Üslup sözlükte “izlenen yol, benimsenen tarz” anlamına gelmektedir. İnsanın duygu ve düşüncelerini anlatış biçimidir.
05.10.2020 02:57
2 yorum
1.921 okunma
Üslub-u Beyan, Ayniyle İnsan
İbrahim Kumaş

 

Selam üzerinize olsun.

Üslup sözlükte “izlenen yol, benimsenen tarz” anlamına gelmektedir. İnsanın duygu ve düşüncelerini anlatış biçimidir. Her yazarın her şairin ayrı ayrı yazma ve söyleme üslubu vardır. Üsluplarımızla birbirimizden ayrılırız.

Bir padişah rüyasında 32 dişinin döküldüğünü görür. Tabirci başını çağırır rüyasını tabir ettirir. "Uzun yaşayacaksınız; ama bütün yakınlarınız birer birer ölecek siz yapayalnız kalacaksınız.” der. Bu tabirciyi zindana attırır. Başka bir tabirci bulurlar. Bu tabirci de "Bu rüya, bütün yakınlarınızdan daha uzun yaşayacağınıza işarettir. Daha nice seneler boyu güzel memleketimizi yüksek adaletinizle idare edebileceksiniz inşallah.“ der. İki kese altın verir. İki tabirci de aynı şeyi söylemiştir ama söyleyişleri farklıdır. Söylediğimizden daha çok nasıl söylediğimiz önemli olduğunu gösterir bu mesel.

Bir insanın taşıdığı değerler düşüncelerini oluşturur. Nasıl düşünüyorsa da öyle konuşur. “Her kap kendi içindekini sızdırır. Elbette kapta, küpte bal varsa bal, sirke varsa sirke sızar. İnsanların iç dünyasında bulunan güzellikler veya çirkinlikler er ya da geç ortaya çıkar. Halkımızın söylediği bir başka söz de "Gönül deniz, dil sahildir, gönülde ne varsa kıyıya o vurur.” Gönül küpümüze güzel şeyler doldurmalıyız ki; güzel şeyler sızsın. Nefsimizi arındırmalı, aklımızı aydınlatmalıyız. Ağzımızdan çıkanı kulağımız duymalı ki; birbirimizin yüzüne bakabilmek mümkün olabilsin.

 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
2 yorum yapıldı
Güzelliği ifade
GÜZEL ÜSLUB DA GÖNÜL İŞİDİR. GÖNLÜ GÜZEL OLAN ANCAK GÜZEL ÜSLUBU BULUR. EĞİTİM, GÖNLÜ EĞİTMEMİŞSE ÜSLUBUN GÜZELİNİ BULMAYA YARDIMCI OLAMAZ. PADİŞAHIN BİRİNDEN BAHSETMEK DE ASLINDA ÜÇÜNCÜ BİR KİŞİ ÜZERİNE DİKKATİ ÇEKEREK İNSANA HATASINI YA DA NE YAPMASI GEREKTİĞİNİ HATIRLATMAKTIR. NE HOŞ DEĞİL Mİ. TEŞEKKÜRLER.
Yorum Ekleyen: Doğan Atay     9.10.2020 22:03:03
Güzel üslubu öğrenmeliyiz.
Güzel üslubu çok güzel hatırlattınız teşekkürler. Güzel üslup; biraz daha düşünme gerektirir, biraz özen göstermeyi gerektirir ve en önemlisi insanın biraz zekasını kullanmasını gerektirir.
Yorum Ekleyen: Tahir Bayat     7.10.2020 13:52:59
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya