Hangi dilde olursa olsun, bütün isimlerin taşıdığı bir SÖZLÜK anlamı vardır. Kendi adımı örnekleyim. Benim adım KEMAL'dir; sözlükte "olgun, yetkin" anlamına gelir. Ancak benim adım olunca, taşıdığı "olgun veya yetkin" anlamı, KEMAL yerine kullanılmaz. Kullanılırsa, herkesten önce KEMAL adını taşıyan kimse, bu anlamıyla hitaptan etkilenmez ve hitap edene bakıp onunla ilgilenmez. Bu herkes için böyledir.
25.08.2020 03:40
1.510 okunma
ALLAH'A "T A N R I" DEMEK DOĞRU DEĞİLDİR !
Kemal Cengiz

Hangi dilde olursa olsun, bütün isimlerin taşıdığı bir SÖZLÜK anlamı vardır. Kendi adımı örnekleyim. Benim adım KEMAL'dir; sözlükte "olgun, yetkin" anlamına gelir. Ancak benim adım olunca, taşıdığı "olgun veya yetkin" anlamı, KEMAL yerine kullanılmaz. Kullanılırsa, herkesten önce KEMAL adını taşıyan kimse, bu anlamıyla hitaptan etkilenmez ve hitap edene bakıp onunla ilgilenmez. Bu herkes için böyledir.

Ancak o kişinin adı yerine kabullendiği sıfatlarından biri ile (misal, benim için müftü, hoca.. gibi ünvanlarla) hitap edilirse bakar, ilgilenilir.

Gerçek hayatta yaşadığımız bu örnekten hareketle konuya yaklaşacak olursak;

İnandığımız Yüce Allah kitabında, kendisini "ALLAH"  adıyla tanıtıyor ve kendisine bu adından başka bir de beğendiği "güzel isimleri olan ESMAÜ-L HÜSNA"sı ile hitap edilip DUA yapılmasını ve çağrıda bulunmamızı istiyor. "Allah'ın güzel isimleri vardır

 Allah'a onlarla dua edin" (A'raf, 180) buyuruyor.

Allah'ın güzel isimleri, Kur'an-i Kerim'de ve Peygamber Efendimizin hadis-i şeriflerinde bildirilmiştir ki; bunlar "99 Esma-i Hüsnası"dır.

Şimdi gerçekte durum böyle iken, biz Yüce Allah'ın kendisine ad olarak beğenip seçmediği; Türklerin batıl eski dinlerinde kullandığı  "TANRI" adını kullanır; "Türkçedir ama Allah her dilden anlar: kalplerdeki niyeti dahi bilir" diye düşünerek ALLAH'a "Tanrı"

 adıyla çağrıda bulunup DUA etmemiz, aklen dahi doğru olur mu? İnandığımız "gerçek Allah'a beğendiği isimleriyle değil de, kendimizin beğenip yakıştırdığımız TANRI adıyla  yalvarıp yakarır DUA edersek"; Allah duamıza icabet edip  kabul eder mi? Allah için DÜŞÜNELİM !

Elbette kabul etmez. Hatta kendisini "hangi adlarıyla anarak dua etmemiz" gerektiğini söylediği ve bildirdiği halde, kendi keyfimize istediğimiz eski PUTLAR adıyla  O'na çağrıda bulunup DUA edersek bize kızmaz mı? Gerçek adı yerine bşr de böyle UYDURUK adlarda ısrar edersek, "adıyla alay etmiş; zatını hafife almış" olmaz mıyız?

Yabancı bir insana hitap ederken bile adını, anlamını dahi düşünmeden kendi dilinde konuşulduğu gibi söylerken; Allah'ın adını, kendi Türkçe dilimizde TANRI olarak değiştirmemiz,  Allah'a saygısızlık olmuyor mu?

Şimdiye kadar kasten ve bilerek böyle yapmadıysak, Allah affeder İNŞALLAH !. Ama şimdi Allah'a "Tanrı" diye hitap etmenin doğru olmadığını anladıktan sonra, "hala "Tanrı" da ısrar edersek; bilmeliyiz ki ALLAH BİZİ AFFETMEZ !

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Kemal Cengiz
DİĞER YAZILARI

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbulh-Haseki) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahabergazete@gmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya