Araştırmacı-Yazar Abdülkadir Karaman, Covid-19 salgını yüzünden evlerimizde karantinaya girdiğimiz günlerde
29.07.2020 02:55
1.051 okunma
Karantina Günleri”nde Ashab-ı Kehf’i kitaplaştırdı
Rıfat Yörük

Araştırmacı-Yazar Abdülkadir Karaman, Covid-19 salgını yüzünden evlerimizde karantinaya girdiğimiz günlerde “Ashab-ı Kehf” kıssasını yeniden yorumlayarak kitaplaştırdı. “Kur’an Kıssalarının Tarihi Gerçekliği (Ashab-ı Kehf / Zülkarneyn: İki Kıssa, İki Kimlik” adını taşıyan eser, Yüzleşme Yayınevi tarafından hazırlanarak piyasaya sunuldu. 304 sayfalık zengin kaynakçalı eserde, konuyla ilgili çok sayıda fotoğraf ve belge de yer alıyor.

Kitabın önsözünde yazma hikâyesini anlatan Karaman “1400 sene önce aynı sebeplerle olmasa da, aynen bizlerin bugün evlerimizde hapsolduğumuz gibi, Mekke’de küçük bir mahallede ağır bir abluka altında olan Nebi ve arkadaşlarına bir çıkış yolu göstermek ve moral kazandırmak amacıyla indiğini düşündüğümüz Kehf Suresi ve kıssaları bugün de bize ışık tutuyor” diyor.

Karaman önsözde ayrıca şunları belirtiyor;

“Bu kitabın kaleme alındığı günlerde Kur’an okumalarımızda bu sureyi ve ‘Mağara Arkadaşları Kıssası’nı okumuş ve çalışmıştık. Kıssanın okumasının bitiminde Koronavirüs salgını başladı. Bizler karantina önlemleri kapsamında evlerimize kapandık, kendimizi izole ettik. Dış dünyayla fiziki bağlantılarımızı kestik, bir nevi mağara evlerimizde uykuya daldık. Yani bütün insanlık küçücük bir virüs karşısında ölüm tehlikesi ve korkusuyla evlerine hapsolmuş durumda. Durumumuz tıpkı Kur’an’da kıssası anlatılan, mağaraya sığınan yiğit gençlerin çıkış yolu araması gibi bir çaresizlik ortamı. Kur’ani yürüyüşümüzde Ashabı Kehf’e benzer bir durumda Rabbimizden bir çıkış yolu göstermesini bekliyoruz. İşte bu sebeple, bu konudaki birikim ve doğrularımızı Kuran dostlarıyla paylaşmak istedik.”

Üçüncü eseri

Halen İzmir’de yaşayan yazarın daha önce de “Üretmek Yaşamaktır” ve “Biraz Aleviyiz, Biraz Sünniyiz (Türk Toplumunda Alevi-Sünni Kimliğinin Oluşumu)” isimli kitapları yayınlanmıştı. Çeşitli konferanslar veren ve çok sayıda araştırması çeşitli dergilerde yayınlanan Karaman’ın bu üçüncü kitabı.

https://www.kitapyurdu.com/kitap/kuran-kissalarinin-tarihi-gercekligi--/544016.html&filter_name=abd%C3%BClkadir%20karaman

 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahabergazete@gmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya