Dünya genelinde Kovid-19 salgınına karşı amansız bir mücadele verildiğini biliyoruz.
14.08.2020 11:54
519 okunma
BURUSA'NIN STRATEJİK BULUŞUNA SAHİP ÇIKILMALI
Binnur Günay

Dünya genelinde Kovid-19 salgınına karşı  amansız bir mücadele verildiğini  biliyoruz.

Ülkelerin bu süreçte mikro-biyolojik tehdide karşı ulusal sağlık politikaları ve yöntemleriyle salgına karşı önleyici  tedbirlerin yanı sıra, salgını bertaraf  etmeye dönük aşı ve ilaçlar geliştirmek için hummalı bir şekilde çalıştığına şahit oluyoruz.

Ülkemiz de bu salgına karşı başta sağlık olmak üzere her sahada ve sektörde icraya dönük netice alıcı hamleler çerçevesinde farklı disiplinlerle aşı ve ilaç bulma, geliştirme mücadelesine devam etmektedir. Devletimizin bizatihi destek verdiği projeler, üniversiteler ve kamu kurum kuruluşları işbirliğinin yanında özel teşebbüslerinde projelere dahil olarak sorunun çözümüne dönük alternatif girişim ve arge çalışmaları yaptığını biliyoruz.

Bunlardan biri de Bursalı müteşebbislerin Korona virüse dair önleyici tedbirler ve virüsün bertaraf edilmesi temelinde geliştirdikleri bir dizi projeye dikkatinizi çekmek istiyorum.

Burusa Ambalaj Sanayii yetkilileri Kovid-19'la mücadele kapsamında  oldukça stratejik bir ürün geliştirdiklerini açıkladılar.

Bursa Uludağ Üniversitesi mikrobiyoloji  laboratuarlarında gerekli testlerden geçen buluş, uluslararası normlara uygun bir şekilde seri üretim ve yaygınlaştırılması için patent başvurusunu yaptıklarını öğreniyoruz. 

Burusa yöneticisi Necati Polat buldukları "stratejik ürüne" dair çok çarpıcı bilgiler veriyor. Kovid-19 tehdidinin önlenebilmesi ve yok edilmesi mücadelesinde ülkemize sundukları katkının kısaca özetini yapıyor.

Virüsün yüzeylerden imha edilmesinin yani sıra buldukları kimyasal bileşenin insan sağlığına zararı olmadığı tasdik ediliyor.

Zira üniversiteden ve konuyla ilgili bilim adamlarından buluşa dair gerekli onay veriliyor. Buraya kadar sıradan bir buluş hikayesi gibi gelen çalışmanın gerçekte çok stratejik bir çalışmanın eseri olduğunu anlıyoruz.

Ürün bir çok katman ve yüzeye tatbik edilecek formları içine alan geniş ölçekli uygulama sahasına işaret ediyor.

Virüsün kitle imha silahına dönüştürülen  moleküler yapısını dikkate aldığımızda, Burusa Ambalaj firmasının ne denli önemli bir çalışmaya, keşfe imza attıklarını görmek mümkün.

Kovid-19 mikrobiyolojik silahının bütün  dünyayı her manada dizayn eden  tehdidini ve tahribatını düşündüğümüzde  ulusal güvenliğimiz için ne denli tehlike arzettiğini biliyoruz.

Bir ülkeye diz çöktürülmek isteniyorsa bu (pandemi süreci), Kovid-19 silahıyla mümkün hale getirilmiş durumda.

Bursalı müteşebbislerin bu çalışmasının stratejik bir kazanım olduğuna vurgu yapıyorum.

Evet toplu yaşam alanlarının tamamını  kapsayan bir ölçekte temas edilen yüzey  ve yüzeylerin yüksek nispette  arındırılması uzun bir zaman diliminin içine yayılıyor olmasına bağlı.

Düşünsenize virüsle mücadele kapsamında gerek dezenfektan ürünleri ve ilaçlarına sarfedilen yüksek meblağlar  ve ekonomimize olan negatif etkilerinin  minimal seviyeye indirilmesi mümkün  olacak.

Toplu yaşam alanlarında virüs tehdidinin bertaraf edilmesinde önemli bir mesafe kaydedilmiş olması ve tehdidi kontrol  altına alabilmek, mücadelenin en önemli safhasını oluşturuyor olmasında değil midir?

Ülke savunma sanayimiz başta olmak üzere ordumuz ve stratejik kurumların bu proje ile savunma gücünün artırılmasına büyük bir katkı sağlayacağı çok açık.

Virüsün yayılma formatına baktığımızda  temas özellikli olması bu buluşun ne kadar önemli olduğunu gözler önüne seriyor.

Başta Burusa yetkilileri ve Uludağ Üniversitesi akademik kadrosunu tebrik etmek gerekiyor.

Sağlık bakanlığımız başta olmak üzere küresel salgın tehdidinde önemli roller yüklenen bakanlıklarımızın bu projeye  gerekli desteği verip, her sahada yaygınlaştırılması için çaba ve mesai harcayacaklarına inanıyorum.

Binnur Günay

 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahabergazete@gmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya