Diyanet İşleri Başkanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı' nın birlikte yürüttüğü hafızlık kursu projesinin uygulamasıyla ilgili bazı aksaklık ve sıkıntıların giderilmesine katkıda bulunmak amacıyla bu yazıyı kaleme alma ihtiyacı hissettim. İnşallah bu niyetim amacına ulaşır.
14.08.2020 07:23
1 yorum
1.216 okunma
HAFIZLIK KURSU PROJESİ UYGULAMASI HAKKINDA
Mehmet Aktan

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı' nın birlikte yürüttüğü hafızlık kursu projesinin uygulamasıyla ilgili bazı aksaklık ve sıkıntıların giderilmesine katkıda bulunmak amacıyla bu yazıyı kaleme alma ihtiyacı hissettim. İnşallah bu niyetim amacına ulaşır.

               M.E.B ile, D.İ.B. İlk ve orta okullarda okuyan yavrularımızın hafız olarak yetişebilmesi amacıyla iyi niyetlerle bir proje geliştirip uygulamaya koymuşlar ve bunu bir zamandan beri yürütmeye çalışıyorlar. Allah bu niyet ve çabalarından dolayı bu proje ve uygulamada emeği geçen herkesten razı olsun. Ameller niyetlere göredir. İyi niyetle yapılan her işin elbette Allah indinde bir ecri vardır.

               Ancak bu projenin uygulamasında hiç hesapta olmayan, hiç akla gelmeyen ciddi sıkıntıların ortaya çıktığını, öğrenci ve velilerinden gelen şikayetler dolayısıyla haberdar olmuş bulunuyorum.

               Bu sıkıntıları acizane arz etmek istiyorum:

               1-Söz konusu projeye göre; çocuklarımızın bölüm bölüm uygulanacak tedrisat sonunda, azami bir buçuk yılda Yüce Kitabımızı hıfz etmeleri, hafız olmaları öngörülmektedir.

               Bir buçuk yıllık bu süre sınırı uygulamada çok ciddi olumsuzluklara, sıkıntılara ve şikâyetlere neden olmaktadır.

               Edinilen bilgilere göre, bir buçuk yılda Kur' anı Kerim' in hıfz edilmesi ancak ve sadece çok üstün ezberleme yeteneği olan çok az sayıdaki çocuklarımız açısından mümkün olabilmekte, normal seviyede ezberleme yeteneği olan çocuklarımızın hafız olabilmesi ise 4 yıl gibi bir süreyi gerektirmektedir. Normal olarak düşünüldüğünde, 600 sayfa Kur' anı Kerim' in tümüyle ezberlenebilmesi için bir buçuk yılın gerçekten kesinlikle yeterli olmayacağı aşikardır.

               Program, üstün ezberleme yeteneği olanlara göre değil, normal yetenekte olanlara göre hazırlanmalıdır. Aksi halde, başarı beklenemez. Nitekim, proje hafızlık kursu öğrencilerinin bir çoğunun kurstan vazgeçmek istediği, aile ve çevre baskısıyla bunu yapamadığı, böyle olunca da, çok üzücüdür, çocuklarımızın kursiyerliği bir zulüm gibi algıladığı, Yüce Kitabımızla ilgili olarak çok vahim sözler sarf ettikleri gözlemlenmektedir.

               Bir buçuk yılda hafız etme amacı doğrultusunda çocuklarımızın sadece kursta değil evde de çalışmaya zorlandığı, günde 14 saat çalışmaya icbar edildiği, dinlenme arası ya da teneffüs gibi soluk alma imkanı dahi verilmediği, neticede yavrularımızın kurstan koptuğu yönünde çocuklardan şikayetler ve sızlanmalar gelmektedir.

               M.E.B. Tedrisatında çocuklarımızın yaşlarına, psikolojilerine uygun uygulamalar söz konusuyken, hafızlık kursu öğrenicilerimizin, adeta cezalandırılır gibi muameleye tabi tutulması, çok ciddi bir eğitim hatasıdır ve üzücüdür. Göz bebeğimiz çocuklarımızı, böyle yanlış bir uygulamayla adeta Din' den Kitap' tan tiksindirmeye kimsenin hakkı olamaz.

               Tam tersine hafızlık kursu öğrencilerimizi el üstünde tutmalıyız. Bu öğrencilerimizi M.E.B. Tedrisatındaki öğrencilerimizden farklı olarak ekstra oyun, eğlence vs. Programlarla mükafatlandırmalıyız. Bunun tersi sonuç doğuran uygulama büyük vebali gerektirir.

               2-Hafızlık kursu öğrencilerine Din' in muhtevasıyla ilgili bir şey öğretilme- diği, o kadar ki kelime-i şahadetin, duaların bile anlamlarının öğretilmediği de gelen bilgiler arasındadır. Bir buçuk yılda hafızlık uğruna, böylesine bir eksiklik kabul edilemez. 

               3-Ayrıca kız hafızlık kurslarında öğretim ve ara sınavlarında erkek hocaların görev alması da şikayet konusudur. Bu yanlışlığın düzeltilmesi de, elbette Din' imizin gereğidir.

               Bu problemin çözümü üzerinde düşünülmesini, mesela seviye tespit sınavlarıyla kursiyerlerin seviyelerinin belirlenerek, hafızlık sürelerinin de ona göre tespit edilmesini ve illa bu probleme bir çare bulunmasını talep ve teklif ediyorum.          

               Değerli okuyucu;

               Diyanet camiasından olmayan bir kardeşiniz olarak, bu konu hakkında yazı kaleme almam yadırganabilir. Ancak, proje hafızlık kursu programı uygulamasındaki olumsuzluklardan etkilenen bir veli, bir vatandaş olarak sızlanmalara tercüman olma adına bu uyarıyı yapma hak ve sorumluluğunu kendimde gördüm. Niyetim hadsizlik, ya da ukalalık değildir.

               İlgili ve yetkililerin, İnşallah en kısa zamanda bu çok önemli ve ciddi probleme çözüm bulacağı umuduyla hayırlı günler diliyorum. 14.08.2020

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
1 yorum yapıldı
Hafızlık
Mehmet bey bir Avukat olarak devletimizin kanayan yaralarından birisine değinmişsiniz. İnşallah ilgili kurumlar bu sorunları gözönünde bulundururlar. saygılarımı sunarım.
Yorum Ekleyen: Rahmi ÜNALAN     17.08.2020 10:32:40
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahabergazete@gmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya