Okulsuz hiçbir şehir, kasaba, köy hatta mezramız kalmadı. Üniversite, enstitü, araştırma merkezlerimizin tabelaları birbiri ardına dizildi. “Eğitim-Öğretim” kelimeleri STK’larımızın hemen hepsinin tüzüğünde yer buldu.
22.04.2019 16.28
474 okunma
Rumeli’de yön arayanlara pusula
Zekeriya Kurşun

Okulsuz hiçbir şehir, kasaba, köy hatta mezramız kalmadı. Üniversite, enstitü, araştırma merkezlerimizin tabelaları birbiri ardına dizildi. “Eğitim-Öğretim” kelimeleri STK’larımızın hemen hepsinin tüzüğünde yer buldu. Ama gelin görün ki, hâlâ ne coğrafya bilgimiz ne harita okuma becerimiz istenilen seviyeye gelmedi. İster sosyal bilimler, ister fen bilimleri olsun, oryantasyonunu sağlayacak, mevkiini sabitleyecek, kişiye yönünü gösterecek coğrafya ve harita bilgisi kazandıramıyorsak eğitim veremiyoruz demektir. Coğrafya ve harita bilgisinden yoksun gençlere şiir, edebiyat, felsefe öğretmenin hiçbir faydası yoktur.

Abartmıyorum. Etrafınıza bakın. Sosyal medyada aforizma üretenlerin, üniversitede bir santim boşluk bırakmadan sınav kâğıtlarını lâf-ı güzâf ile dolduranların büyük kısmı coğrafya bilgisinden yoksundur. Orta-Asya ne yana düşer, iki Türkistan neresidir, Adalar Denizi ve Rumeli ne ifade eder, Kıblenin coğrafi yönü nedir, Kudüs hangi kıtadadır? Sorun bakalım, ne cevaplar alacaksınız.

Coğrafya bilgisi olmadan, harita okumadan hiç kimse doğru ülküler ile donatılamaz, nereden geldiğini ve nereye varabileceğini tayin edemez. Coğrafya ve harita bilgisi ufku açar, kutup yıldızı gibi yön gösterir. Yokluğu, kişiyi, okyanusta dümeni kırılmış bir gemide pusulasını da kaybetmiş kaptan yapar.

Gençlerimizin amaçsız kaldığından bahsedip yüksek idealler aşılamak derdine düştüğümüzde, coğrafya ve harita bilgisi aklımıza geliyor mu? Gelmiyorsa -ki gelmiyor-, boşuna uğraşıyoruz demektir. Mesela, kısa bir süre önce KTB yayınlarından hatıratı yayımlanmış olan Sadrazam Küçük Said Paşa’nın en zor zamanlarda “devletin bekasına” dönük olarak dile getirdiği şu ifadeleri coğrafya bilgisinden bağımız nasıl anlaşılacaktır?

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
YAZARLAR
...

sanalbasin.com üyesidir

© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya