Yapısal dönüşüm ve yeni yol haritası
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Yeni Ekonomi Programı kapsamında uzun süredir beklenen yapısal dönüşüm için uygulanacak yeni adımları açıkladı.
11.04.2019 13.00
1.422 okunma
Yapısal dönüşüm ve yeni yol haritası
Erdal Tanas Karagöl
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Yeni Ekonomi Programı kapsamında uzun süredir beklenen yapısal dönüşüm için uygulanacak yeni adımları açıkladı.
 
Sürdürülebilir büyüme ve istihdam çatısı altında ele alınan programda, finansman, enflasyon, vergi adaleti ve ihracat, üretim stratejik planlama başlıklarının öne çıktığı görülüyor. Bu çerçevede Türkiye ekonomisinde özellikle üretimin artırılması ve üreticilerin finansmana erişiminin sağlanması için yapılacakların ana hatları çizilmiş oldu.

Tabi yapısal dönüşüm açısından hem kısa hem de uzun vadede yapılması gerekenler olduğu için belli bir yol haritası sunuyor.

FİNANSMANA ERİŞİM VE ÇIKIŞ YOLU

Öncellikli olarak vurgulanan konuların başında bankacılık alanında atılacak adımlar geliyor. Kamu bankalarına sermayelerinin güçlendirilmesi için devlet tahvili verilmesi, enerji ve konut sektöründe var olan sorunlu krediler için fon kurulması, konkordato ve kredi yapılandırması konusunun yeni bir yasal çerçeveyle ele alınması bu başlıklar arasından öne çıkanlar.

Öte yandan ihracatın hem miktarının hem de katma değerli üretimin artırılması açısından stratejik öneme sahip sektörlerin kredi arzından daha fazla yararlanmasının sağlanması da uzun süredir konuşulan önemli bir husustu.

Ayrıca, etkin tasarruf sistemine duyulan ihtiyacın bu dönemde son derece önem taşıdığını da belirtmek gerekiyor. Çünkü tasarrufların artırılmasıyla dış finansman bağımlılığı azaltılmış olur ve ekonominin dış şoklara karşı daha güçlü bir yapıya ulaşması sağlanır.

Ülkenin dış finansman ihtiyacının azaltılması için bireysel emeklilik sisteminin yeniden yapılandırılması gündeme alınıyor. Bireysel emeklilik sistemi ve kıdem tazminatı fonunun birbirine entegre bir yapıya ulaşmasıyla söz konusu birikimlerin sermaye piyasalarına aktarılması ve bu şekilde reel sektörün desteklenmesi planlanıyor.

Bu yapı ile bir yandan ülkenin dış finansman bağımlılığı azaltılırken diğer yandan üretimin artırılmasına ciddi anlamda destek sağlanmış olacak.

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
YAZARLAR
...

sanalbasin.com üyesidir

© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Ahmet Revanlı