Büyüklerimiz, "İnsan kulaktan sulanır" demişlerdir. İrfan ehli olan üstadlarımız bu sözleriyle; insanı bir ağaca benzeterek çevresine faydalı ve verimli bir insan olarak yetişebilmesi için, önce DİNLEMESİ gerektiğine işaret etmişlerdir.
25.07.2020 07:15
442 okunma
DİNLEME SANATI !
Kemal Cengiz

Büyüklerimiz, "İnsan kulaktan sulanır" demişlerdir. İrfan ehli olan üstadlarımız bu sözleriyle; insanı bir ağaca benzeterek  çevresine faydalı ve verimli bir insan olarak yetişebilmesi için, önce DİNLEMESİ gerektiğine işaret etmişlerdir.

Bugünkü Eğitim sistemimizin çarpıklıklarından birisi de buradadır: Çocuklarımıza ve gençlerimize öğrenmeyi öğretmeden önce, tartışmayı tavsiye ediyoruz. Bilgi sahibi olmadan tartışmak, kemik kavgası yapmaktır. Faydasından çok zararı olur. Dinlemesini bilmeyen, anlamayı da beceremez. Boş konuşmasıyla kulak tırmalar; seviyesini düşürür. Bunun için yine Büyüklerimiz, "Biliyorsan söyle ibret alsınlar; bilmiyorsan DİNLE insan sansınlar" demişlerdir.

Bu konuda İslam Alimlerimizin çok HİKMETLİ bir tahlili (analizi) de şöyledir: "Allah insana bir ağız iki kulak vermiştir; bunun anlamı en azından iki dinle, bir konuş demektir" demişlerdir.

Ağız-kulak yapısındaki ve yaratılışındaki bu hikmeti biraz da biz yorumlayalım: HAKİM (Hikmet Sahibi) olan Yüce Allah ağzımızı devamlı kapalı, kulağımızı sürekli açık yaratmıştır. Bunun anlamı, "her sözü dinle ama her lafı konuşma" demektir. Yerli-yersiz her söze karışıp dinlemeyi bilmeyen ahmak ve avanaklar için halkımızın kullandığı "AĞZI AÇIK" tabiri de; dinlemeden konuşmanın "zeka özrü" ile ilgili AHMAKLIK olduğunu ifade eder.

Düşünürsek; Yüce Allah  ağzımızın içindeki kemiksiz dilimizi, gerekli-gereksiz her konuya uzanmayalım diye; kemikten duvar olan dişlerimizin arkasında yaratmış; önüne de dudaklarımızdan bir perde çekmiştir. Buna rağmen bazen "gereksiz ve uygunsuz" sözler konuşuruz da, sonra pişmanlığımızı ifade için, "ağzımdan çıkıverdi" deriz. Böyle insanlar için de PERVASIZ tabirini kullanırız.

Artık kemiksiz DİL,  önündeki kemikten diş duvarını delip etten dudak perdesini yırtarak; bu kadar İLAHİ TEDBİR ve TEMKİNİ teper de "olur-olmaz" her lafa karışırsa cezasını, ona sahip olmadığımız için kendimiz çekeriz. Bu nedenle, İnsan "pisboğaz" olmadığı gibi "boşboğaz" da olmamalıdır. Kur'an-ı Kerim'de Yüce Allah, "İnsan ne söylerse yanında yazan bir melek vardır" (Kâf, 18) buyurmaktadır.

Ama şimdi öyle mi? Dinlemeye sabrımız yok,  konuşmaya hevesliyiz. Halbuki, dinlemesini bilmeyen, konuşmayı da beceremez, sadece "laf salatası" yapar; onu da eline yüzüne bulaştırır.

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Kemal Cengiz
DİĞER YAZILARI

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbulh-Haseki) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahabergazete@gmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya