Peygamber Efendimiz, "Hediyeleşin; şüphesiz ki hediye, az olsun çok olun gönül kırgınlığını giderir ve dostluğu perçinler" (Taberani, M,Evsat, 1526) buyurmuştur. Perçin, "iki tarafı birbirine tutturup sağlamlaştırma" demek olduğu gibi; İki dostu birbirine tutkunlaştıracak olan hediye de tek taraflı olmamalıdır.
13.08.2020 01:40
1.160 okunma
H E D İ Y E DOSTLUĞUN DARASIDIR !..
Kemal Cengiz

Peygamber Efendimiz, "Hediyeleşin; şüphesiz ki hediye, az olsun çok olun gönül kırgınlığını giderir ve dostluğu perçinler" (Taberani, M,Evsat, 1526) buyurmuştur. Perçin, "iki tarafı birbirine tutturup sağlamlaştırma" demek olduğu gibi; İki dostu birbirine tutkunlaştıracak olan hediye de tek taraflı olmamalıdır. Olursa, hediye değil "NE DİYE?.." olur ve cevabı  sonradan bulunur. Hele de örf ve âdetlerin üstünde PAHALI hediye, bir beklentiye MESAJ anlamı taşır. Bu nedenle, beklenti karşılanamayacaksa böyle hediye, kırgınlığa mahal vermeden bir şekilde  kabul edilmemelidir. Yoksa dostluğu perçinlemez PARÇALAR. Peygamber Efendimizin Eşlerinden Aişe validemiz, "Peygamberimizin sadakayı kabul etmediğini, ancak hediyeyi kabul ettiğini ve kabul ettiği hediyeyi de karşılıksız bırakmadığını; mutlaka karşılık verdiğini" söylemiştir (Buhari, 2585).

Düğünlerimizin ve ziyaretlerimizin sıkça yapıldığı yaz ayları tatil sezonunda HEDİYE konusunda hasasiyet göstermeliyiz:

Herşeyden önce, şu hususa çok  DİKKAT etmeliyiz; kendimize getirilse  hoşlanmayacağımız bir şeyi, başkasına hediye olarak götürmemeliyiz! Hediye değil, sadaka verirken bile buna dikkat etmeliyiz. Yüce Allah kitabında, "Kendinizin burun kıvırarak gönülsüz kabul edeceğiniz sadakayı verneyin" (Bakara, 267 ) buyurmaktadır.

Bilmeliyiz ki HEDİYE DOSTLUĞUN DARASIDIR; dostun ağırlığına göre düşünülmelidir. "Eli boş gidilmez, gidilen yere" düşüncesiyle götürülen basit hediye, dostun gözünde bizi basitleştirir. Uygun bir hediye götürecek gücümüz yoksa, ya ziyaret ertelenmeli veya hediye hiç götürülmemelidir. Özellikle bu hassasiyete, düğün takıları gibi karşılığı beklenen hediyelerde daha çok DİKKAT etmek gerekir.

HEDİYE DENGESİNE riayet edilmeyen dostlukların temelden çatladığına çok şahid oldum.

Dostluk, almakla değil, vermekle kazanılır. Dostundan kazanmaya çalışan, dostunu kaybeder. Bilhassa dost alışverişlerinde yaşanan bu olumsuzluklar dostlukları çürütüp bitiren mikroplardır. Atalarımız, "Dost ile ye-iç , alış-veriş etme" diye boşuna dememişlerdir. Bunun için Peygamber Efendimiz, "Alışverişlerinizde birbirlerinizi aldatmayın!" (Buhari, 2125) buyurmuştur.

Bu vesile ile dostlara acizane tavsiyem olsun;  "Aldatandan almayın, aldandığınıza dadanmayın"!

Aldanma olmayan DOSTLUK dileklerimle !..  

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Kemal Cengiz
DİĞER YAZILARI

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbulh-Haseki) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya