16.12.2018 22.47
367 okunma
Yaktım seni kafir!
Ersoy Baba

Yaktım seni kafir!

Necip Fazıl çok sigara içerdi. Bundan üzüntü duyan öğrencilerinden biri üstadı vazgeçirmek için yanına gelmiş ve:
- "Efendim, ben rüyamda bütün bitkilerin Allah'a secde ettiğini, fakat bir tek tütünün secde etmediğini gördüm" demiş.
Necip Fazıl bunun üzerine şu cevabı vermiş:
- "Getirin yakalım o kafiri."

***

Çok değerli AnaHaberGazete okuyucuları merhaba. Günler çok çabuk geçti. Daha geçen haftaki yazımı hazmetmeden yenisini yazmam size karşı biraz gaddarlık oluyor farkındayım. Ama artık hıza alışmanız lazım.
Ben önceki makalemi birkaç kere okudum. “Acaba yazımda anlattıklarım ne kadar ibretlikti? Millet bu yazımdan ne dersler çıkarabildi? Bu kadar okunduğuna göre benim kaçırdığım, fark etmediğim ne fikirler, kerametler var? diye birkaç kere okudum. Ben bile bir şey bulamadım. Fındık kabuğunu doldurmaz konular. Demek ki okuyucularım da bi şey bulamayıp"acaba ne var bu yazıda, gizli mesaj mı yüklü?" diye arayışla hepsi üçer, beşer kere okumuşlar ki okunma oranlarım bu kadar yüksek.Yoksa diğer yazarların yanında benim ismimin bile geçmesi garip kaçıyor. Ama zamanla alışırsınız. Ben bile alıştım.

***

Gelelim sigaraya. Ben gençken bu mereti içmeye çok gayret ettim. Tiryaki olmak için bile baya bi uğraştım. Ama yazarlığım gibi bunda da başarılı olamadım. Başarılı olamadığım bir konuda susup kenara çekilmek adetim değil. Bende hemen karşısına geçip saldırılara başladım.  Sigara aleyhindeki sözleri, fıkraları, hatta karikatürleri herkesle paylaşıp içenleri aşağıladım. Onlar da aşağıda içmeye devam ettiler. Dışladım. Dışarı çıkıp içtiler. Bir türlü vaz geçiremedim.

Mum dibini aydınlatmaz derler ya; kendi çocuğuma bile etki edememişim. Oğlum ortaokul 3’e giderken arkadaşlarına uyup sigaraya başlamış. Benim gibi sigara düşmanı bir baba bile bunu 4 ay fark edememiş. Bir cumartesi günü okul yok, dışarı da çıkamamış, gizlice tuvalette içmiş sigarasını. Filtre kısmına gelince söndürüp açık duran tuvalet penceresinden fırlatıp atmış.  Lakin ara boşluktan sonra bir küçük pencere daha varmış ki sigara ara boşluğu aşıp diğer pencereden aşağı süzülmüş. O sırada banyoda çamaşır makinesine çamaşır koymakla uğraşan annesinin önüne düşmüş.  Biz böyle öğrendik büyük oğlumun sigara içtiğini. Ne yaptıysam onu vaz geçiremedim.

Ama küçük oğlumu sürekli işledim. Sigaradan nefret eden biri haline getirip abisinin üzerine saldım. Maalesef bir süre sonra o da içmeye başladı. Artık susup kendimi yazarlığa vurdum. Yalnız burada da yazılarımı okuyanların ağzından burnundan değil de kafasından duman çıkıyor. Orasını çözemedim...

***

Önceki yazılarımda bahsetmiştim; Cezaevine giren Abbas isimli hükümlü vardı. O içerden baya bi anekdotlar vermişti. Kapalı cezaevinde para yasakmış. Mahkuma gelen para cezaevi müdürlüğünün kasasına konur, kantin alışverişi yapıldıkça hesabından düşermiş. Hükümlüler içerde birbirleri arasındaki alışverişlerde veya hediyeleşmede sigara kullanırlarmış. Cezaevi berberinin hükümlülere uyguladığı standart tıraşın dışında özel kesim istiyorsan özelliğine göre bir ya da iki paket sigarayı gözden çıkarman gerekiyormuş. Abbas kendisi sigara içmediği halde kantin günlerinde 4-5 paket sigara alırmış. İçmese de gerekli yerde gerekli kişilere ikram ederek sigara sayesinde rahat eden, güvende olan ve huzur bulan nadir kişilerden olmuş. Avluda tamam da, koğuşlarda, kabinlerde, ortak kapalı tüm alanlarda fosur fosur sigara içildiğinden hiç içmiyorum diyenin bile ciğerleri sigara dumanıyla doluyormuş. 

Kapalı alanlarda sigara içmek yasak ise kapalı cezaevlerinde ve bu cezaevlerinin tüm kapalı bölümlerinde sigara içmek neden serbest? Devlet burada ayrımcılık mı yapıyor, yoksa bir an önce eksilsinler diye sigaraya göz mü yumuyor?

Kafamda deli sorular.

Haftaya anca çözerim.
Kalın sağlıcakla…

 

Önemli not: Bu hafta çay demleyecektik. Gene unutturdunuz bana. Ülkede kriz var, ekonomik sıkıntı var. Bari Karadeniz ekonomisi kurtulsun. Bol bol çay demleyin Rizeliler kurtulsun. Bol bol sigara için. Samsunlular, Bafralılar kurtulsun. Biraz fazla için de siz de kurtulun.

 

 

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Ersoy Baba
DİĞER YAZILARI

Yazarın Özgeçmişi:
Kayıp kimliği yüzünden 2019 seçimlerine kadar oy kullanamamıştı. 2019 seçimlerinde oy kullanamadığı tüm seçimlerin oyunu bir seferde kullanınca İstanbul seçimleri mahkemelik oldu. Seçimin iptali söz konusu oldu. Oylarının bu kadar etkili olacağını bilseydi valla da kullanmazdı. 

Mahallesinde Baba Ersoy olarak tanınan Ersoy Baba Bolu Mengen doğumludur. Mengenlidir ama sadece yemeyi bilir, yemeği yapmayı bilmez. Ersoy Baba Lise tahsilinden sonra Ankara'ya yerleşti. Ankara Ticari İlimler Akademisinin her gün önünden geçmiş olmasına rağmen İstanbul'a taşınınca bu eğitim hayatına ara vermek zorunda kaldı. Ersoy baba bi ara sokak sokak, ev ev gazete dağıtıcılığı yaptı. Sonra birden kendini aynı gazetenin editör masasında buldu. Editör yemekten döndüğünde masadan kalkmak zorunda kaldı. Hırs yaptı ve rakip gazetede köşe yazarlığına kadar yükseldi. Şimdilerde emekli oldu. Gidip kahve köşelerinde oturacağına gazete köşelerinde milleti yazılarıyla meşgul ediyor....

YAZARLAR
...

sanalbasin.com üyesidir

© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya