Meğer ki bir “Dil Kurumu”muz var mış! Nihayet, ıkına sıkına bir rapor hazırlamışlar ve Cumhurbaşkanlığına sunmuşlar…
08.08.2020 12:56
858 okunma
Dil meselesini sokakta çözmek!
D. Mehmet Doğan

Meğer ki bir “Dil Kurumu”muz var mış! Nihayet, ıkına sıkına bir rapor hazırlamışlar ve Cumhurbaşkanlığına sunmuşlar… 

“Türk Dil Kurumu; tabela, şirket isimleri gibi alanlarda kullanılan yabancı kelimelerle ilgili yeni bir rapor yayınladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Yüksek İstişare Kurulu’nda görüşülen raporda, ingilizce isimlerin ayıklanmasına ve türkçenin korunmasına yönelik yasa çıkarılması önerildi.”

Dil Kurumu yöneticileri TBMM’nin yasa değil, “kanun” çıkardığını dahi bilmiyorlar. Yasa kelimesi piyasa kelimesidir. Meclis, kanun çıkarır, inanmıyorsanız Resmî Gazete’ye bakın!

Neyse bu çok mühim değil, asıl mühim olan ufuksuzluk ve türkçenin içine düşürüldüğü durumdan habersizlik. Türkçe dil devriminden doksan yıl sonra en zor günlerini yaşıyor. Mesele sokaktaki tabelalar meselesi değil. Türkçenin korunması da kanun işi değil, zihniyet meselesi. 

Meselenin başı: Dil devriminin matah bir şey olmadığını, kelimelerin habire değiştirilmesinin türkçeyi zaafa uğrattığını kabul etmek ve bundan sonra şu kelimenin yerine bu kelimeyi koyalımdan vaz geçmek. Ancak, yeni icatlar yapılırsa, dilimize yeni kavramlar girerse yeni kelimeler bulmamız ve bunu da zamanında yapmamız lâzım; yoksa atı alan Üsküdar’ı geçiyor. 

Gelelim asıl meseleye… Türkçe sokaklarda zor durumda, bu açıkça görülüyor çünkü bazıları sadece sokak tabelalarını okuyor! Gelin üniversitelerimizde dilimizin ahvali perişanını gösteren tezlerinin sadece başlıklarını okuyalım:

Rat testisinde tunikamisin ile oluşturulan endoplazmik retikulum stresine karşı melatonin kullanımının etkisi. Fruktozla beslenen ratlarda tsevia rebaudiana’nın serum irisin ve glukagon benzeri peptid 1 (gip 1) düzeyleri üzerine etkileri. İndomezatin ile oluşturulan gastrik ülser modelinde oleuropeinin dna hasarı ve oksidatif stres üzerindeki etkisi. Zoledronik asidin d-17 köpek osteosarkoma hücre hattında sitokoksik ve opopotik etkileri. Koyunlarda dehidrasyonun bazı serum akut faz protein konsantrasyonlarına etkisi. 

Yazının devamı için tıklayınız...

KAYNAK : karar.com
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya