ABD de 3 Kasın 2020 de yapılacak başkanlık seçimlerinde Demokratların adayı Joe Biden Aralık ayı ortalarında verdiği ve Türkiye’nin gündemine yeni düşen açıklamasında dilinin altındaki baklayı çıkardı, haddini aşan bir açıklama yaptı.
17.08.2020 05:41
1 yorum
1.184 okunma
BİDEN’İ TEL’İN EDİYOR, KINIYORUZ!..
Hayrullah Başer

ABD de 3 Kasın 2020 de yapılacak başkanlık seçimlerinde Demokratların adayı Joe Biden Aralık ayı ortalarında verdiği ve Türkiye’nin gündemine yeni düşen açıklamasında dilinin altındaki baklayı çıkardı, haddini aşan bir açıklama yaptı.

Joe Biden iktidar üzerinden Türkiye’yi hedef alan ve tehdit içeren açıklamada;

•  “Bence ona (Cumhurbaşkanı’na) çok farklı bir yaklaşım uygulamalıyız. Muhalif liderleri desteklediğimizi açıkça göstermemiz lazım. Yani çok endişeliyim. Ama benim yaptığım gibi onlarla doğrudan temasa geçip Erdoğan’ı yenecek duruma gelmeleri için hala var olan Türk Liderliği unsurlarından daha fazla verim almalı ve onları güçlendirmeliyiz. Darbe ile değil, seçim süreci ile…”

  1. Türkiye’yi dizayn etme amacını, en son 15 Temmuz darbe teşebbüsü ile de başaramayanlar, bundan sonra darbelerle değil, muhalif liderleri desteklemek ve güçlendirmek yöntemini izleyeceklerini ilan etmiş oluyorlar.  

•  “Bir yol haritamızın olduğunu açıkça göstermemiz lazım. Düşündüğümüz şeylerle ilgili sesimizi yükseltmemiz lazım, bedel ödemeli. Ama şu ana kadar onlara davrandığımız şekilde davranmaya devam etmeyeceğimizi anlamak zorundalar.”

  1. Kendi yol haritalarına uygun düşüncelerini anlama konusunda “bedel ödetecek” tehdit dili kullanıyor.

•  “Yapacağım en son şey ona Kürtler konusunda boyun eğmek olurdu. Kesinlikle en son şey. “

  1. Türkiye’nin güneyinde PKK/PYD Kürt devleti kurma ve Türkiye’nin bölünmesi projesine boyun eğmemizi istiyor.

•  “Bence bölgedeki müttefiklerimizle bir araya gelerek, onun bölgedeki faaliyetlerini nasıl izole edeceğimizle ilgilenmek bizim için son derece fazla iş olacak. Özellikle Doğu Akdeniz’de petrolle ilgili faaliyetleri ve görüşülmesi uzun sürecek olan çok sayıda başka şey…”

  1. Türkiye’nin içeride ve bölgesinde haklarını savunma alanında gösterdiği direnç ve başarıyı hazmedememenin karşılığı bölgesinden izole etmek, amaç ve hedefini ortaya koyarak açıkça itiraf ve tehdit etmektedir.

        Biden sadece bir başkan adayı değil, Obama döneminde Başkan Yardımcılığı yapmış, Türkiye’de ve bölgesinde yapılmış bütün operasyonların içinde yer aldığı bilinen biri. Küresel bir güç olan ABD nin bu güne kadar ve bundan sonda arka planda çıkarlarını başka ülkelerde hangi kirli işlerle sürdürdükleri malum. Ama Biden bunu bu gün açık açık söylüyor. Her şeyi dış mihraklara bağlıyorsunuz diyenleri ters köşe yatırıyor. İçeride kullanışlı unsurları, mesela 1970’li yıllarda CIA’nin Türkiye Şefi olan Paul Henze 12 Eylül darbesini  ABD Başkanı Jimmy Carter’a “bizim çocuklar başardı” diye verdiği haber manşetini unutmamak ve uyanık olmak gerek.

        ABD ve onun görünürde politikalarını sürdürenler hala kendilerine kukla arıyorlar. Türkiye artık bu gün, kendi iradesini icraya kadir, bağımsız bir devlet. İçeride ve bölgesinde haklarını savunma ve koruma başarısını gösteren, uluslararası anlaşmaları da gözeten demokratik bir hukuk devleti. Bunun farkına varamayanlar, ayak oyunları ve tehditlerle korkutmak istiyorlarsa yanılıyorlar. Bağımsızlık, Türk Milletinin karakteridir. Buna Tarih de şahittir.

        Bu konuda iktidar ve muhalefetiyle bütün siyasileri, basın yayın kuruluşlarını, akademik camia, meslek kuruluşları, sivil toplum kuruluşlarını duyarlı olmaya ve milli duruş sergileyemeye davet ediyoruz.

        Biden’i bu talihsiz ve haddini aşan açıklamalarından dolayı kınıyor ve tel’in ediyoruz. 17.08.2020  

Hayrullah BAŞER
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Yönetim Kurulu Başkanı

 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
1 yorum yapıldı
Gecikmeli Yorum
Sayın Başkanım,
Yazınızda da belirttiğiniz gibi ABD müstakbel başkan aday adayı Biden'ın Aralık 2019 da New York Times gazetesine verdiği mülakatı bugüne kadar hatırlamayıp bu gün(ler)de müzakere etmek politik bir manupilasyon mudur?
Yorum Ekleyen: Atalay Şahin     19.08.2020 22:02:22
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya