Her Ağustos ayını zaferlerle kutlarız. Bugüne kadar 30 Ağustos zaferiyle Türkiye’nin sıfırdan var olduğu bilinci verilirdi. Özellikle bu yıl Malazgirt Zaferi de çeşitli faaliyetlerle güçlü bir biçimde kutlandı.
30.08.2020 01:23
1.504 okunma
Malazgirt ve Sakarya muharebeleri İslam’ın zaferleridir
Ergün Yıldırım

Her Ağustos ayını zaferlerle kutlarız. Bugüne kadar 30 Ağustos zaferiyle Türkiye’nin sıfırdan var olduğu bilinci verilirdi. Özellikle bu yıl Malazgirt Zaferi de çeşitli faaliyetlerle güçlü bir biçimde kutlandı. Böylece Türkiye’nin zafer algısı ve var oluş bilinci daha geniş bir bağlama taşındı. Bugüne kadar sadece Mustafa Kemal etrafında Sakarya Meydan Muharebesi merkezinde ve sıfırdan bir Türk varlığının yeniden doğuşu olarak ifade edilen anlatı dönüşüme uğradı. Seküler, milliyetçi ve salt cumhuriyet dönemi temelindeki anlatı, artık Müslümanlık’la beraber olmaya başlıyor. Tarih bilincinin ve devlet bilincinin de dönüşümüdür bu. Bu dönüşümde salt son yüzyıla yoğunlaşan, Osmanlı ve İslam tarihini dışlayan bakış açısı terk ediliyor. Onunla uzlaşmacı bir tutuma gidiliyor.

Türk tarihi, 1932-34 yıllarındaki Türk Tarih Tezi bağlamından çıkıyor. Bu tarih tezi, Türkleri anlatırken Osmanlı ve Selçuklu gibi geniş, büyük ve dünya düzeni olarak var olan Müslümanlık tarihini devre dışı bırakıyor. Şükrü Hanioğlu’nun deyimiyle vülger materyalizme (vügermateryalizm) dayalı bir tarih anlayışı geliştirilir. Türklerin İslam dönemi atlanır ve Orta Asya’ya gidilir. Orta Asya çeşitli mitolojilerle işlenir. Evrimcilik anlayışı benimsenir.

Türkiye’de tarih, bir ideolojidir. Hem resmi ideoloji açısından hem de “karşı resmi ideolojiler” için bu böyle. Bu nedenle siyasal bilinçler ve siyasal kimlikler tarih üzerinden giderek inşa edilir. Her siyasal çevre, kimliğini inşa etmek için tarihi kendisine göre yorumlar. Tarihi eksiltir, gölgeler, öne çıkarır, arkaya çeker, kes yapıştırma yapar. Ama ortak olan başka bir nokta da herkesin ve tüm çevrelerin tarihi yeniden icat etmesi. Tarihçi Hobsbawm’ın dediği gibi tarih yeni bir gelenek içinde icat edilir. Herkes bunu kendi siyasetine, beklentilerine ve ideolojilerine göre yapar. Bundan dolayı da tarih ortak aidiyet bilinci olmak kadar büyük kutuplaşma ve çatışma alanı haline de gelir.

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya