İLKLERDEN OLMAK PEYGAMBERLERİN SÜNNETİDİR.
24.07.2020 01:04
2.132 okunma
İLK GÜN AÇILIŞINDA A Y A S O F Y A M !..
Kemal Cengiz

İLKLERDEN OLMAK PEYGAMBERLERİN SÜNNETİDİR.

86 yıl kapalı kalışının hasretiyle bugün (24.07.2020 Cuma) ibadete açılışın ilk gününde AYAAOFYA'da İLK CUMA NAMAZINA katılabilmek için İstanbul'a yurtiçinden ve yurtdışından koşup gelen ONBİNLERCE MAHŞERİ MÜSLÜMAN CEMAATE  ben de katılmayı çok isterdim. Ancak, sağlığım ve de imkanlarım buna müsait olmadığı için katılamıyorum. Bugün müslümanlar içün bayram günüdür; bayramda üzgün olunmaz ama ben, bunun için MAHZUNUM!

Hadis-i şerifte, "Farz olan vazifelerden sonra sevabı en üstün davranışların, müslümanları sevindirmek" (Münzeri, Terğib-Terhib, 3/346) olduğu müjdelendiğine göre; bugün bu heyecana bizzat gelerek katılan ve benim gibi heyecanını hasretiyle yaşayan BÜTÜN MÜSLÜMANLARIN ve "İslam Aleminin" bu mutluluk bayramını kutluyorum.

İslam Dünyasının sağkolu durumundaki MESCİD-İ AKSA ile solkolu durumundaki AYASOFYA esaret altında iken; bir müslüman olarak mensubu bulunduğum İSLAM'ı; "eli-kolu bağlı masum ve mazlum bir ESİR gibi" düşünürdüm. Allahıma şükürler olsun şimdi elimin ve kolumun BİRİ çözüldü; diğerini çözmek artık daha da kolay olacak. DARISI VE SIRASI KUDÜS'ÜN BAŞINA OLSUN !

Hayat Rehberimiz olan Kutsal Kitabımız Kur'an-ı Kerim'de Yüce Allah, bizim için bir KILAVUZ olan Peygamberlerine, tevhid (Allah'ın birliği) davalarında "Müslümanların ilki olmayı" (En'am, 163; Rum, 12) emreder. Bugün AYASOFYAMIZIN 86 yıllık kapalı durumdaki esaretinden sonra hürriyetine kavuşturulup yeniden CAMİ olarak ibadete açıldığı İLK CUMA gününde imkanı ve fırsatı olup da bunu tepip gelmeyerek kaçıranlar;  bu anlamda "büyük bir fırsatı kaçırdıklarını" yakın bir zamanda anlayacaklardır!

Özellikle, açılışa DAVET edildiği halde, katılmayarak müslümanların bu MUTLULUĞUNU paylaşmayanlar PİŞMAN olacaklardır!

Dost kara günde, düşman ak günde belli olur. AYASOFYAMIZIN yeniden ibadete açıldığı bu mutlu günde yanımızda olmayanların, kimlerle beraber oldukları da BELLİ olacaktır. Böylece, AYASOFYA'nın açıldığı ilk günde saflar da netleşmiş olacaktır.

Ey benim Fetih sembolü AYASOFYAM !  

86 yıl sonra ESARETTEN kurtarılarak İBADETE yeniden açıldığın bugün senin HÜRRİYET BAYRAMINDIR KUTLU OLSUN!

UTANSINLAR EY ULU MA'BEDİM, bugüne kadar senin esaretine susanlar da, bugün hürriyetine katılıp sevincini paylaşarak konuşmayanlar da !...

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Kemal Cengiz
DİĞER YAZILARI

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbulh-Haseki) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahabergazete@gmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya