14 Haziran 2020’de WhatsApp’dan arkadaşlara “İnsan ilişkilerinde sizce önemli sorunlar nelerdir?” diye sordum. İlgi gösteren tüm arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. Verilen cevapları değerlendirdim. İlk on konu başlığı “Güven, Empati, Saygı, Dinleme, Sevgi, Hoşgörü, Ön yargı, İletişim, Kibir, Vefa.” Ortak aklın ortaya koyduğu tespitler.
17.07.2020 01:00
5 yorum
3.643 okunma
GÜVEN TOPLUMU OLMALIYIZ.
İbrahim Kumaş

 

Selam üzerinize olsun.

Güven; korku, çekinme ve kuşku duymadan inanma ve bağlanma duygusu, itimat olarak tanımlanmaktadır.

Güven bir toplumu ayakta tutan en önemli değerdir. En çok ihtiyaç duyduğumuz şey güvendir. İnsan ilişkilerinin temelini güven duygusu oluşturmaktadır.

Güvenilir insanların özleri ve sözleri birdir. Konuştukları zaman doğru konuşurlar. Söz verdiklerinde her zaman sözlerinde dururlar. Ahlaklı, dürüst, tutarlı ve vefalıdırlar. Ellerinden ve dillerinden zarar gelmeyendir. Emanete ihanet etmezler. Bu özellikleri taşıyan insanlara itimat edilir ve güvenilir.

Güven toplumunun oluşmasında emanet, ehliyet ve liyakat ilkeleri çok önemlidir. Emanetler ehil olmayanlara, hak etmeyenlere verilirse düzen ve denge bozulur. Ehil olmayan bir gemi kaptanına, otobüs şoförüne yolcular nasıl güvenebilirler. Atalarımız  ”Yarım hekim candan eder, yarım hoca dinden eder.” derler. Her işimizde her işin ehlini arar, bulur ve ona güveniriz.

Sevgili peygamberimiz. “Müslüman, diğer Müslümanların, elinden ve dilinden emin olduğu kimsedir, “ Bu çerçevede Müslümanlığımızı gözden geçirmeli, kusurlarımızı ve hatalarımızı olumlu bir şekilde değişime tabi tutmalıyız. Birbirimize güvenmeli, ne aldatan ne de aldanan olmalıyız. Ancak bu sayede emin, güvenilir ve örnek bir toplum olabiliriz.

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
5 yorum yapıldı
İman ve Dünya
İnsanlar başkalarının hatalarını günahlarını araştırarak ve ifşa ederek kendilerinin temiz ve günahsız olduklarına başta şeytan tarafından sonra nefisleri tarafından inandırılırlar. İnsan öncelikle kendi nefsini terbiye etmeli.Başkasına haram deyip te kendisi haram içinde yüzüyor ise, başkasına münafık deyipte kendi kusurlarını görmüyor ise işte o zaman büyük bir sıkıntı var demektir. Biz kuluz.Haşa kimseyi Cennet ya da Cehennem ile itham edemeyiz. Bize düşen DOSDOĞRU OLMAK VE ALLAH 'A KUL OLMAK. ALLAH RAZI OLSUN YAZINIZ İÇİN..SELAMETLE KALINIZ.
Yorum Ekleyen: fatih keskin     27.08.2020 14:44:42
Eline sağlık
Müslüman Pasif iyi yerine aktif ıyi olmalı.kalemine sağlık.
Yorum Ekleyen: Bys     24.07.2020 06:25:21
Güven
Toplum ancak güvenilir Emin itimatlı Ehil insanların olduğu yerde vardır hayırlı akşamlar Allah'a emanet olunuz hocam Allah yar ve yardımcımız olsun inşallah
Yorum Ekleyen: Hasan Talas     23.07.2020 19:33:17
Ahde vefa
Teşekkür ederim Güzel bir insanlık hasleti belirmiş olduğunuz bu özellikler MÜNAFIK olan kişilerin belirtileridir.Toplumları ve şnsanlğı hiçe sayan ve yok eden özelliklerdir . Dinimiz bu kişiler için CEHENNEMİN en alt tabakası olarak yerlerini belirlemiştir. Rabbim bu hasletlerden bizleri korusun . SÖZÜ ,ÖZÜ AHLAKI VE İNANCI ÖTÜŞEN KİŞİLER OLARAK YAŞAMAMIZI YAŞAMAMIZI NASİB EYLESİN .Anin Ya olduğumuz gibi görünelim, ya da göründüğümüz gibi olalım “ KUL AMENTÜ BİLLAH SÜMME ESTAKİM” Allah ( CC ) a inandım de sonra da dost doğru ol. Sekam ve dua ile Rabbime emanet olunuz
Yorum Ekleyen: Sebahaddin TOKAR     23.07.2020 18:16:57
Güven Toplumu Olmalyız.
Güven duygusu kaybolduğunda,malesef fertler,dolayısı ilede toplumda kaybeder.Bunun için kutsal kitabımız Kuranı kerim ve tebliğ edici Peygamber (sav)efendimizin güvenilir kişilik vasfını iyi bilmemiz gerekir.Tabi bu güvenirlilik örneğini Devlet yöneticileri,siyasiler,Sivil toplum kuruluş temsilciler,,Diyanet işleri başkanlığı,bilim insanları ile aile ve öğretim kurumlarından alırız.Sayın üstadım İbrahim Kumaşa teşekkür ederim.Selam ve dua ile, saygılarımla,
Yorum Ekleyen: İBRAHİM Metin     23.07.2020 18:16:42
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya