Mensubu olmakla bahtiyar bulunduğumuz Yüce Dinimiz İSLAM hakkında değerlendirmeler yaparken; özellikle kendini KÜLTÜRLÜ sanan çoğumuzun kullandığı şöyle bir cümle vardır : "Dinimiz akıl ve mantık dinidir; bu iş benim aklıma yatmadı.." diyerek kabulde İNAD ederler.
23.07.2020 12:03
772 okunma
ZORLANAN A K I L DA BOZULUR !..
Kemal Cengiz

Mensubu olmakla bahtiyar bulunduğumuz Yüce Dinimiz İSLAM hakkında değerlendirmeler yaparken;  özellikle kendini KÜLTÜRLÜ sanan çoğumuzun kullandığı şöyle bir cümle vardır : "Dinimiz akıl ve mantık dinidir; bu iş benim aklıma yatmadı.." diyerek kabulde İNAD ederler.

Bu hüküm çok yanlış ve tehlikeli bir yargılamadır. Çünkü dinin ölçüsü akıl değildir; NAKİL (Kur'an ve Hadis) dir. Kimsenin aklına göre DİN  olmaz; herkes aklını dine / İslam'a göre ayarlayacaktır. Kur'an-ı Kerim, aklı bu yönde kullanmakla ilgili ayetlerle doludur.

Evet, din aklı ve akıllıları muhatap alır; ama onların keyfine uymaz. Peygamber Efendimiz, "Aklı olmayanın dini de yoktur" buyurmuştur.  Ancak buyruğundaki bu ifade, "akıl dinin ölçüsüdür" demek değildir. Dinin ölçüsü yine dindir. Buna dini terim olarak "nakil" denir; Kur'an ve hadis demektir.

Herşeyden önce bilmeliyiz ki, dinimizin esaslarını değerlendirmede bizim aklımız, hayatın gerçeklerini hikmetleriyle anlayıp kavramada ÇOCUK AKLINA benzer; çoğu yerde yeterli değildir. Herşeyi KÜNHÜ ile (nasıl ve niçin böyle olduğunu) incelikleriyle kavrayamaz ve anlayamaz. Çocuğun eğitim ve öğrenimi için nasıl bir rehbere (anne-baba' öğretmen) ihtiyacı varsa; dinin esaslarını öğrenebilmek için de bir rehbere ihtiyaç vardır. Bu REHBER KUR'AN ve HADİS'dir.

Çocuk, AKIL MELEKESİ (yeteneği ve gücü), yeterince gelişmediği için yerli-yersiz, bazen de tehlikeli sorulara CÜRET  eder. Dini konularda bilgisi zayıf akıl da böyledir;  haddini bilmez boyunu aşan konularda KORKUSUZCA dolaşır. Küfüre düşmekten ve günaha girmekten hiç çekinmrz.

İslam Akâidi (düşünce ve felsefesi) demek olan KELAM alimlerimizin şöyle bir FORMÜL CÜMLESİ vardır: "العجز عن درك الادراك ادراك = Sınırlarını aşan bir konuda aklın ACİZLİĞİNİ anlaması, gerçeği kavrayışıdır " demişlerdir.

BEYNMİZİN BİR FAALİYETİ OLAN  AKLIMIZI, kapasitesinin kavrayamayacağı konularda yormamak gerekir. Zorlayıp yorarsak akıl da bozulur. Aklından zoru olanlar, aklını zorlarlar.  Başta Allah'ın varlığı (İsbat-ı Vâcib) olmak üzere dinin esaslarından ve İmanın Şartlarından olan olan birçok konu böyledir. Bu konulara girildiği zaman yollar, çocuksu aklı şaşırtıp saptıracak birçok ŞEYTAN TUZAKLARI ile doludur. Bunun için;

"İdrâk-i meâli (akıl ötesini kavramak) bu küçük akla gerekmez;

Zira, bu terazi bu sıkleti (ağırlığı) çekmez!" denilmiştir. Teraziye kapasitesinin üstünde yüklenen ağırlık, onun ayarını bozar; akıl da böyledir. Acizliğini kabul etmeyen KİBİRLİ AKLIN kötü bir huyu vardır: Anlayıp kavrayamadığını İNKAR eder; âcizliğiğini kabul etmez. Böylece işin içinden kurtulup çıkacağını düşünür; gördüğü tehlikeden kurtulamayacağını anlayınca başını kuma gömen DEVEKUŞU gibidir; İdrakin aydınlığından kaçar,  inkarın karanlığına sığınır.

Bunun için Kur'an-ı Kerim'de inkarcılara, "aklını örten" anlamında KÂFİR

denilmiştir. Hadis-i şeriflerde ise KİBİR'in bir anlamı da, "بطر الق = gerçeği kabul etmemek" olarak açıklanmıştır. "HAKK" olarak ifade buyurulan bu gerçek; başta Allah'ın varlığı ve zatının mahiyeti olmak üzere tümüyle kavranılmsı aklın gücünü aşan konulardır. İTİKAD âlimlarimiz, "Allah'ın sıfatları hakkında düşünün, ama zatı hakkında (nasıldır diye) düşünmeyin" buyurmuşlardır. İdrakin yüceliğine erişemeyen akıl;, şerefli ise inkarın basitliğine düşmez.

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Kemal Cengiz
DİĞER YAZILARI

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbulh-Haseki) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahabergazete@gmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya