Ziya Paşa ya da Neyzen Tevfik'e atfedilen meşhur hicivde "Kalkın ey ehli vatan dediler, hep ayağa kalktık / Bir de baktık yerimizi almışlar, biz ayakta kaldık" denir. Namık Kemal de "vatan" denince hemen ayağa kalkanlardan… Ancak onun kalktığı yere maalesef ucuzcular, fıkracılar oturmuş.
22.08.2020 03:29
1.117 okunma
Fıkralarla harcanmak istenen şair
Rıfat Yörük

 

Ziya Paşa ya da Neyzen Tevfik'e atfedilen meşhur hicivde  "Kalkın ey ehli vatan dediler, hep ayağa kalktık / Bir de baktık yerimizi almışlar, biz ayakta kaldık" denir. Namık Kemal de "vatan" denince hemen ayağa kalkanlardan… Ancak onun kalktığı yere maalesef ucuzcular, fıkracılar oturmuş.

Namık Kemal nam-ı diğer "vatan şairi"… Biz onu hep zor zamanlarda yiğitçe söylediği unutulmaz, ezberlenesi adeta vecizeleşmiş şiir ve mısralarıyla tanıdık.

 

            Hakir olduysa millet şanına noksan gelir sanma

            Yere düşmekle cevher sakıt olmaz kadr-ü kıymetten

                                                *

            Felek her türlü esbab-ı cefasın toplasın gelsin

            Dönersem kahpeyim millet yolunda bir azimetten

                                              veya,

            Ne efsunkar imişsin ah ey didar-ı hürriyet

            Esir-i aşkın olduk, gerçi kurtulduk esaretten

                                            yahut

            Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini

           Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini?

 

mısralarında olduğu gibi…

 Kısa ömre bol eser

Namık Kemal, her taraftan bozgun haberlerinin geldiği Osmanlı'nın yıkılış sürecinde 21 Aralık 1840'ta Tekirdağ'da doğdu. Bu sıkıntılı dönemde çileli ve mücadeleli kısa bir hayat yaşadı. 2 Aralık 1888'de 48 yaşındayken Sakız Adası'nda vefat etti. Bu kısa ömre 500'e yakın makale, 5 tiyatro eseri, 2 roman, 5 eleştiri kitabı ve 7 tarihi eser sığdırdı.

Uyduruk kahraman: Nam-ı Kemal

 Merhum vatan şairimiz, günümüzde ise belden aşağı fıkralara malzeme edilerek harcanmaya çalışılıyor. Maalesef günümüz gençliğinin önemli bir bölümü onu Temel gibi, Nasreddin Hoca gibi ünlü bir fıkra kahramanı olarak tanıyor. Üstelik "belden aşağı" fıkraların komik kahramanı şeklinde…

"Nam-ı Kemal" isimli bir hayali kahramana atfedilen bu uyduruk fıkralar o kadar yaygınlaşmış ve şairimizle o kadar özdeşleştirilmiş ki; ilköğretimde okuyan bir yavrumuz kendisine verilen ödevi araştırmak için internetteki arama motorlarına "Namık Kemal" diye yazdığında maalesef çok sayıda mizahi ve erotik siteyle karşılaşabiliyor.

"Kalkın ey ehli vatan"

Günümüzde bazı ucuz fıkralara meze edilen "Vatan Şairi Namık Kemal" kolay yoldan insan harcamadaki üstün becerimizin en çarpıcı örneği olarak karşımızda durmaktadır.

Bu vesileyle merhum şairimizi rahmetle anıyor, manevi şahsiyetinin internet ortamında bu fıkracılardan kurtarılması için gereken tedbirlerin devletimizce alınmasını diliyorum.

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya