Muharrem İnce'nin CHP'den ayrılarak yeni bir siyasi oluşum için 81 il genelinde çalışmalar yaptırdığı iddia edilirken, asıl üzerinde durulması gereken detaylar dikkatlerden kaçıyor.
06.08.2020 05:34
1.451 okunma
İnce'nin Demokratik Mesafe Ayarı
Binnur Günay

Muharrem İnce'nin CHP'den ayrılarak yeni bir siyasi oluşum için 81 il genelinde  çalışmalar yaptırdığı iddia edilirken, asıl  üzerinde durulması gereken detaylar dikkatlerden kaçıyor.

Kılıçdaroğlu'nun 6 ok gerçeğiyle 6.kez genel başkan olarak seçilmesini siyasi tarihe adını kazıması ve deklare ettiği "dostlarımızla iktidar olacağız" tezi  üzerinden değerlendirmekte fayda var diye düşünüyorum.

Acaba Kılıçdaroğlu'nun "dostlarımız" dediği odakların ya da aktörlerin Muharrem İnce nezdinde gerçekten bir karşılığı mı yok veyahut "dost", blok olarak şahit olduğu odakların (ki CHP içinde bir çete var söylemi bizzat kendisine aittir) hedeflediği büyük resme olan tepkisinin bir neticesi midir?

CHP'nin rafine edilip, küçültülerek birbirinden farklı görünen ancak aynı merkezden yönetilen kollara ayrılarak büyümesi "dostların" strateji değişimi mi?

Kılıçdaroğlu'nun önceki seçimlerde "Millet İttifakı" olarak dillendirdiği siyasi bloğun "dostluk" noktasına evrilmesi, CHP'de parçalanma ve başkaldırılara mı sebep olmuştur bilinmez ama bir gerçek var ki İnce'nin yeni oluşum kararı alması CHP'de taşları yerinden oynatacak bir hamle olarak görülüyor.

CHP'yi dizayn eden oluşum ve girişimlerin "sağa dönük" göstergelerini ısrarla hafızaya kazımaları CHP'nin üstlendiği misyonun nihai noktası olarak görülmelidir.

Zira siyasi yelpazede giderek artan siyasi  parti enflasyonunun Cumhur İttifakı  üzerinde baskı unsuru olarak tasarlandığı tezine daha dikkatle bakmamızı zaruri kılıyor.

2023 seçimlerinin geniş ölçekte  harmanlanması parçalanan yapıların blok  halinde "dostlar" ittifakına dönüştürülmesiyle mümkün olacak stratejisine bağlanmış görülüyor.

Elbetteki yeni siyasi oluşumların parti programları ve hedefledikleri noktalar  rastgele belirlenmiş değil...

Doğu ve Güneydoğu eksenli "kuşatıcı parti" programlarını geçmişte Centcom tarzı yaklaşım ve stratejilerinin neticesi olarak görmek komplo teorisi olmasa  gerek.

Kılıçdaroğlu'nun bahsettiği bütün "dostlar"ın bu Centcom tarzı stratejiye sahiplenmesi ve Irak ve Suriye'de  şekillendirilen PKK "devletçiğini" de sahiplenmemesi elbette düşünülemez.

Gelişmeleri Türkiye'yi içten ve dıştan kuşatarak kıskaca alma ve mümkün ölçekte bir savaşa dahil etme projelerinin adım adım safhaları olarak değerlendirenler var.

İşte tam da bu süreçte CHP'nin milli güvenlik sorunu olmaktan da öte bir iç tehdit enstrümanına dönüştürülmesinde sona gelindiğinin kuvvetli sinyalleri mevcut.

Kılıçdaroğlu'nun "dostları" Millet İttifakı olmaktan öte ve gerçekte bu süreci iç savaş dizaynı üzerinde projelendirenler, beynelmilel terör ihraç eden aktörler olarak karşımıza çıkacak!

Muharrem İnce'nin büyük resme ortak olmamak adına ayrı bir saf tutması bu projeye direnç olarakta görülebilir.

Dikkat edin Muharrem İnce figürü CHP'deki bilinmeyen denklemlerin deşifresini yapacak hamle sırasını  bekliyor!.

Binnur Günay

 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahabergazete@gmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya