Dünyanın, İslâm âleminin ve ülkemizin içinde bulunduğu durum gözler önündedir. Tek başına bütün dünyayı değiştirmek için ilahi vahyin liderliğinde yola çıkan yüce Peygamberin davasının devam ettiğine imanımız tamdır.
30.01.2019 12.40
1 yorum
1.120 okunma
Sanat ve Edebiyat Topluluğuna Selam Olsun
Mustafa Yıldız

Muhterem Şairler, Edipler, Sanatkârlar;

Malumunuz, Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı’nda 20 Mayıs 2018 günü “ I. Anadolu Şairler Buluşması” ile bir meş’âle yakmıştınız.

Bu meş’âle, bir medeniyet şehrayini inşa etmemizi ilham etti.

Dünyanın, İslâm âleminin ve ülkemizin içinde bulunduğu durum gözler önündedir. Tek başına bütün dünyayı değiştirmek için ilahi vahyin liderliğinde yola çıkan yüce Peygamberin davasının devam ettiğine imanımız tamdır.

Onun sanata (şiire ve edebiyata) bakışını şairi Hassan bin Sabit’e söylediği sözlerde makes bulmaktadır:

-Ey Hassan! Sen (şiirinle) onları (müşrikleri) hicvet! Vallahi senin sözlerin, onlara atılan oklardan daha etkilidir!

14 asırdan bu yana müminlerin gönül ve zihin dünyasına kazınan bu sözler, sanatın sanat için değil, yeni bir toplum ve medeniyet inşa edecek olan bir toplum için olduğunu göstermektedir. Münferit dehaların olması küçümsenecek bir şey değilse de tek bir ağacın orman olamayacağı izahtan varestedir.

Resûli Ekrem, Kuran’ın zemmettiği “şuarâ” nın değil, Hassan bin Sabit gibi İslam medeniyetini inşa eden şairlerin şiirlerine “Bazı şiirler hikmettir” diye methetmiştir. Hikmete râm olmak, dünya ve ahiret saadetinin yoludur.

Nesillerimizin zamanın menfur sanat, edebiyat, müzik, magazin, internet vasıtasıyla nasıl gözlerimiz önünde ellerimiz arasından kayıp gittiğine bîgane kalmamızın büyük bir vebal olduğunu takdir edersiniz.

Ezcümle şiir ve edebiyat enerjimizi, yeniden diriliş istidadında olan medeniyetimizin itici gücü haline getirmek ve Nuh Tufanı’ndan nesil kurtarmak kutsi görevinde yer almanız, camiamızın en büyük arzularından biridir.

Bu nedenlerle adı geçen buluşmada birçok arkadaşımızın isabetle “okul” diye telaffuz ettiği Sanat ve Edebiyat Topluluğu  meydana getirmeliyiz..

     Vakfımız, halen eser sahibi olan arkadaşlarımızın eserlerinin ve yeni ortaya çıkacak olan eserlerin kitap ve diğer materyaller şeklinde basılıp çoğaltılması ve toplumun istifadesine sunulması için Anadolu AY YAYINLARI arasında çıkmasını sağlamak gayretindedir.

Bu amaçla önerilen stratejik hedefi belirlemek için bir kurucu ekip kurulmasına çalışılmaktadır.

Selam ve dualarımla arz ederim.  

                                                                                                                                    

                                                                                                                           

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
1 yorum yapıldı
Ne mümkün
Bilâ istisna hemfikir olmamak mümkün değil. Yetkin şahsiyetleri takdir ve tebcil etmek kifayet etmez ,üretkenliklerine yol açmak, motive etmek,hasılı cesaretlerini kamçılayarak olgun eserlerin müessiri hâline gelmelerini temin etmek üzere kısa, orta ve uzun vadeli projeler teşkil etmek lâzımdır. En güzeliyle selâm olsun.
Yorum Ekleyen: Şakir Albayrak     1.02.2019 20:42:27
YAZARLAR
...

sanalbasin.com üyesidir

© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya