Mezamorto Hüseyin Paşa,17.yüzyılda Türk denizciliğini ayağa kaldıran adamdır. Barbaros Hayreddin’den sonra Akdeniz’deki Türk hakimiyeti zayıflamış,İspanyollar,Fransızlar ve Venedikliler bölgeye hakim olmuşlardı.
14.08.2020 07:19
1.605 okunma
Mezamorto Hüseyin Paşa !..
Av. Sabri Turhan

Mezamorto Hüseyin Paşa,17.yüzyılda Türk denizciliğini ayağa kaldıran  adamdır. Barbaros Hayreddin’den  sonra Akdeniz’deki Türk hakimiyeti zayıflamış,İspanyollar,Fransızlar ve Venedikliler bölgeye  hakim olmuşlardı. 

Barbaros ‘tan 150 sene sonra, ulaştığı makamlara tırnakları ile kazıya kazıya yükselerek geldi ve Akdeniz’de Türk varlığını  yeniden hissettirdi Hüseyin Paşa. 

Sokullu, İnebahtı hezimetinden sonra; ”Siz bizim sakalımızı kestiniz. Biz sizin  kolunuzu.. Kesilen kol bir daha çıkmaz ama, kesilen sakal daha gür çıkar” demesine  rağmen,bir dönem Akdeniz’deki hakimiyetimiz zayıfladı.Yani  sakalımız daha gür çıkamadı. 

İşte Mezamorto Hüseyin Paşa, bu kısır döngüyü kırdı. 

1688’de Kaptan-ı Derya olmadan önce gemilerde levent olarak çalıştı. Denizciliğin her kademesinde bulundu.Zahmetlerin  her türlüsüne de katlandı. Görevden alındığında, rütbesi tenzil edildiğinde bile gurur konusu yapmadı bunu. Verilen her görevi yaptı. ”Devletim bana bunu münasip görmüş”,deyip, yeni görevine bir başka heyecanla sarıldı.  

Önce gemilerde korsan idi. Sonra levent. Sonra Reis. Sonra da Kaptan-ı Derya oldu. 

Venediklilerle yapılan bir savaşta çalıştığı gemi gasp edilince O  da esir düştü. Hüseyin Reis, l7 yıl Venediklilerin  elinde esir kaldı. Sefalet içinde geçen 17 yılın sonunda  fidye ile serbest bırakıldı. 

Bir deniz savaşında öldü sanıldı. Baygın vaziyette idi. Saatlerce ve günlerce yarı baygın, yarı ölü gibi kaldı.Bunu için O’na İtalyanca’daki yarı ölü anlamındaki (mezamorto) lakabı takıldı kendisine. Dirilip sağlamlaştığı  halde O’a hep “Mezamorto Hüseyin” denildi. 

Esaretten ve yaralarından  kurtulduktan sonra gemilerde çalışmaya devam etti.1683’de Fransızlar Cezayir’e  saldırdı. O zaman Cezayir Beyler Beyi Hasan Baba idi. Hasan Baba, Hüseyin Reis’i Fransız gemisine rehin  olarak gönderdi. Bu arada görüşmeler devam ediyordu. Hüseyin Reis, bir fırsatını bulup, Fransız gemisinden ayrıldı. Karaya çıktı. Bu sırada  bir karışıklık oldu. Hasan Baba öldürüldü. Yerine, Hüseyin Reis, Cezayir Beyler Beyi oldu. 

Beylerbeyi  Hüseyin Reis, Cezayir’e e saldıran  Fransızlara bunu çok pahalıya ödetti. 

O zaman Cezayir’de Kanuni devrinden  kalma 12 top ağırlığında 7 metre uzunluğundu Baba Merzuk isminde bir top vardı. Hüseyin Reis, bu topun içine mermi yerine Fransız gemi kaptanlarını ve ordaki komutanlarını  koyup topu ateşletti.  Hepsini Akdeniz’e fırlattı. Fransızlar perişan oldu. 

Fransızlar Baba Merzuk’u yıllar yılı unutamadı.1830 yılında Fransızlar, Cezayir’i 2.kere işgal edince Baba Merzuk’u  Fransa’ya götürdüler. Adını da değiştirip  o topa “Konsolos Topu “dediler.Cezayir halkı, hala Fransa’dan  bugün bile bu topu istemektedir. 

1683’de Osmanlı’da  4.Mehmet Padişah olmuştu. Hüseyin Reis 5 yıl Cezayir Beylerbeyi olarak görev yaptı.1688’de padişahın fermanı ile Hüseyin Reis, Kaptan-ı  Deryalığa atandı. 

Kaptan-ı  Deryalığı  sırasında adı bir dedikoduya karıştı. Görevden alındı. Bu sefer Tuna Nehri gemi komutanlığı  atandı. Hüseyin Reis, bu görevini de layıkı ile yaptı .Üstün başarılara  burada da imza attı. Hatta, Vidin’in kurtarılmasına Nehir’den  yaptığı yardımlarla vesile oldu. 

Daha sonra Akdeniz’deki bazı donanmalarda da görev aldı. Fransızlarla, İspanyollarla  ve Venediklilerle amansız  deniz savaşları yaptı. Girit’in Hanya limanı Venedikliler tarafından istila edilmişti. Orada,Koyun Adaları Savaşında  Hasan Paşa, Venediklileri  yendi. Ve onları adadan kovdu.O yıl yeni padişah olan 2.Mustafa O’nu, tekrar  Kapatan-ı Deryalığı getirdi. Yani Mezamorto Hüseyin  Paşa, 2.kere Osmanlı Kapatın-ı  Deryası oldu(1695) 

Ertesi yıl, Venediklileri  Midilli’den  de kovdu. 

Görev yaptığı  süre içinde donamayı yeniledi .Yeni gemiler yaptırdı.  

Hüseyin Paşa, mütevaziliğin, devlete bağlılığın  ve görev aşkının timsalidir.  

Mezamorto Hüseyin Paşa, bir çok tarihi vesikada, internet ağında,İslam Ansiklopedisinde ve Hammer Tarihi’nin 12.cildinin 243.sayfasında uzun uzun anlatılır. Hüseyin Paşa 1701 yılında öldü. Mezarı Eğriboz Adası’ndadır. Ruhu şad olsun. 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahabergazete@gmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya