gerçeği, yaşayarak anlasınlar. Yüce Allallah kitabında, "Biz günleri insanlar arasında çeviririz" (A'l-i İmran, 3/140) buyuruyor. Şimdi zaman müslümanların lehine dönmüştür. Bu gerçeği isteseler de istemeseler de anlayacaklardır. "Allah nurunu tamamlayacaktır" (Saf, 61/8).

İslam Dünyasının makus talihinin değişim başlangıcı olan Ayasofyamzın yeniden ibadete açılması, bütün müslümanlara HAYIRLI ve MÜBAREK OLSUN !

Bizlere bu günleri gösteren Rabbimize binlerce "hamd ve sbalar" olsun.

Bu başarının kazanılmasında; başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere "Yargıdan Yürütmeye"  kadar emeği geçenlerden Allah râzi olsun.

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Kemal Cengiz
DİĞER YAZILARI

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbulh-Haseki) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahabergazete@gmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya