08.08.2020 07:00
2 yorum
1.528 okunma
SÖZ PAZARI
Mustafa Yıldız

          Her şeyin bir pazarı olduğu gibi sözün de bir pazarı vardır.

          İnsanlar eylemlerini sözle gerçekleştirirler. Bu söz çok zaman açıktan söylendiği gibi bazen de zihinde düşünce haline gelirken harice çıkarak eyleme dönüşür.

          Malumdur ki, sözün iletim vasıtaları, kalem, kitap, yazı, resim, ilan, reklam… Gibi pek çok vasıtaları yanında günümüzün her türlü görsel ve işitsel teknolojik iletişim ve bilgilendirme vasıtalarıdır.

          Herkes bu dünyada yapmak istediklerini söz pazarında gerçekleştirmek istiyor.

          Dünya üzerinde yaşayan devlet, millet ve toplulukların ister kendi aralarında bireysel ilişkilerinde olsun, ister uluslararası ilişkilerde olsun bu böyledir.

          Bunlar herkesin bildiği konular.

          SOSYAL MEDYA

          Söz pazarı demişken “sosyal medya” en güncel ve en önemli olanıdır. İletişimin ve bilgi edinmenin en kolay ve en pratik yolu olmakla beraber dünyadaki bilgi kirliği boyutlarıyla da toplumların sosyal dokusunu çürütme istidadı gösteren bir felaket haline gelmiş bulunuyor.

          Parlamentomuzun sosyal medya ile ilgili olarak yaptığı yasal ve hukuki düzenlemeler, bu çürüme karşısındaki direnişin çabasıdır. Sebep olduğu ailevi, dini, ahlaki bireysel, toplumsal felaketlerin sayısı belli değil.

          İSTANBUL SÖZLEŞMESİ

          6284 sayılı “Aileyi Koruma ve Kadına Şiddeti Önleme Kanunu” Avrupa Birliği müktesebatı çerçevesinde yapılan ve “ İstanbul Sözleşmesi” adıyla anılan meş’um anlaşamaya dayanılarak yapılmış bir düzenlemedir.

          Avrupa’da biçilen bu elbise, pek çok yönüyle bize uymamaktadır. Elbisenin bir paçası uzun, bir paçası güdük, kadın ve erkeğin kıçlarını açıkta bırakan, cinsiyet eşitliği altında fıtrata aykırı mahlûkların ortaya çıkmasına neden olan bir hilkat garibesidir.  Üzerinde iyi düşünülmemiş, tercümesi bile iyi yapılmamış gaflet eseri bir düzenlemedir. Bunu düzeltmek, millet ekseriyetinin işbaşına getirdiği bu hükümetin ve bu parlamentonun görevidir. Aksi halde tarih, onları bu enkazın altında bırakacaktır.

          SİYASET VE ADALET

          Ne yazık ki siyaset ve adalet teoride var. Bütün bir toplum ahlak yoksunu olup ahlaklı ve adaletli olanların, ahlaksızların ve adaletsizlerin yoğunluğu içinde yok oldukları toplumda ne siyasetin, ne de adaletin tezahürlerini görmek mümkün olmaz. Birinin ak dediğine diğerinin kara dediği siyasete siyaset mi denir? Sözlerinde ve özlerinde istikrar bulunmayan kimselere siyasetçi mi denir? Muhakkak iyiler de vardır. Yine de “Siz nasılsanız, öyle de idare olunursunuz”  güneş gibi hakikatinin tecellisi her zaman görülmüştür.

          Söz pazarında bu kısa sunumla yetiniyorum.

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
2 yorum yapıldı
Toplumun aynası
Yönetenler yonetilenler tarafından tam bir yetki ile secilebilse herhalde adalet tecelli edecektir. Önümüze koyulan listeyi seçme zorunda olduğumuz sistemde sonuç ve yansıma ne kadar doğru olabilecek. Güzel değerlendirme. Teşekkür
Yorum Ekleyen: Hasan Mutluoğlu     14.08.2020 20:58:13
SÖZÜN ÖZÜ
Güncel birkaç konuyu bir arada özetleyen; hele de Meşum İstanbul Sözleşmesini yerle bir eden değerlendirmeyi tebrik edeiyorum. Hafızaları karıştırmadan KALICI şekildeki değerlendirmeniz muhteşem olmuş. Uzun lafın kısası ancak işte böyle olur. Tebrikler !..
Yorum Ekleyen: Kemal CENGİZ     13.08.2020 13:32:11
Mustafa Yıldız
DİĞER YAZILARI

MUSTAFA YILDIZ KİMDİR?

Mustafa Yıldız 1951 yılında Konya'nın Kulu İlçesinin Hisar köyünde doğdu.1963 yılında İlkokuldan mezun olduktan sonra birkaç yıl Arapça okudu.

1967–1968 ders yılında Ankara İmam-Hatip Okulu'na girdi. 1973–1974 yılında bu okuldan mezun olduktan sonra Ankara merkezinde İmam-Hatip olarak memuriyete başladı. Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesi'ne girdi. Bir yandan memuriyetini sürdürürken diğer yandan öğrenimini sürdürerek mezun oldu.

1981 yılında Erzincan'da kısa dönem askerlik görevini yaptı.

1983 yılında Diyanet işleri Başkanlığı adına Almanya'ya Din Görevlisi olarak gitti. 1988 yılında yurda dönen Yıldız, Diyanet İşleri Başkanlığı'nda Süreli Yayınlar bölümünde Diyanet Gazetesi, Diyanet Çocuk Dergisi... Gibi yayınların hazırlanmasında çalıştı ve adı geçen yayın organlarında yazılar yazdı.

Bir yıl sonra1989 Eylülünde istifa ederek serbest ticarete atıldı. Bu tarihten sonra aktif siyasete atılarak, belediye başkanlığı adaylığı, milletvekili adaylığı ve on yıl boyunca bir partinin Ankara İl Başkanlığını yaptı.

2003 yılında ticaret ve siyasetten ayrılan Mustafa YILDIZ, açıktan atama ile Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Daire Başkanlığı nezdinde göreve başladı. 2 yıl sonra adı geçen dairede Kamuoyu Değerlendirme Şube Müdürü olarak 12 yıl boyunca anket çalışmalarını ve sanat sergilerinin yöneticiliğini yaptı. Petek adlı şiir kitabını bu görevinde iken yayımladı.

Belediyedeki görevine başladıktan kısa bir süre sonra Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Bölümünde master yaptı.

Mustafa Yıldız’ın yayımlanmış 2 kitabı ile yayımlanmamış 5 kitabı; çok sayıda dini, sosyal ve kültürel içerikli yayınlanmış makalesi bulunuyor.

60’lı yıllardan beri muhtelif yayın organlarında şiirler ve yazılar yazmaktadır. Yeniden Milli Mücadele ve Pınar dergilerinde şiir ve yazıları yayımlanan Yıldız, AnaHaberGazete internet gazetemizin de köşe yazarıdır.

Mustafa YILDIZ, Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı mütevelli heyet üyesidir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığında Şube Müdürü görevinden emekli olan Mustafa Yıldız, 4 çocuk ve 7 torun sahibidir. Ankara’da ve Konya’nın Kulu ilçesinde ikamet etmektedir.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahabergazete@gmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya