Peygamber Efendimiz, "Rızkı, yerin derinliklerinde birikmiş olan yerlerde arayın" (Nesai, el-İ'lel.. 2/603; Tabarani, M.Evsat, 8/101) buyurmuştur. Hadisin orijinal metninde geçen "خبايا :habaya" kelimesinin sözlük anlamında; "gizlemek, saklamak, depolu ve örtülü olarak birikmiş olmak.." gibi manalar vardır.
22.08.2020 03:31
1 yorum
864 okunma
ARAYAN BULDU !
Kemal Cengiz

Peygamber Efendimiz, "Rızkı, yerin derinliklerinde birikmiş olan yerlerde arayın" (Nesai, el-İ'lel.. 2/603; Tabarani, M.Evsat, 8/101) buyurmuştur. Hadisin orijinal metninde geçen "خبايا :habaya" kelimesinin sözlük anlamında; "gizlemek, saklamak, depolu ve örtülü olarak birikmiş olmak.." gibi manalar vardır.

Efendimizin bu hadis-i şerifindeki mesajını müslümanlar, yaşadıkları çağın ekonomik ihtiyaçlarına göre anlayıp algılayarak değerlendirmişlerdir.

Sanayi üretiminin henüz insan hayatında bulunmadığı, "el zanaatları" işe yetinildiği; insanların geçimlerini, toprağa bağlı ZİRAİ üretim ile "kıt-kanaat" sağladığı "İSLAMIN İLK DÖNEMLERİNDE"  bu hadisin mesajı TOPRAĞIN ALTI" olarak değerlendirilmiş; toprağı kazıp deşmek suretiyle tohumu ekip gömerek "toprak ürünleri yetiştirmenin, ziraat ile meşgul olmanın EN HELAL RIZIK" olduğu  şeklinde anlaşılmıştır.

İlerleyen çağlarda bu anlayış, ALTIN-GÜMÜŞ madeninin revaçta olduğu ve yeni kıtaların keşfedildiği "Denizcilik yıllarında", deniz diplerinde "inci-mercan" gibi MÜCEVHERAT ARAYIŞI olarak algılanmıştır.

Çağlar ilerledikçe insan hayatına ENERJİ olgusunun girmesi ile  "Sanayi Devriminin başladığı"  19. asırda; enerji kaynağı BUHAR olduğu için bu asırda "rızkın yerin altında aranması", KÖMÜR MADENİ olarak algılanıp araştırılırken daha da değişik madenlere ulaşılarak "sanayi üretim malzemesinin çeşitlendirilmesi" sağlanmıştır.

Böylece sanayide ve insan hayatında ENERJİNİN MUTLAK HAKİMİYETİ kesin olarak yerleşince; insanoğlu "daha ucuz enerji kaynakları" arayışına girmiş ve 20 yüzyılda PETROLÜ keşfetmiştir.

Allah'ın bir LÜTFU olarak dünyada  petrol enerjisinin en zengin kaynaklarının ORTADOĞU / İSLAM TOPRAKLARI olduğu anlaşılınca da; geçirdiğimiz 20. yüzyıl; ORTADOĞU'DA PETROL SAVAŞLARI ile geçmiştir.

Şimdi ise; henüz ilk çeyreğinde bulunduğumuz 21. yüzyılın enerji kaynağı "ucuz ve çevre dostu" olarak tercih edilen DOĞALGAZ  olmuştur.

Böylece, ısıtmadan "Elektrik Üreten Enerji Santrallerinin" çalıştırılmasına" ve böylece sanayi üretiminin daha çok ve daha kolay sağlanmasına kadar hayatımızın hemen her alanını kapsayan DOĞALGAZ, yaşadığımız  21. yüzyılın GÖZDE "enerji kaynağı" olmuştur.

Öyle görünüyor ki (belki de çoğumuzun yetişip göremeyeceği) 22. yüzyılın tercih edilen enerji kaynağı da  G Ü N E Ş   olacaktır. Hem o zaman güneş dünyanın her tarafında olduğu için ENERJİ KAVGALARI DA OLMAYACAKTIR. Devletimizin şimdiden oluşturduğu  GÜNEŞ ENERJİSİ PANEL TESİSLERİ ve açtığı fabrikalar ile bu hususu önceden görerek "Güneş Çağını" HAZIRLIKLI karşılaması da, TAKDİR edişmesi gereken ayrı bir VİZYON, "feraset ve basiret" örneği olarak görülmelidir !

Enerji ihtiyacımızın karşılanmasında geçtiğimiz asrın vazgeçilmezi olan PETROL'ün ve içinde bulunduğumuz  21. asrın gözde enerji kaynağı DOĞALGAZ' ın araştırılmasını TÜRKİYE olarak şimdİye kadar YABANCI Sondaj Şirketleri ile yapmış olmamızın  "ZAMAN KAYBI OLDUĞUNU, SON 20 YILDA ANLADIK".

Bugün bu gecikmede VEBALİ olan geçmiş iktidarları eleştirmenin yeri ve zamanı oşmadığonı düşünüyorum.

Ancak, son 20 yılda, hem de birden fazla, üstelik kendi sondaj gemilerimiz ile; ülkemizi çevreleyen denizlerde 7/24 mesai yapılarak sürdürülen "Enerji Araştırma Çalışmalarının" arkasındaki  İKTİDARI KUTLAMAMIZ, BİR VATAN BORCUDUR. Bunda siyaset yok, HAKİKAT vardır. Muhalefetimizin TENKİDE iştahı kadar,TEBRİKİ hazmı da olmalıdır.

Karadeniz'de  vatan aşkı ile  "gece-gündüz" çalışarak; YABANCILARIN "yaklaşık yüz yıldır arayıp da NASILSA(!) bulamadığı enerji kaynağını, sadece üç (3) ayda bulan Fatih Sondaj Gemimizin personelini de AYRICA TEBRİK EDİYORUZ!  Atalarımız, "El, elin eşeğini türkü çağıra, türkü çağıra arar" demişlerdir. Görse de söylemeyen, söylerse "görmedim / yok" diyen YABANCI ARAŞTIRMACIYA DA ARTIK BİZİM İHTİYACIMIZ DA YOK; İNANCIMIZ DA KALMADI !

Atalarımızın "ARAMAK" ile ilgili bir sözünü daha bu vesile ile hatırlatmak yerinde olacaktır:

Atalarımız, "Arayan, Mevlasını da bulur; belasını da bulur" demişlerdir. Fatih sondaj gemimizin diğer kardeşleri REİSLERİMİZ de DOĞU AKDENİZ'de araştırmalrına devam ediyorlar. İNŞAALLAH onlar da aradıklarını bulacaklardır. KARADENİZ'deki başarının devamı AKDENİZ'den de gelecektir. Buna yürekten  İNANIYORUZ. Zira "Orta Asya'dan" kalkıp arayarak  bulduğumuz MEVLAMIZIN VA'Dİ HAKTIR; mutlaka gerçekleşecektir. O' bize ümitsiz yolu göstermez. Kitabında, "Allah'ın verdiği rızkınızın peşine düşüp arayın!" (Cuma, 10) buyuruyor !

İşte biz, rızkımızın peşine düştük arıyoruz; MEVLAMIZ da veriyor, buluyoruz. Ancak birileri (Yunanistan ve destekçileri) de bizim arkamıza düşmüşler; BELALARINI ARIYORLAR. ALLAH ONLARA DA BELALARINI VERECEKTİR.

BİRAZ SABREDELİM !..

 

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
1 yorum yapıldı
Arayan Buldu
Diyanet'in kırk yıl önceki hutbe yarışmasının ödüllü yazarı. Cevherinizi görebilenler o hutbede görmüştü. Akıcı bir üslup, sağlam bir mantık. Teşekkürler. Dualarımla değerli hocam.
Yorum Ekleyen: Halil Altuntaş     23.08.2020 18:06:53
Kemal Cengiz
DİĞER YAZILARI

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbulh-Haseki) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahabergazete@gmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya