KORONA paniği ve Pandemi endişesi altında her yılki heyecanından hayli uzak bir halde okullarımız yeni bir Ders Yılına başlarken; bütün öğrencilerimize ve Öğretmenlerimize "hayırlı-huzurlu, sağlıklı ve başarılı" bir Eğitim Öğretim yılı diliyorum.
21.09.2020 01:01
1.378 okunma
"ÖĞRENME" İSTEĞİNİN EĞİTİM-ÖĞRETİMDEKi ÖNEMİ
Kemal Cengiz

KORONA paniği ve Pandemi endişesi altında her yılki heyecanından hayli uzak bir halde okullarımız yeni bir Ders Yılına başlarken; bütün öğrencilerimize ve Öğretmenlerimize "hayırlı-huzurlu, sağlıklı ve başarılı" bir Eğitim Öğretim yılı diliyorum.

Bu münasebetle, söz konusu endişeye kapılmadan sürdürülecek bir eğitim-öğretim için İSTEK motivasyonunun önemine değinmek istiyorum. Atalarımız, "İstenmeyen aş, ya karın ağrıtır ya baş" demişlerdir.

Eğitim-Öğretim kalitemizin yükseltilmesi bakımından  "Eğitimde İstek Motivasyonu" çok önemlidir.

Günümüz Türkçesinde kullandığımız "ÖĞRENCİ" kavramının Osmanlı Türkçesindeki karşılığı "TALEBE" idi. Dilimize birçok kelime gibi Kur'an Dili Arapçadan giren bu kavramın sözlük anlamı, "öğrenmeye istekli kişi" demektir.

ilim / bilgi talibi istekli bir kimseye yakışacak olan da, meşguliyeti ile mütenasip en güzel sıfat olarak "TALEBE" olmalıydı. Ancak ARIDİL  EFSANESİ uğruna "hoyratça harcadığımız" birçok Kültür kavramlarımız gibi bunu da HEBA ettik, gitti ve bitti. "ÖĞRENCİ", isterse öğrenecek, ama "TALEBE", öğrenmeye isteklisi demektir. Adının anlamındaki İSTEK vurgusu, başarının sırrına işareti bakımından ne kadar  anlamlıdır!

Bedenimizin beslenmesi için ihtiyacımız olan gıdaların vücudumuza yararlı olabilmesi için İSTEKLE VE İŞTAHLA alınması bile önemlidir. Çok yararlı olduğu bilinse bile, ZORLA / iştahsız alınan gıdaların hatta ilaçların pek o kadar yararlı olmayacağını TIP Otoriteleri  söylenmektedir. Besinlerin iştahsız alınmasında ISRAR edilirse,  midede meydana gelen bulantı ve kusmalarla vücud metabolizması onu kabul etmeyip sindirmeden dışarı atmaktadır. Hatta bu durum bazen, yarar yerine ZARAR getirmektedir.

Tıpta olduğu gibi Dinimizde de, sofraya gönülsüz oturmanın MEKRUH oluşunun bir hikmeti de bu olmalı.

Beynimizin faaliyeti olan AKLIMIZIN gıdası suyu da İLİM VE İMAN'dır. İkisi de İSTEK VE İRADE ile elde edilirse işe yarar. Zorla öğretilen bilgiden hayır gelmeyeceği gibi; zorla iman da kabul değildir. Yüce Allah kitabında, "Allah, sizden iman edenleri yüceltir ve ilim verilenlere de dereceler verir" (Mücadele, 11) buyurmaktadır. Bu ayette, insanın yücelip yükselmesi için işaret edilen İLİM ve İMANA İslam Büyüklerimiz, "ZÜ'LCENAHAYN / ÇİFT KANATLI OLMAK" tabirini kullanmışlardır. "Tek kanatla kuş uçup yükselemediği gibi: insan da ilim ve imandan sadece biriyle yücelip yükselemez"  demek istemişlerdir.

İslam Dünyası  olarak en büyük HANDİKAPIMIZ olan sorunlarımızdan birisi şudur ki; dini bilen müslümanlarımızın çoğu, yeterince dünyayı bilmiyor; dünyayı bilen ilim adamlarımızın da çoğu, yeterince DİNİ bilmiyor. Galiba, bunun için bir türlü kanatlanıp yükselemiyor; yerlerde sürünüyoruz!

Eğitim-Öğretim sistemimiz gençlerimize / öğrencilerimize yeterli İLİM VE İMAN İSTEĞİ veremediği için, Genç Öğrenciler ihtiyaçları olan AŞKI, HEVA VE HEVESLERİNDE; Çocuklar ise oyun ve eğlencede arıyorlar. Okullarımızda "kışın hava muhalefeti, yazın aşırı sıcaklar" nedeniyle Eğitim-öğretime ara verildiğinde, Öğrencilerimiz sevincinden sokaklara taşıyor. İlim aşkı olan öğrenci, maşuku olan bilgiden ayrıldığına nasıl sevinir? Aşık, Maşuku ile beraber olmaktan usanır mı? "Yorgunluk" deniliyor. Acıkınca yine yemekten usanılmıyor da, yeni bilgiler öğrenmeye bı iştahsızlık neden; hiç düşündük mü?  Mesele "yorgunluk" değil, "isteksizlik" dir. İsteğin bittiği yerde "bıkkınlık ve yorgunluk" başlar. İnandığı yolda aşk ile yürüyenler, yorulmazlar. Yaz geldiğinde öğrenciler yıl sonu tatilini iple çekiyor. Okullarımızın çeşitli nedenlerle sık sık tatili, öğrencilerimizin İLİM AŞKINI öldürüyor. Kışın soğuk, yazın sıcak; Allah aşkına bizim çocuklar ne zaman okuyacak?

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Kemal Cengiz
DİĞER YAZILARI

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbulh-Haseki) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahabergazete@gmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya